şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
1097 entry daha
 • bakın size bir olay anlatayım.

  bir esnaf sürekli kılıçdara küfür ediyordu. dükkanındaki tv'de ne zaman kılıçdarı görse küfür ediyordu.

  geçenlerde gördüm iflas etmiş. bir sucunun yanında su taşıyor. ne oldu hayırdır dedim. abi sorma iflas ettik, battık, bittik dedi. ortam berbat dedi. bu sefer kılıçdara değil başka birine küfür etti (bilin bakalım kim)

  yaaa kriz budur işte.
 • toplu taşıma araçlarına yapılan zamlarla birlikte krize teslim olmuş bulunmaktayım.
  battım batacam az kaldı.
  iş bu entry tamamen gerçekleri yansıtıyor olup ironi içermemektedir.
 • esasında ayşe teyzenin finansal okuryazarlığı ilk defa bu derece artmış olmakla birlikte,bu aydınlanmanın zamanlaması ise ancak bu kadar ters olabilirdi..çünkü ayşe teyze boğazına kadar borçlu.. dolayısıyla tasarruf yapma şansı yok..parası olan bireysel yatırımcılar ise vade sonunda tl den çıkmayı tercih ediyor..

  öte yandan şirketler ihtiyaç fazlası meblağları yurt dışı hesaplarda tutmayı tercih ediyor artık.. dış ticaretin bir zamanlar en büyük kreditörlerinden yabancı kurumsal yatırımcılar ise uzunca bir süredir sürekli portföy boşaltıyorlar.üstelik seri faiz indirimleri sonrasında muazzam karlı hale gelen dibs portföylerini..sanki adeta birşeylerden kaçıyorlar..

  sanılanın aksine piyasadaki tl likiditesi de baskılanıyor. bunun nedeni paranın dövize kaymasını önlemek. sadece piyasanın dönmesine yetecek miktarda tl fonlanıyor..

  sonuç itibariyle hem tl nin hem de dövizin baskılanması anormal fiyatlamaları da beraberinde getiriyor. bunun en çarpıçı örneği sanırım ikinci el oto piyasasındaki durum.

  milli gelirin düşmesi, artan bütçe açıkları, gittikçe daha fazla hissedilen fakirleşme; tl ve dövize yapılan suni müdahalenin sonuçları.. enflasyon ve işsizliği makyajlamak adına..

  oyunun kurallarını oyun başladıktan sonra değiştirmeye kalkmak, duvara kafa atmaktır..
  ağustos 2018 de kafamızda iyi kötü bir kask vardı. artık kaskımız yok..
 • "kriz yok" cümlesini aratıp başlıktaki entry sayısına oranladığınızda, memleketin zeka seviyesi hakkında sağlam bir veri elde ediyorsunuz. bu veri, içinde bulunduğumuz krizin/buhranın sebebini de gayet iyi açıklamaya yetiyor : insan kalitesi. kalite yazınca olumlu bir intiba bırakıyor. esasen insan kalitesizliği demek lazım.

  devlet çekirdeğini yeniden kurmaya çalışırken, siyasi arena başıboş kalmış durumda. tahminim bir süre meclisi bypass edip, fetöcü itleri temizledikten sonra tekrar parlamenter sisteme dönüş yapılacaktı. siyasi ayak çetin ceviz çıkınca bırakın siyasi ayağı, ayak takımını dahi temizlemekte güçlük yaşandı. fetö borsası iddiaları, tff başkanının akrabası generali serbest bırakan bölge adliye mahkemesi hakimleri derken, devletin/sistemin yapılandırılması noktasında iyice boka battığımız her geçen gün daha da şiddetli şekilde yüzümüze çarpıyor. ilker başbuğ çıkıp terör organizasyonunun siyasi ayağını "gücü yettiğince" isim isim ortaya koyuyorken, bu iddialara cevap vermek akp sözcüsüne düşüyorsa, burada artık bir bağımsız yargıdan söz edemeyiz. siyasi ayağı hedef gösteren kim varsa, hakkında suç duyurusunda bulunuluyor, davalar açılıyor. ülkenin ana muhalefet lideri, kürsü dokunulmazlığı olmasa içeri atılacak, o noktaya geldik.

  l-manyak döneminden kalma güzel bir argo tabir vardı: "g.tümde ayı bağırıyor". doğu akdeniz meselesini anlatmak için kullanılabilir. zaman daralıyor, rusya ve abd arasında pinpon topuna dönmüşsün, maşallah dediğin üç gün yaşamıyor.

  bunların tüm sebebi, devletin tepesine ve bürokrasiye çöreklenmiş liyakatsızlar ordusu dur. daha evvel yazdım, merak eden okuyabilir, tekrara düşmeyeceğim. iyi futbol, iyi futbolcularla oynanır. fetö piçlerinin orduyu neredeyse terhis etmesini sağlayan yasal değişiklikleri meclise sunan bekir bozdağ'ın hala savunulduğu, adalet bakanı olarak görev yaptığı bir düzende, ekonomi tartışamazsınız. yasal sebeplerle, malum başka şahısların ismini "şimdilik" yazamıyoruz. ancak, terör organizasyonuna ne istedilerse verenler, bu devletin baş düşmanıdır. bu devlet, bünyesindeki düşmanları derhal temizlemezse, bugün tartışılan konu otomobil/gıda fiyatlarıyken, beş sene sonra tartışılan konu ülkenin sınırları olabilir. o zaman geldiğinde, tok kapı sesli arabalarınızı huşu içinde bir tarafınıza soksanız da, iş işten geçmiş olacak.

  bazı gerzekler hala şunu algılayamıyor: savaş dahi çıksa ki eski topyekün savaşlar rafa kalkmış durumda, birileri gidip starbucksta kahvesini içer. meyhaneler tıklım tıklım dolabilir. hatta, insanlar geleceğe dair umudunu yitirdiğinden, hiç olmadığı kadar eğlenceye ve aşırı tüketime de yönelebilir. kriz/buhran herkesi aynı oranda etkilemeyebilir. cahil bir toplumda yaşadığımızı da düşünürsek, akılcı tutum beklentiniz olmasın. gördüğünden geri kalmayı hazmedemeyen, battı balık yan gider düşüncesiyle hareket edebilir.

  geleceğe dair hem umutvarım hem de karamsar. 40/50/60/70 nesli bir an evvel devletten, bürokrasiden, ekonomik köşebaşlarından tasfiye edilip, sümüklü hocalarının zekerini emerek ticari hayatta kalmaya çalışan, şeyh siki yalayarak devletten maaş alan, kör ideolojilerle elli yıldır aynı kelamı tekrarlayanlar sistem dışı kalmadıkça mevcuttan bir bok olmaz. zaten sorun, bu zevatın liyakat sahibi olmaması ve yeni nesille baş edecek donanıma ve "yazılıma" sahip olamayacağını fark edip sistemi sikip atmasıdır. bu nesiller, oyunu kuralına göre oynamıyor. araya şeyh, ideoloji, etnisite gibi oyun hileleri sokup, fırsat eşitliğini, rekabeti, liyakatı bitiriyor. bu da için için toplumu yiyip bitiriyor. yeni nesil, bunların hegemonyasına girmez, hedonizmin dibine vurup bunlara siktiri çekerse ki öyle olduğunu görüyorum, huzura ermek işten değil. sosyal medyaya çemkirenlerin, neden çemkirdiğini buradan anlayın. eğer işler istedikleri gibi gitmezse, koltuklar, passatlar, ballı ihaleler buhar olacak.
 • sıfır arabaların satışından dem vuranlara gelsin.

  2017 yılında 956.194
  2018 yılında 620.937
  2019 yılında 479.060

  2017 yılına göre 2019 yılında sıfır araç satışları yarı yarıya düşmüş. sonra burada kriz yok galerilerde araba yok falan diyor. resmi rakamlar bunlar.
 • 12 daireli bir binanın apartman yöneticisiyim, 25 tl merdiven temizlik ve genel gider ücretini 1 senedir alamadığım daireler var.
 • 2015 yılından beri kriz başlığı açılıyor şu sözlükte ama bi gelmedi kriz. belki yavaş yavaş ilerlediğinden az hissediyoruz
 • insanların verip vermedikleri, ödeyip ödemedikleri ücretlerle anlaşılmayacak krizdir. ülkede borcuna sadık insan oranı ne ki zaten?

  en yakın arkadaşınız bile sizden borç alıp salağa yatıyor, el oğlu acır mı?
  bu tarz şeylerin kriz ile değil 2020 ahlak eşiğimizin yerle bir olması ile ilişkilendirilmesi gerekir diye düşünüyorum.

  keşke 25 tl ile kriz çözebilseydik bu arada. güzel olurdu. (bkz: swh)
 • normal şartlarda insanlar doğu illerinde bile memurluk yapmak istemezsen şu an her gün onlarca inşaat işçisi vs ırak gibi ates içindeki ülkelere 3-4 bin gibi maaşlar için colugunu çocuğunu burada bırakıp gitmek mecburiyetinde kalmakta. öyle derin öyle bunaltıcı bir kriz.
 • 2016 yılında 0 olarak aldığım ford fiesta titanyum x şu an 95.000 tl den alıcı buluyor.ben 0 olarak 56.700 tl ye almıştım.sözlerim bu kadar.
189 entry daha