• uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu fitch'in, geçen hafta türk bankalarının 2020 yılı sonu itibarıyla batık kredi oranlarında yüzde 7-8'e çıkacağını açıklamasıyla gidişatın pek iyi görünmediği ekonomik krizdir. türkiye esnaf ve sanatkarları konfederasyonu verilerine göre türkiye’de sadece 2019 yılında 115.000 esnaf iflas etmişti.
  • ihtiyat akçesi takviyesine rağmen geçen yılki bütçe açığının 124 milyar lira çıkmasıyla ufak ufak ayak sesleri duyulan kriz. hazıra dağ dayanmaz.
  • turizm sektöründe iseniz ya da ihracat yapıyorsanız hissetmemeniz gayet normal krizdir. zira kendi ülkenizin para birimi çöp olmuş, tüm ekonomi dolarize olmuş, ülkeniz ucuz işçi ucuz hizmet cennetine dönüşmüş durumda. doluluk oranlarının yüksek olması kadar doğal bir şey olamaz. daha da ötesini söyleyeyim. yazı çıkarabilirsek ülkece muhtemelen turizm sektörü turist sayısı açısından rekor kırmaya devam edecek. ama elde edilen gelir aynı oranda artacak mı bir de ona bakmak lazım.
  • sayin cesmeli turizm ci kardesim. ozelden yazarmisiniz otelinizi mayis yada eylul ikinci yarisinda size gelip tanisalim. elbette ancak o donemlerde cesmeye gelebilen bu kardesinize bir odaniz vardir insallah....
  • yalan yanlış bir fısıltı gazetesi haberi ile ekonomisi yıkılabilecek bir ülkemiz var. yayında yapımda emeği geçenlere çok şükran...

bir olay olsa ve yerleşikler bir anda döviz varlıklarını çekmeye karar verse bankalar ne yapacak çok merak ediyorum.

sınırlayabilecekler mi 1000-2000 dolar/eurosu olan atıyorum 20.000.000 milyon sıradan vatandaşın döviz çekmesini?

sıradan vatandaşa günlük 50 dolar/euro çekebilirsin diye sınır koysan üşenmez her gün gelir yine çeker o parayı. 20.000.000 insan günde 50 dolar çekse günde 1 milyar dolar eder. o zaman ne olacak bankacılık sistemine.

herkesin malumu oldu artık bankaların kuru milletin dövizi ile baskıladığı. bankacılığa git gide güven azalıyor.
  • aldığım bazı ürünlerin fiyatını not ediyorum, sonra yeniden alırken karşılaştırıyorum.
    1 hafta, 1ay, 2 ay, her seferinde fiyatı yükseliyor.
    fiyatı aynı kalan hiç bir şey yok.
    ekim sonunda aldığım küçük ev aleti fiyatı : 247.99
    şu an aynı ev aletinin en uygun fiyatı 2 ayrı yerde : 349.99 ve 400 tl daha ucuza yok.
    sadece gıda, kozmetik, giyimde değil aklınıza gelebilecek a'dan z'ye her şey sürekli zamlanıyor ama maaşlarımıza komik zamlar yapılıyor.
    yakında kuruyemişlere konulan alarmlarla birlikte marketlerde dijital fiyat etiketlerine geçilecek diye tahmin ediyorum, zira adamlar sürekli etiket değiştirmekten bıkmış durumdalar.
  • bak iyi bak şimdi,

ülkede ki yerleşiklerin, yani vatandaşın şuan bankalarda kayıtlı olan (yastık altı dahil değil!) toplam döviz miktarı ne kadar biliyormusun ?

195 milyar dolar.

bu ne demek biliyormusun ? bankalarda ki mevduatların %49 u döviz demek.

sen istesen de istemesen de insanlar dolarize oluyor, ocak 1 den beri, 730 milyon dolar arttı.
    ocak başında 193 milyar 640 milyon dolar olan döviz hesapları, 16 günde 194 milyar 380 e çıktı.

neden mi ?

çünkü insanlar güvenmiyorlar. ne tüik istatistiklerine,ne merkez bankasında şişirdiğiniz garip formüllerinize...

ve daha da korkuncu şu, insanlar dolarize olmaya devam ederken bugün faizleri indirdiniz. bu ne anlama geliyor ?

dolarizasyonun hızlanmasına.

kimse bu ülkenin kötülüğünü istemiyor,hepimiz vatandaşayız. ama bu kadar ahmakça bir politika olmaz ki arkadaş....

faizi indiriyorsun piyasaya para aksın tüketici kredileri çoğalsın büyüyelim diye (bu sene tüketici kredileriyle büyümekten başka bir umudumuz yok)
    e peki güzel kardeşim, zaten paran pul olmuş, daha enflasyonu, dolarizasyonu ve güven endeksini oturtamadan faizi indirirsen ne olur ?

götüne girer....

daha hızlı dolarizasyon ve insanların bankaya olan güveni kaybolmaya başlar.

bazı gerizekalılar da yazmış dolar düşecek bilmem ne zart zurt , ya arkadaş tcmb kendi sitesinde yıl sonu beklentisi 6.40 yazmış siz ne kullanıyorsunuz ? nasıl bir madde kullanıyorsunuz ki bütün algılarınız kapanmış sizin. tcmb diyorum 6.40 diyorum, kendi resmi sitesinde kendi yıl sonu beklentisi diyorum alooooooo.

bütçe açığı olmuş 21 milyar dolar siz neyin kafasını yaşıyorsunuz ?

benim kafamda bu işin finalini gösteren 1-2 senaryo oturmaya başladı ama inanın elim varmadı yazmaya. allah hepimizin sonunu hayır etsin, türkiye cumhuriyeti’ni de ilelebet payidar kılsın inşallah ne diyeyim.
  • bu krizin temel dinamiği belirsizlik esaslı oluşu. bu karmaşıklık ve belirsizlik ortamında planla bütçeyle iş yapmak mümkün değil. senaryolarla yaşıyor ülke
  • cogu uzmanin aylar öncesinden söyleyip durdugu büyük kriz.
    zaten durumlar kötü. daha mı kötü olacak ki? derken hep aklimi mesgul eden en onemli nokta
    (bkz: krizi firsata donusturmek)

bu durumdaki toplum davranışlarını bilirsek buna göre davranabiliriz diye düşünmeye başladım.

nede olsa en guzel sörf , en büyük dalgada yapılıyor.
  • piyasanın içinden bildiriyorum, esnaf ciddi ciddi kan ağlıyor.

edit: esnaf denilen kavram bitmek üzere
hesabın var mı? giriş yap