şükela:  tümü | bugün
  • haberlerde grip salgini olarak hastahaneye giden iki cocugun evde yataginda olu bulundugunu az once izledim. olum sebebi ise yalilacak otopsi raporundan sonra belli olacakmis. grip diye kucumsememek gerekiyor. dikkatli olmakta fayda var.
  • bende de geçen sabah vücutta kırgınlık, hafif bir ateş ile semptomlarını gösterdi. normalde başıma buyruk ilaç kullanmayı sevmesem de, belli miktar (bkz: katarin) almak zorunda kaldım. tabii, (bkz: katarin)'in tedavi edici özelliğinin olmaması ve sadece semptomları gidermesi neticesinde doktora gidip gitmeme konusunda muallakta kalmadım da değil. neyse şimdi iyiyim. baya toparladım kendimi. dinlenmek en önemlisi.
  • cumartesi akşamı arkadaşlarımla etkinliğimi yarıda bırakıp eve gitmeme ve istirahat etmeme neden olan salgındır.

belirtiler şu şekilde;
    - aniden gelen yorgunluk ve boğazda acı bir tat
    - eklem yerlerinde ağrı (diz, dirsek, bel, omur) off tanrım felaket. yaşlıların anlattığı bu tarz bişey sanırım?
    - ateş yükselir. burun tıkanmaya başlar, kuru öksürükler.
    - üşüme, terleme, boğaz ağrısı, hapşırık

cumartesiden beri bu semptomları analiz edebildim. tez zamanda geçer umarım. hayatımda beni bu kadar sinirlendiren daha sikimsonik bi hastalık görmedim bilader. biraz haset olacak ama bu durumda yalnız olmadığıma memnunum.
  • 198 senedir öksürüyorum. geçmiyor, inatla geçmiyor. tam iyileşmiş gibi oluyorsun, gecenin bir yarısı “meyaba” diye müthiş bir krizle kendini hatırlatıyor.

öksürmekten küçük dilim fırladı, hızla uzaklaştı yeter bit artık.
  • suriyeli gardaşlarınızın gribi.
  • kendinize dikkat edin geçen yıl bende soğuk algınlığı sandığım rahatsızlığımdan dolayı sağlık ocağına gittim doktor daha sözümü bitirmeden 6 ilaç yazıp yolladı sonra akşam kötüleşince acile gittim iğne yaptılar birdaha bunun gibi şeyler için gelmeyin deyip kızdılar sabah yine kötüleştim poliklinikde doktora derdimi alatırken yine bir poşet ilaç yazdı tahlil yapmadan eve yolladı akşamına ayakta duramaz haldeydim acile gittim yinemi geldin felan diye tavır yaptı hemşire ve doktorlar sonrasında bişeyin yok ilaçlarını iç deyip yolladılar 6 saat sonrasında ben yarı baygın haldeyken babam istanbula götürmek için ambulans uçak kiraladı uçaktayken bilincimi kaybetmişim özel hastanede yapılan tahliller sonucu h3n2 denen virüs yüzünden bu hale düştüğüm belirlendi 15 gün yattıktan sonra teşvikiyedeki o bilinen hastaneye sıfır golf parası verip taburcu olduk
  • arkadaşlar büyük ihtimalle influenza virüsünü kaptınız birçoğunuz. yanı domuz gribi oldunuz. haber yapmıyorlar ancak çok ciddi salgın mevcut.

özellikle kontrol altına alınamayan yüksek ateş en yaygın belirtisi.

influenza a ve b testini yaptırmanız gerekli. özellikle reçetelerinde enfluvir ilacı yazanlar domuz gribinden muzdarip olduğu kesin.
  • 14. gününde ara ara kendini hissettiren boğaz ağrısıyla birlikte veda etmeye hazırlandığım hastalık. 2020 yılının ilk ayının yarısını bu şekilde sürünerek tamamlamış bulunuyorum. boğaz ağrısı ile başlayan hastalığım önce sesime vurdu. birkaç gün sesim çıkmadan yaşamaya çalıştım, ardından gece uyutmayacak ve yutkunmayı imkansız kılacak bir yanma, burun akıntısı ve öksürük onu takip etti. çok sevgili aile hekimim hastalığımı tiye aldı. bol bol su iç demek suretiyle soğuk algınlığı ilacıyla beni işe yolladı. çalıştığım yer de oldukça kalabalık mevcutlu bir okul olduğu için doktorumun dediği şey tam olarak şu oluyordu "ayakta duracak halin mi yok? o zaman git ve tüm öğrencilere bulaştır ki bütün okul hastalıktan kırılsın!" öyle de oldu. birkaç gün sonra ciğerlerimi yerinden sökecek öksürüğüme dayamayıp kbb'ye gittiğimde antibiyotik, soğuk algınlığı ilacı, öksürük ilacı ve bol bol ıhlamur tavsiyesiyle evime döndüm. antibiyotiğim bugün bitti ve ben 14 günün sonunda kendimi biraz olsun iyi hissedebildim. aile hekimimin teşhisiyle bir "nezle" yüzünden 2 haftadır abartısız sürünüyorum. okulda çocuklar hastalıktan kırılıyor, acilden gelen onlarca fotoğraf. çocuklar ateşler içinde. sınıflar bomboş. yani ortalıkta bir salgın var ve gerçekten iyileşme süreci çok sıkıntılı. bu yazıyı okuduysanız diyeceğim o ki; ortalıkta bir salgın var ve gelip sizi bulacak. birkaç ufak belirti gördüğünüz gibi aile hekiminize başvurun. ateşler içinde kıvranmayı beklemeyin. bol bol bitki çayı için, sıvı tüketin. ben bu süreçte yarım kavanoz bal bitirdim. öksürük için zerdeçal, bal ve zencefil karıştırdım. bala limon sıkıp bal içtim. gece biraz olsun uyuyabileyim diye defalarca uyanıp ıhlamur yapıp içtim. son olarak güzelce dinlenmeyi sakın ihmal etmeyin. ha unutmadan gidin onu bunu öpün, tokalaşın falan da hasta olmayan da hasta olsun güzelce. sevgiler.
  • semptomlarıyla ilgili herkesin saydıklarına ek olarak kesinlikle iştah kesiyor, aroma hissi yok, yenilen ve içilen her şey tatlı, tuzlu, sıcak veya soğuk. başka tat hissetmek mümkün değil ve çok uzun sürüyor, hatta geçmiyor.
  • grip iki yerden gelir, toplu tasima ve iş yerleri. ofiste biri burnunu çekmeye başladiginda haftasina kalmaz herkes fış fış burnunu çeker. gripten kurtulmak için evde oturun, çalismayin.