şükela:  tümü | bugün
  • aramaya inansamda karşılaştığım istatistikleri başka bir başlıkta göremedim. gören lütfen yeşillendirsin

covid-19'un neden olduğu bir başka ekonomik gelişmedir. amerika'da belgelenmiştir.

amerika'daki işsizlik beyanlarına ilişkin veri
    konuya dair theguardian yazısı
    konuya dair cnn yazısı
    konuya dair cnbc yazısı
    konuya dair bloomberg yazısı

türkiye'ye baktığımda ise sadece disk'te bir metin buldum

tüm zamanların rekoru! geçen yüzyıldaki tüm krizlerden bile daha fazla. nüfus artışının da göz önünde bulundurulduğu istatistiklerde bile önceki rekorun 2-3 katına çıktığından bahsediliyor.

amerika'daki işsizlik beyanlarına baktığımızda oldukça korkutucu veriler ile karşılaşıyoruz. başka ülkeleri de aradım ancak güncel değillerdi. bütün bu araştırma çevremde işine son verilenlerin sayısının ürkütücü derecede arttığını görmemle başladı. hükümetlerin söylemi "non-essential" işletmelerin kapatılacağı doğrultusundaydı. non-essential'dan kasıt pandemi durumunda "işe yaramayacak" işleri tamamen kapsıyor olsa gerek çünkü neredeyse tüm işletmeler kapalı şu anda yaşadığım ülkede.

durumun tüm dünyayı ekonomik açıdan ne kadar etkilediğini anlamaya çalışırken kullanılabilecek önemli bir istatistik işsizlik olsa gerek. tabi bu istatistiklere henüz beyanda bulunmayanları, freelancer'ları, sanatçıları, öğrenci işlerinde çalışıp kiralarını ödemek için geçiçi işlere mecbur olanları katamıyoruz.

(bkz: 2020 ekonomik krizi) için resmi belgelerden biri olsa girek

en rahatsız edici olan şey hükümetlerin, şirketlerin, ekonomik sistemin yeniden üretimine katkıda bulunan herkesin kısaca, bu durumu #stayhome #hayatevesigar gibi söylemler ile idare etmeye çalışması. eğer durum bu şekilde giderse 1 ay sonra orta sınıf bireyler bile kendilerini idare etmekte zorlanacak, o nedenle söylemlerini disk gibi işçi sınıfıyla sınırlayan yayın kuruluşlarından fazlasına ihtiyacımız var. gerçekten bir şeyler yapılması gerekiyor çünkü hiçbir devlet veya uluslararası kuruluş buna hazır değil. hatta onları geçtim, mevcut popülerleşmiş politik düşünceler dahi meseleyi anlamıyor! felsefi-politik revizyon ile birlikte böylesi istatistikleri dikkate almak belki bizi ayakta tutabilir.

edit: istatistikler