şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
947 entry daha
  • senelerdir tatillerimi sadece yunanistan’da yaparim. yaz ve kis, o yilki is ve maddi vaziyetlere gore senede bes-on kez yunanistan ve nadiren baska ulkelere giderim. turkiye’de en son ne zaman tatil yaptim hatirlamiyorum. bu yaz yurt disi tatili zor gorunuyor karantina ve diger tedbirler nedeniyle. insan dusunmeden edemiyor, acaba turkiye’de mi tatil yapsam diye... yo dostum yo.. cesme’de, karaburun’da, kusadasinda buyumus izmir’li ege’li bir adamim. 44 yasina geldim. o kadar degisti ki insan gordugu zaman kahroluyor. burada tatil bana iyi gelmiyor, beni resmen uzuyor ve mutsuz ediyor. bu saatten sonra oyle bir karmasanin, oyle bi kalitesizligin, kultursuzlugun, sahteligin icine girmek istemiyorum. neticede bu yaz evdeyim. turizm krizi iste buna denir.
  • buradaki gerizekalılar için turizm demek, yerli turisti düdükleyen otel demek. yok yerliye çok pahalı, yok garson bize bakmıyor, yok barmen içki vermiyor. ulan amına godugumun salağı havayolu, seyahat acentesı, handling şirketleri, taşıma firmaları gibi direk turizm şirketlerinin yanında dolaylı yoldan turizmden ekmek yiyen havalimanlarındaki temizlikçiler, güvenlik personelleri, taksiciler turizm bölgelerindeki pazarcılar, barlar, diskolar, cafeler, bakkallar, giyim kuşam ayakkabı mağazaları, hediyelikciler vs vs derken milyonlarca insan turizmden ekmek yiyor.

bu milyonlarca insan işsiz kalınca, ekonomisi bozulunca turizmle alakası olmayan berberinden fırınına, manavından kasabına etkilenmeyecek mi sanıyorsun? parasız kalan turizmci 15 günde bir berbere gidiyorsa ayda bir gidecek. ayda 1 kilo et alıyorsa yarım kilo alacak. zincirleme bütün ülkede kriz olacak, zaten çok iyiymişiz gibi.

garsona el etmiş garson bakmamış da batsınmış hepsi. elini ayağını vicdanını beynini sikiyim senin.
  • o değilde sınırlar açılsada yunanistan’a gidip tatil yapsak. canım suvlaki çekti gece gece.
  • turizm sektöründen 22 kisiye is sagliyorum ve büyük ihtimal kisa bir sure sonra isten cikarma yasagi kalkana kadar ucretsiz izin verecegiz ve faliyetleri durduracagiz. simdi hani turizm sektörüne atip tutan beyaz yakalilar var ya nasilsa maaslari yatiyor zannediyor bu 22 kisi maas alamayip o parayi harcayamiyor ya iste o para senin patrona gelmeyecek ve ne olacak senin islerin isyerinde senden daha az maas alan ve senin cömez diye ezdigin is arkadasina verilecek ve seni cikartacaklar. sonra bu artik plazadan kurtulman icin bir firsat olarak göreceksin ve aldigin o 10 maaslik paketle modada kahveci acacaksin. tabi bir 10 maas borclanacaksin ve 1 yil gecmeden piyasalarin etkisiyle devredip elinde 30k lik borcla eskisinden daha az maasla ise girmeye calisacaksin. iste o zaman ne kadar geri zekali oldugunu anlayacaksin.
  • insanların, turizm sektöründe gördüğü yerli ve yabancı turiste davranış şekilleri, turizmcilerin yatırım yaparken doğaya verdikleri zararları, yabancı ve yerli turist ayrımcılığı, fiyatların gereğinden pahalı olması gibi eleştirileri hiç dikkate almayıp, haklı oldukları yerler var mı? varsa nasıl düzeltebiliriz? diye düşünmeyip emekçi goygoyu yapmak ikiyüzlülüktür, batmak üzere ama hala götü dik tutmaya çalışan çakal esnaf ağzıdır. burada turizmde çalışan emekçi memekçi de batacak falan diyenlerin çoğu o yanında çalıştırdığı elemanın emekçi olduğunu bir burada hatırlar, yanına gidince tekrar unutur.
    yok ulaşımcı, yok domatesci, yok taksici, yok kasap da beraber batacakmış. yürü be sanırsın tüm antalya , muğla otelcilere çalışıyor. domatesi pahalı yiyoruz, taksiciler bizi kandıryor, benzin pahalı, arsa ev fiyatları yüzünden garibanlar ev alamıyor, eve ayda bir kilo et girmiyor, çocuklar meyveyi unuttu dedikçe ruslar çok güzel diyenlerin de şimdi sızlanma hakları hiç de yok.
    sen orada işsizsen ben de burada işsizim keko, ben burda yanarken sen hortumun ucunu yangına değil denize tutuyordun. beter olun amk.
  • binlerce turizm çalışanını işsiz bırakacak gelişme. emin olun o otel sahipleri şuan gerçekten villalarından çıkmayıp son model arabalarıyla gezmeye devam ediyorlar. oysa sezonluk veya düzenli turizm çalışanları ise aç kalacak. bunu düşenemeyecek kadar gerizekalı bir toplum işte ekşi sözlük yazarları.

bu arada bazı yazarlar türk turist istemiyorlardı iyi oldu felan yazmışlar. turizmci değilim fakat çok turizmci tanıdığım var. görüp görebileceğiniz en ahlaksız turist türklerdir. sorun çıkarırlar , para ödedim sana istediğimi yaptırırım kafasındadırlar , yeri gelir aşağılarlar , bahçenin önündeki çiçekleri bile koparanları gördüm. burda durup oteller batsın abi anti kapitalizm abi diyen gerizekalılara çok üzülüyorum. bu sefer o su vermeyen itfaiye yüzünden çok ailenin evi yanacak.

edit: çok fazla insan ağaçları yakıp otel yaptılar beter olsun yazmış , bu çalışan binlerce turizm çalışanının suçu değil , buna izin veren yöneticilere karşı gelemeyen toplumun suçudur.
  • sgk verilerine göre ocak 2020 de 541 bin çalışan vardı antalya’da. martta bu sayı 510 bine düştü. işten çıkış yasağı ile bu kötü gidiş bir nebze durmuş olabilir ama geliri olmadan ya da nakdi ücret/kısa çalışma ile ne kadar dayanabilir insanlar? antalya verileri

her beter olsun dediğinizde 200 bin turizmciyi ve onlara lojistik destek sağlayan tüm çalışanları düşünün.
  • turizm ekonominin motor sektörü olmamalıydı, katma değerli üretim yapamayınca türkiye için can simidi haline gelmişti.

100.000 istihdam, yatırım, vs. doğa ve tarih satmak için.

buraya harcanan paralar ve emek belki tarım ve endüstriye kayar. hayırlı olur
  • herkes yok garson pas vermiyordu, barmen götümü elledi, komiler beni araya aldi diye sövmüş durmuş, kimse düşünmüyor ki bu otel emekçileri ne yapiyor bu zamanda. ben resepsiyonistim, bu zamana kadar istanbulda çalıştım, şubat ayinda otelimden ayrildim çünkü antalya ya gidicektim, korona çıktı ve tüm hersey iptal oldu.
    istanbulda ki otelimde kapandi. şuan cv göndermediğim otel yok ama almiyorlar. koronanin en çok vurduğu meslek tamamen turizmdir. oteller acilcak mi bilen yok, açılsa bile yari kapasite çalışacakları için eleman almalari imkansiz. 5 aydir çalışmıyorum ev kirasi ödüyorum, üstüne burda küfür yiyoruz. devletin bu işe acilen çözüm bulmasi gerekiyor, turizm emekçileri olarak açız, ve bu süreç daha ne kadar devam edicek bilmiyoruz.
  • almanya-avrupa ülkeleri türkiye güvenli değil diye açıklama yaptılar....bu saatten sonra turizm bitmiştir.

marmariste şuan otellerin %80'i kapalı durumda ve aç(a)mıyorlar..aynı şekilde hiçbir disko aktif değil hepsi kilitli şuanda burası deyim yerindeyse ölü şehir
475 entry daha