şükela:  tümü | bugün
  • merhabalar. öncelikle bu ilk başlık açışım o yüzden başka öneri gelirse konunun başlığını değiştirebilirim ama şu anlık bu geldi aklıma.

ben istanbul'da oturuyorum. istanbul başta olmak üzere şu an ülkenin çoğu ilinde daha önce duymadığımız hatta belki de yanlış ya da eksik bilgiye sahip olduğumuz bir hastalık olan uyuz salgını mevcut. kalabalık yerlerde sayısı oldukça fazla(hapishaneler, askeriyeler ve okul gibi). her ne kadar yetkililer salgın yok dese de eczanelerde tedavi için ilaçlar bulunamıyor. piyasada benim bildiğim 3 tane krem/losyon var tedavide kullanılan. wilkinson pomad, kwellada ve metrin isimleri. ama sosyal medyada gördüğüm ve burdan aldığım mesajlara göre bu ilaçlar şu an tedavide yetersiz. internette arattığımız zaman tedavisi mümkün bir hastalık olarak gösteriliyor. ama şu an durum biraz farklı. karşımızda direnç gösteren bir parazit var. çoğu kişi alternatif tıbba yönelmiş durumda. işin kötüsü bulaşıcı bir hastalık ve kendini maalesef hemen göstermeyen bir hastalık. hastalık vücuda yerleştikten 3-4 hafta gibi bir süre sonra kendini göstermeye başlıyor. yani şu an çoğu insan hasta olabilir ve farkında olmayabilir. bu yüzden de salgın halini aldı bu durum zaten. uzman kişi değilim. ama bu hastalık belki de uyuz bile olmayabilir. çoğu insan hastanelere gittiğinde uyuzsun denilip, ilaç yazılıp eve yollanıyor. bir test veya başka bir şey yapılmıyor. neyden kaynaklı, gerçekten uyuz muyuz onu da bilmiyor insanlar. bu kişilerden biri de benim. bir kaç aydır ben de muzdaribim bu durumdan. ve hasta olana kadar işin ciddiyetinin farkında değildim. biz halkın yapacağı şeyler sınırlı. bu başlığı açmamdaki sebep gerekli mercilerin artık bu konu hakkında bir önlem almasını sağlamaktır.

halka broşür mü dağıtılır, eğitim mi verilir bilmiyorum. olayın çıkış noktası bir an önce bulunup insanlar bilgi sahibi olmalı. hatta gerekirse yeni bir tedavi yöntemi geliştirirsin. başka ilaçlar varsa yurtdışında onlar getirilsin. bir araştırma, bir çaba görmek istiyorum. başka ülkede olsak konu daha ciddiye alınırdı orası kesin.

sizlerden ricam sağlık bakanlığı veya yetkili her kimse bu yazıyı bir şekilde ilgili makamlara ulaştırmak. bir sinerji yaratalım istiyorum. change.org da imza kampanyası da başlatalım. ben uyuz hastası olan bir vatandaş olarak doktora gittiğimde krem verilip eve gönderilmek istenmiyorum artık. bu hastalık tekrarlayabilen bir hastalık bir an önce artık önlem alınmalı.

edit1: bakteri veya virüs değil, "parazit"miş. düzeltildi, teşekkürler.

edit2: bir yazar hijyenden bahsetmiş. hastalık hijyene bakmıyor evet bulaştıktan sonra dikkat etmek gerekiyor tabiki de ama ilk seferde istersen dünyanın en temizi ol yine de bulaşabilir. ve evet uyuz hastasıyla direkt temastan ya da onun kullandığı eşyaları(nevresim takımı, havlu,kıyafet gibi) kullanmaktan bulaşıyor. benim çevremde kimse uyuz olmadı. ben de henüz kimseye bulaştırmadım. dışarıdan bir yerden kaptım büyük ihtimal. bu arada hamileyim de. bağışıklık sistemim zayıf onun da etkisi olabilir. araştırıp geldim konuyu merak etmeyin. eğer uyuz değilseniz en azından saygı duyun. ukala ukala girilen entryler inanın ki istediğim son şey. olay gayet ciddi çünkü.
  • geçmiş olsun hocam.
    uyuz ile birlikte inanılmaz bir domuz gribi salgını mevcut.
    bu çileler çekmeyen ya da çocuğu olmayan bilmez.
    ülke olarak saçma bir kanal istanbul olayının peşinden gidiyoruz ve uyutuluyoruz.
    bu salaklığın bir numaralı oyuncusu da muhalefettir!

ülke batıyor.
    ekonomi, işssizlik, yolsuzluk,
    salgın hastalıklar kol geziyor,
    daha önce olmayan hastalıklar çıkıyor,
    sağlık, eğitim bitik.
    ama varsa yoksa kanal istanbul.

geçmiş olsun hocam.
    size
    bize
    hepimize
  • askerlik sonrasında rahatsızlıkları sebebi ile kontrole giden arkadaşlarımdan domuz gribi oldukları haberlerini aldım. ortada ciddi bi salgın var ve ülkenin her köşesinde. yayılmaya da devam ediyor.
  • ilaçlar hiçbir halta yaramıyor arkadaşlar. seferberliği de ancak devlet kabullenip edebilir ama sağlık bakanlığı ölü taklidi yapıyor. kendinizi korumanız da neredeyse imkansız. nerden, kimden bulaşacağı belirsiz.

en beteri gerçekten adı geçen ilaçların kısa zaman dilimlerinde kaşıntıya çare olması. bir saate kalmadan kaşınmaya tekrar başlıyorsunuz. hava soğuk sürekli soğuk duş almak ayrıca başka hastalıklara sebebiyet veriyor. kapana kısılıp kaldık. nelerle uğraşıyoruz, delirmesek iyidir.
  • türk'e uyuz da domuz gribi de bir şey yapmaz. vız gelir, tırıs gider.

üstünü kapayın, ciddiye almayın.
  • uyuz bir bakteri yada virüs hastalığı değildir. cilde yerleşen ve uyuz böceği adı verilen bir parazitin yaptığı bulaşıcı bir hastalıktır. yakın temas, giysi, çamaşır ve çarşaflar aracılığıyla bulaşır. kesinlikle evde yapılan ilaçlar vs. ile tedavi olmaya kalkmayın. hastaneye ya da doktora başvurun ve önerilenleri harfi harfine uygulayın. çamaşırlarınızı sıcak suyla yıkayın, kaynatabileceklerinizi ( iç çamaşırı vs.) kaynatın ve kızgın ütüyle ütüleyin. evinizi ilaçlatın. evde yaşayan herkesin bu tedaviyi görmesi şarttır. yoksa tekrarlayan enfeksiyonlar görülebilir. hamile kadınların, küçük çocukların ve hastaların uyuz ilaçlarını kullanmasının ne derecede güvenli olduğu konusunda mutlaka bir hekime danışın. sakın ha kafanıza göre ilaç kullanmayın. uyuz ilaçlarının amacı kaşıntınızı gidermek değil cildinizin altına yerleşen uyuz böceklerinin yok edilmesidir. kaşıntım geçmedi deyip tedavinizi yarıda bırakmayın. eğer hala geçmediyse tedavi bir hafta- 10 gün sonra tekrarlanabilir.

(bkz: https://hsgm.saglik.gov.tr/…-ekoparaziter/uyuz.html)
  • yukarıdaki yazar hijyenden bahsetmiş, takıntılı derecede temizlik hastası olmama rağmen bana da bu aralar musallat olan hastalıktır. ilk başta alerji zannederek alerji ilaçlarıyla tedavi olmaya çalıştım fakat geçmedi. dermatolog doktorun yazdığı krem de geçirmiyor. geceleri ve sıcak ortamda, suya değdikten sonra kaşıntıları artıyor. kesinlikle hafife alınmaması gereken durum. zannımca bayanların kuaförde, erkeklerin berberde bulaştırabileceği bir hastalık
  • çok dirençli bir uyuz vakasıyla karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum ben de. uyuzlunun halinden bi uyuzu olanlar anlıyor, sadece fiziksel değil psikolojik olarak da çok yıpratan ve tedavisi çok uzun zaman alan bir hastalık. bir aydan uzun süredir uğraşıyorum ben ve bitmiyor, bitmiyor... cildim hem ilaçlara karşı olan alerjiden, hem de kaşıyıp patlattığım kabarcıklar yüzünden mahvoldu.

farklı dillerdeki kaynakları araştırdığımda permetrin içerikli ilaçların bazı vakalarda gerçekten işe yaramadığını gördüm. internette 5-6 ay, 1 sene uğraşan insanlar yakınıyor. alternatif ve doğal tedavi yöntemlerine yönelmişler. bazı doktorlar hamileler ve çocuklar için sakıncalı olan ivermectin içeren ilacı öneriyorlar ve dirençli vakalar ancak bununla ve agresif, sürekli bir tedavi yöntemiyle geçiyormuş. norveç uyuzu gibi. bu ilaç türkiyede ne yazık ki yok, hem de böyle ciddi bir salgın varken. sesimizi duyurmamız lazım, ben bu hastalıkla daha fazla uğraşmak istemiyorum.

metrin kesinlikle işe yaramadı bende çöpe atın daha iyi, wilkinson pomad 5 günlüğüne rahatlattı ama yeniden başladı. kükürtlü sabun ve doktorun verdiği advantan adlı krem kaşıntımı alıyor bi nebze ama bunlar tedavi değil, sadece semptomları azaltıyor. yurt dışından ivermectin getirtmek lazım. acil çözüm bulunmalı, yazık gerçekten hepimize.