şükela:  tümü | bugün
  • az önce f1 resmi sitesinde gördüğüm habere göre iki yıl sonra takvime girecek olan yarış.

inanılmaz bir pist yapmışlar.

muhtemelen süper heyecanlı yarışlara sahne olacak bir pist yaratılmış. diğer ünlü pistlerden ilham alarak yaratıldığı söyleniyor. 22 virajı ve start-finish dahil üç büyük düzlüğü var. en büyük düzlüğü 1,5 km uzunluğunda. sadece pistin görselini görmek bile bir f1 hayranını heyecanlandırmaya yetecek düzeyde.

istanbul park gibi efsane bir pisti yarış takvimine sokamayan basiretsizlere inat, sabırsızlıkla bekliyor olacağız.
  • abd'li pilotların çok kayıp vereceği bir gp olacaktır.
  • piste bakınca aklıma direk a1 ve silverstone pistleri geldi. şimdiden sevdim.
    o düzlükleri inletecek v10 motorlar olsa bir de...
  • (bkz: formula 1) ve (bkz: moto gp) nin yeni nesil "milleti nasıl sikeriz" çalışmaları sonucu takvime girecek pistlerden biri olmuştur.

gelişmekte olan, hatta gelişmekte olamayan ülkelerde büyük ölçüde kamu borçlanmaları ile inanılmaz pist yatırımları yapılıyor, avrupalı üreticiler, takımlar, sponsorlar bu sistemin dev pastasını afiyetle yiyor ve yollarına devam ediyorlar. 10 sene sonra ne olacak bu koca pist?

ayrıca hızlanma performansına dayalı pist dediğin imola gibi olur, mugello gibi olur,bu ne amk?

ex-f1 fanı ve halen motogp fanı olarak yazıyorum. bu organizasyonların bu "yayılmacı" yaklaşımı büyük bir pislik.
  • bize bunlarla gelin iste.
  • sıfırdan yaratılmış bir yerde değil cadde pistinde yapılacak yarış. ayrıca da bok gibi bir pist. konya-ankara yolunda yapsaydınız yarışı? daha fazla gaza basan kazanırdı.
  • cadde pisti olacak olması sıfırdan yapılmadığı anlamına gelmiyor, buna örnek olarak (bkz: valencia gp)

şimdiye kadar yapılmış pistlerin aksine, takvimdeki farklı pistlerden ilham alınıp birleştirilen virajlarla dolu özel tasarım bir pist olmuş. nurburgring'in 1-2 virajıyla başlıyor yarış, uzun bir düzlüğün ardından monaco'dan kopyalanmış virajlara giriliyor. hemen ardından suzuka'dan tanıdık gelen viraj kombinasyonları ve sepang'dan tanıdık gelecek virajlarla tur sonlanıyor. gerçekten heyecan verici.

ama benim şaşırdığım şimdiden bu pistin bu kadar pr'ının yapılıyor olması, hem de bizzat formula 1 yönetimi tarafından. yeni yönetim bizi şaşırtmaya devam ediyor...
  • cadde yarışı olması masrafları pek azaltmayacaktır maalesef.
    sadece hafriyat işi biraz azalacak, yoksa vietnam'da nerede fıa'nın yarışa izin vereceği asfalt var? hiç bir yerde. paddock alanı inşaatı vs dünya masraf yapılacak yine ve sonuç çok büyük ihtimalle elde var sıfır olacak.

bir yönetim ülkeye motorsporları kültürü kazandırmak istiyorsa bu güezl bir yatırım olabilir. yoksa bizim cahiller gibi "10 milyorlor dolarlık reklam olacak" tantanası büyük yalan. noldu istanbul park? egoist manyağın tekinin elinde oyuncağa dönüştü, türkiye pist şampiyonasında bile doğru düzgün kullanılamıyor.

malezya gibi yaparsın bu işi, o zaman bir anlam ifade eder.
    bizde motosiklet kültürü "var olmaya çalışırken" yarışçımız varken istanbul park takvimden yeni çıkmışken pist kullanılamıyordu, şimdi yeni yetişen öncü kardeşler, toprak gibi isimler var, bu koca nüfusa rağmen. kim yarışçı yetiştiriyor?

formula1 pistini reklam olacak diye yapan her ülkenin kaderi aynıdır, vietnam da çok farklı olmayacaktır. bu organizasyonu süvbanse eden, bilet alan ve sonunda avrupalı takımları şirketlere para akıtan vietnam halkı olacaktır.
  • yarrak gibi bir pist. istanbul gibi efsanevi bir pist varken bu çakma çinliler neden seçildi acaba?
  • o kadar ayak yapacaklarına gerzek ascari pistinin yandan yemiş ve accık uzatılmışını yaptık deseler ya. ne o kadar referans kasmışlar, yeni mezun mühendislik öğrencisi gibi. hayır ascari gibi negatif kamber değişiklikleri de olmaz bunda.*

şaka bi yana güzel piste benziyor, bakalım nası olacak.