şükela:  tümü | bugün
  • üniversite öğrencilerinin yaz tatilinde abd' ye giderek hem çalışıp hem de gezerek katıldıkları program work and travel ( swt) bu sene adeta eziyete dönüştü. hepimiz yüksek bi meblağ para ödedik bu program için ve şu anda mevcut durumlardan dolayı işlerimiz iptal edildi, derslerimiz yaz dönemine ertelendi ve hatta sınavlarımızın ne zaman olacağı meçhulken bu sömürü şirketleri bize iki seçenek sunuyor: ya ödediğin ücretin çok büyük bir kısmını keserim ya da abd' ye gider ve bu programa katılırsın diyorlar ( iki ucu atık lu değnek bildiğin ). parayı kesmesini istemiyorum çünkü o kadar paranın havaya uçmasına içim el vermiyor. bu durumda amerikaya gitme durumunda kalıyoruz, fakat işlerimiz iptal oldu ve yeni iş bulunamamasına rağmen bulunacağını söyleyip kandırıyorlar ki zaten bulunsa da bu kadar riskli bir durumda kimse gitmek istemiyor. sayın okuyanlar hepinize minnettarım, çok mağduruz lütfen destekleyiniz , çünkü sesimizi daha büyük kitlelere duyurma ihtiyacımız var teşekkürler...
  • (bkz: svihs)
  • ben bu sene için wat'ı mümkün görmüyorum. bir şekilde parasını kurtarabilen kurtarmalı.

imzaladığınız sözleşmeleri iyi okuyun, bu şekilde sorun yaşayan kişileri bulun wat gruplarında ve mümkünse avukat görüşü de alın. para sokaktan toplanmıyor.
  • soyguncu zihniyet burada da kendini göstermiş. taahhüt edilen hizmeti vermiyorsun utanmadan insanlara para kesintisi yapmaya kalkıyorsun. bu rezaletin gündem olması gerek up sözlük up!
  • bu baslikta niye bikac entry var ya.kesinlikle gundeme tasinmasi gerekiyor.sacma sacma seyleri gundem yapmak yerine insanlara faydali olabilecek seyleri bi yerlere ulastirsak nasil olur sizce
  • benim yeğenim gidecekti seneye erteledi vizeye girememişti ama girseydi giderdi. şirketiyle bizzati görüştüm olayları sordum. anlaşılan work and travel yapamayan dil okulu acentaları lobisi ve stajyer avukat lobisi öğrencileri kullanıyormuş. yaygara çıkarıp avukatların cebine para girsin diye uğraşanlar varmış. dava açılsa bile en az 5 yıl sürermiş. korona olduğu için mahkemeler tüketici adına lehte karar vermeyeceklermiş. sonuçta öğrencinin cebinden avukata masraf çıkacak. mahkeme masrafı bilir kişi masrafı cart masrafı curt masrafı derken ucu belli olmayan dava için kesintilerden daha fazla masraf yapacaklarmış. avukatlar da bunu biliyormuş. o yüzden şirketler çok rahatmış sadece öğrencilerin bu şekilde zarar edecek olmaları ve etrafta dolandırıcıların olmasından dolayı rahatsızlarmış. kestikleri parayı da yurtiçi hizmetler için kesiyorlarmış. aylarca öğrencilerimizle uğraştık bu ücretler sadece amerikaya göndermek için değil burada uğraştığımız ayların da emeği diyor.

bu örgütlenmenin arkasında da wat öğrencilerini taciz eden ve ulusal basında sür manşet olan naim salman'ın olduğu söyleniyormuş. ben şirketin samimiyetini seviyorum arkadaş gibi olduk. naim salman benim yeğenin arkadaşlarından biriyle alakalı taciz olayı nedeniyle bu adamı çok pis takmıştım. sektörde çok dolandırıcı var ama bu sene avukatım diyenler ve wat yapamayan şirketler lobisi bunun üzerine gidiyor. toplasan 7bin öğrenci varmış ama en fazla 100 öğrenci böyle yapıyormuş.

hepinizi kandırıyorlar paranızı davalara çarçur etmeyin üzüleceksiniz. neler neler dönüyormuş serhat ya ...
  • avrupa ülkelerindeki şirketlerin 800-1000 $ arasındaki fiyatlarla öğrencileri gönderdiği programa türkiye’de 2300-2800 $ fiyat biçerek soygun yapan acentelerin, covid-19 sebebiyle sekteye uğrayan programın zararını öğrencilerin sırtına yükleme çabalarıdır!

normalde 3 ay abd’de çalışma 1 ay gezme şeklinde yapılacak olan program şuan covid-19 sebebiyle iptal edilir de öğrenci programa gidemezse veya öğrenci sağlık riski ve geciken akademik takvimler yüzünden sadece 2 ay çalışabilecek olması sebebiyle gitmek istemezse 500-1500 $ arasında kesintilere mağruz bırakılıyor. üstelik dolar olarak aldıkları parayı, ödemeyi aldıkları günkü kur üzerinden tl olarak geri vermeye çalışıyorlar!

“hizmet sektörü”, “öğrencilerle uğraştık” gibi rezil kepaze mantıklarıyla öğrencinin suçu olmayan mevcut durumun faturasını, üç tarafı olan bir anlaşmada sadece öğrenciye kesmek, üstüne bunu savunmak, üstüne gelip burada sözlükte ve başka mecralarda sadece kalemini değil vicdan ve haysiyetini de satmış olanlar tarafından “avukatlar gaza getiriyor, şirketlerin masrafı var, yok şöyleymiş, mış” gibi yalanlarla öğrencilerin hak arama hareketini baltalamaya çalışmak nasıl bir mantıksızlık ve kötülüktür anlamak çok zor.

ortada bir sözleşme var ve gerçekleşemiyor neden? çünkü küresel salgın var. şirket ne yapıyor ? “sen yinede bize 500-1500 $ arası para ver” diyor. neden? çünkü onlar şirket ya biz de güdülecek koyunuz ya ondan! her şirketin sözleşmesinde kafasına göre kesinti miktarı yazması, yeni sözleşmeler imzalatmaya çalışarak kesintiyi kabul ettirmeye çalışması, sosyal medyada hak aramaya çalışan öğrencileri her platformda yalanlar ile bastırıp korkutmaya çalışması zaten bu şirketlerin haksız, yalancı, vicdansız birer soyguncu olduklarının en büyük kanıtıdır. bir görseniz nasıl kuduruyorlar ve bizlerin üzerinde algı kasıyorlar.

yani çok basit bir şey, neden öğrenci gerçekleşmeyen bir programın zararını tek başına üstlensin ? sponsor da zarar edecek, acente de zarar edecek, öğrenci de bir miktar edecek. ama sen kalkıp da o seneki karından 1 lira zarar etmemek için yüzlerce öğrenciden bu parayı istersen soyguncusun. ne masrafı ? amerika’dan sponsorun yolladığı bir tane a4 kağıdı için mi? senin buradaki çalışanının, giderlerinin faturasını ben üstlenmeyeceğim! ticaret yapıyorsun ve zarar edeceksin,e-de-cek-sin! herkes ediyor sen de edeceksin. öğrenciyi soyamayacaksın.

böyle bir mantık akıl alıyor mu sözlük? lütfen şu başlığı gündeme taşıyın. bu yazıyı okuyan tüm mağdurlara sesleniyorum. bu ülkede hak aramak, adaletten medet ummak zorlaşsa da yılmadan hakkımızı aramaya devam edeceğiz. sakın yalanlara ve baskılara aldırmayın. o sponsorlar ve şirketler karşılığında hiçbir şey vermeden bizlerden bu paraları alamazlar. bu kadar tutuşmaları da işte bundan sebep.
  • 2000$-2400$ arası değişen program ücretinden ilk başta 1000$ kesinti yapıcaklardı sonradan kendi kafalarına göre sözleşmeyi değiştirip 750$ dolar kesinti yapacaklarını söylüyorlar. örgütlenip karşı gelmemizi engellemeye çalışıyorlar. dava açmamıza ve sesimi duyurmaya engel olamayacaksınız.

edit: sesimizi duyurmaya yardımcı olan haber siteleri, gazeteler ve televizyon kanalları. #107325677
  • up up
  • her sirketin farkli sponsorluklar altinda ogrenciden kafasina gore kestigi fahis ucretler soz konusu. almadigimiz bir hizmetten boyle kesintiler yapilmasini kabul etmiyoruz. umarim haklarimiz gozardi edilmez ve bu soygunculardan paramizi aliriz.