şükela:  tümü | bugün
21 entry daha
  • rusyanın diğer ülkelerle olan uçuşları kesmesinin ardından turnuva durduruldu. turnuvanın ikinci devresi daha sonra oynanacak. oyuncuların ve basının dip dibe bulunduğu böyle bir yerde umarım hastalık yayılmamıştır.
  • şu an aktif olarak devam eden tek uluslararası etkinlik de 7.tur sonrasında ertelenmiştir.
  • umarım bütün oyuncular evlerine sağlıklı bir şekilde döner. fide'nin açıklaması kaldığı yerden devam edecek şeklinde olsa da teimour radjabov'un nasıl bir tepki göstereceği merak konusu. fikrimce katılmak isteyebilir. çarşı karışacak gibi bir his var içimde.
  • en başından beri olması gerekenin olduğu yani ertelenmiş turnuva. teimour radjabov tam da bu yüzden fide'ye özel şartlarını iletti ama kabul görmedi ve bu yüzden turnuvadan ayrıldı. fide bir nevi radjabov'u reddedip turnuvadan çekilmesine sebep olduktan sonra turnuvayı ertelemiş oldu, ee şimdi ne olacak? radjabov'un hakkını nasıl teslim edecek fide? öyle sıkıştılar ki yerine aldıkları mvl de turnuvanın ortak lideri. olan bizim azeri balamıza oldu.

    muhtemelen bu karara en çok sevinen ding liren olmuştur çünkü caruana ile bu turnuvanın favorisi, son ayların da en formda ismiyken bir anda alekseenko ile dibe düştü. dünkü maçta alekseenko'ya karşı da hiçbir tehdit yaratamadı ve geçen senenin başındaki o sıkıcı giri-vari risk almaktan uzak, beraberliğe yatan bir oyuncuya büründü. dünün asıl maçında ise siyahla favori oyunu najdorf olmasına rağmen fransız savunması oynayan ve yenilen bir nepomniatchi vardı. aslında adaylar turnuvası gibi oyuncuların çok uzun süre hazırlanmaya zaman harcadığı ciddi bir turnuvada fransız savunması oynamak büyük risk, siyahın en ufak bir hatası telafisi olmayan bir sonuca götürebilir çünkü fransız savunmasında siyahın şah kanadı tamamen savunmasız. nepomniatchi kirill alekseenko'ya karşı da fransız oynadı fakat alekseenko mvl kadar iyi bir ofansif oyuncu olmadığı için(ki bu adamın en başından beri turnuvada olması bile tartışmalıydı, rus lobisinin çabası olmasa onun yerine mvl olacak, muhtemelen radjabov yerine de daha tecrübeli bir aday seçilecekti) ona karşı kazandı, fakat hem kendisinin merkezi c4 hamlesiyle kapatma hatası, hem mvl'in vb4 ile vezir kanadını sağlama alıp kalenin şahın kendi başına takıldığı kanattan saldırmasıyla oyunu kaybetmiş oldu.

    turnuva bir daha ne zaman başlar bilinmez ama ian nepomniatchi her ne kadar fırtına gibi girdiyse de şu şartlar altında mvl'in turnuvayı kazanacağını daha olası görüyorum. geçen sene katıldığı turnuva sonlarındaki gibi harakiri yapmazsa en sağlam oynayan o görünüyor, listede caruana'dan sonra hem klasik hem rapid de magnus'u bence en iyi zorlayacak aday da o.