şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bilimcilere gore teknolojide almis basini gitmis ve fakat dogalligindan cok odun vermis bir dunyadir. bazen okumamak, okumaktan yegdir sanirim, insani durduk yerde paranoya cemberine aliyor okuduklari. her ne ise iste, bilimci amca kesin olarak kuzey kutbunda bir dirhem buz parcasi kalmayacak, tropik denizlerde gezer gibi gezebilicez kuzey denizlerinde diyor. daha birsuru kehanet mi artik gercek mi, bilinmez kotu kotu olumsuzluklardan bahsediyor. ( felaket tellali gbi hissettim birden kendimi )
 • bilimcilerin gercekleri hukumetlerin gozune soka soka beyan ettikleri konusma ve kitaplarindan oduller almalarina sebebiyet veren cehennem dunyasidir. bazilarina afrika nin yasadigi felaket cok uzaktaymis gibi geliyor olmali ki kimsenin kulak astigi yok.
 • asina olunan canlilarinin cogunun koku kazinmis olarak donucek olan dunyadir. okyanuslarda yasayan deniz canlilarinin ve baliklarin yok olma hizlari suan ki duruma gore giderse, 2048 de tamamen nesilleri tukeneceginden dolayi orta ve az gelirli halkin ulasamayacagi bir luks olacagi kesin gibi gorunuyor. avustralya da bulunan barrier reef suan yok olma tehlikesiyle karsi karsiya oldugundan 345 000 km lik bir alana bez parcalarindan tenteler gerip koralleri kurtarmayi dusunuyorlar. saka yapiyorlar sanirim, cok komik....
 • doksanlı yıllar formunda geçeceğini düşündüğüm yıllardır. neden derseniz savımı şöyle izah edeyim. doksanlı yılların kaotik ortamını oluşturan nedenlerden biri de*2000'li yıllara karşı duyulan bir merak ve korku duygusuydu. teknolojinin gideceği noktalar, edilen vaadler, geleceğe dair yapılan varsayımlar insanları korkutuyor ve heyecanlandırıyordu. (bkz: mutfak robotlarının dünyayı ele geçirmesi).
  hatta bu heyecan dünya ve ülke olarak iyice çığrından çıktığımız bazı durumlara bile gebe oldu. aynısı 80'li yıllarda da yaşanmıştı tabi.
  (bkz: 90'lı yıllarda müzik)
  (bkz: 90'lı yıllarda türk popu) vs vs...
  söylediklerim açısından bakarsak 2020'lerde de doksanlı yılların bir benzerini yaşabiliriz diye düşünüyorum insan ırkı nazarında. hele ki küçüklüğünde jetgiller, the fifth element gibi filmleri gören biz o yılların dünya ve ülkemizdeki tüm yetişkinleri için, şahsımca daha karmaşık ve hatta belki de daha karanlık yıllar olacaktır bence 2020'ler.
  buradaki karanlık sakın yanlış anlaşılmasın. doksanlı yıllardaki o bilinmezliğin ve ileriye dair merakın getirdiği, özlemini çektiğimiz karanlıktan bahsediyorum.
  gerçi sonu daha karanlık ve boktan yerlere çıktı ya.

  göreceğiz...

  (bkz: 2000'ler) (bkz: akp)