şükela:  tümü | bugün
16 entry daha
  • son ana kadar aciklama yapılmayacaktır.
    mevcut iktidar bizleri koyun sürüsü gibi görüyor çünkü!
    fazla ses etmeyelim diye, karşı çıkacak vakit kalmasın diye son gün açıklanacak detaylar.

yine dandik seyreltilmis egitim mi olacak?
    tam gün egitim veren okullar yine yarım günle mi kısıtlanacak?
    ders saati yine 30 dakika mi olacak?
    dersliklerde öğrenciler yine maske mi takacak?
    okullarin kulüpleri, ek dersler yine iptal mi olacak?
    ara tatiller covid oranına göre mi ayarlanacak?
    29 ekim cumhuriyet bayramı yine uzaktan mi kutlanacak?

tüm bunların ve daha bir çok sorunun cevabı yok ortada.
    enteresan, bakınca meb'de zibilyon tane mudur var!
    tahminim hepsi birden tatildedir.
  • ihmal edilecek olan bir öğretim yılı daha, sözde bakan efendi çıkıp çok güzel bir program yaptık, güzel verim alıyoruz gibi yalanlar sıralayacak keşke kendi özel okullarına verdiği değerin yüzde birini bakanlığını yaptığı okullarda gösterse..ama nafile..

bomboş geçecek bir eğitim öğretim yılıdır.. umut edilmemeli, beklentiye girilmemelidir..
  • ne yazık ki açılıp açılmayacağı, toplumun geneline bağlıdır ki tablo umut verici değil. okulların açılıp açılmayacağı, eylül ayında değil, haziran ayından itibaren belli olur.
  • "ya şu okul takıntınızı da bırakın artık, biliyoruz çocuk yaptığınız için pişmansınız ve evde çocuğunuzdan sıkıldınız. en büyük tehlikede olan nüfus 12 yaş altı çocuklar, otursunlar bir üç ay daha evde ne olucak."

"öff ne okulmuş ne eğitimmiş amk kaç gündür tutturmuşlar bütün önceliğimiz okul ve eğitim olmalı falan. sabah aysını fox haber'de de duyunca bi yüzüm ekşidi şimdi burada da gördüm iyice midem kalktı. sanki bana dünyanın sayılı kaliteli eğitimini veriyorlarmış gibi vır vır vır.

desenize biz bu piçleri yaptık evde bunların zırıltısından durulmuyor yada it gibi çalışmamız gerekiyor bunları bırakacak yerimiz de yok kaldılar başımıza. doğurduğum, ürediğim güne de lanet olsun. bak o zaman kesin değil ama belki bi nebze hak veririm.

sanki bana eğitim ataşeleri anasını satayım."

"bazı insanlar eğitim öğretim yılının boşa gitmesini neden istemiyorlar ya da çocuklarının doğru düzgün bir şekilde okula devam etmesini neden önemsiyorlar?" sorusunun cevabı olarak yukarıda alıntı yaptığım entry'leri gösterebilirim galiba ama yeterli gelmez. çok başka hayatlar yaşayan, birilerinin ağzından salyalar akıtarak küfür ettiği durumların sonucuna hayatlarıyla katlanmak zorunda kalan insanlar var. insanlar diyorum da bakmayın, 18 yaş altı çocuklar.

"milli eğitim bakanlığı’nın (meb) verilerine göre uzaktan eğitime erişemeyen yaklaşık 3 milyon öğrenci var. türk eğitim derneği’nin düşünce kuruluşu tedmem’in raporuna göre ise 5 milyondan fazla öğrenci, eğitim bilişim ağı’nı aktif kullanamıyor, 160 bin öğrencinin okulu terk etme riski bulunuyor. 6-17 yaş aralığında 710 bin çocuk da okul dışında ve bu durumun nedenleriyle ilgili hiçbir bilgi yok.

peki, bu çocuklar ne yapıyor? bu noktada uzmanlar, eğitimden uzaklaşan çocuklar arasında çalışmaya başlayanların sayısının arttığını söylüyor. daha da kötüsü kız çocukları, erken yaşta zorla evlendiriliyor. öyle ki unıcef de pandeminin çocuk yaşta evlilikleri artırabileceğine dikkat çekiyor ve 10 yılda 10 milyon çocuk evliliğinin daha meydana gelebileceği uyarısını yapıyor."

"dünyanın farklı yerlerinde salgınlar ve doğal afetler sırasında okullara ara veren ülkelerde daha sonra okula geri dönmeyenlerin oranı yüzde 13 ile yüzde 25 arasında değişiyor. kızların dönmeme ihtimali erkeklere göre 3 kat fazla. türkiye’deki 18,3 milyon öğrencinin yüzde 15’inin dönmeyeceğini tahmin edersek yaklaşık 3 milyon çocuk ve gencin eğitime devam etmeyeceği anlamına geliyor."

"pandemi öncesinde, çalıştırılan çocukların sayısı yaklaşık 2 milyondu. pandemiyle sayı arttı. sahadaki uzmanlarımız, şanlıurfa’da fırınlarda, imalathanelerde; istanbul’da merdiven altı tekstil atölyelerinde çok sayıda yeni çocuk işçilerle karşılaşıyorlar. araştırmalar, okul dışında kalanların, çocuk işçiliği, çocuk yaşta evlilikler ve suça sürüklenme alanlarında daha fazla risk altında olduğunu gösteriyor."

kaynak

bunlar şanssız kesim diye düşünüyorsunuz belki, şanslı olanlar da ne kadar şanslı anlatayım. el kadar çocuklar ekrana bakmaktan ve sosyalleşememekten saçkıran, ülser, ekran bağımlısı oldular; gözleri bozuldu. örnekler çoğaltılabilir; ben etrafımda görüp, duyduklarımı yazdım.

diyeceğim o ki, okulların açılmasını isteyen insanlara ülke yönetiminin baktığı şekilde bakan, eğitimi öğretimi, eğitimliyi aşağı çekmeye, değersizleştirmeye, dalga geçmeye çalışan insanlar; dünya sizin gördüğünüz kadar değil ve bazı insanlar için yalnızca kendi paçalarını kurtarmış olmaları yetmiyor. gerçi milli eğitim bakanının bile milli eğitimi önemsemediği bir ülkede normal olan belki bu tavırlardır ama söz konusu çocuklar olunca ümidi kesip, bir köşede oturmayı doğru bulmuyorum. sağlıkla birlikte en ciddiye alınması gereken konu eğitim öğretimin sağlıklı ve gerekli önlemler alınmış, gerekli yatırımlar yapılmış şekilde ilerlemesinden başkası değil.

ve ayrıca, burada pek çok başlıkta karşılaştığım bir durum var. yolda anne babasıyla yürüyen bir çocuğa da "piç" gibi bir sözcük kullanabiliyor musunuz?
  • eğer eğitime su ülkede zerre değer veriliyorsa aşılamayı artırmak amacıyla ivedilikle asisiz köşede çeşitli kısıtlamalar getirilmelidir. bir nesli kaybetmek üzereyiz. bu sene de online eğitim ile devam ederse sonumuz parlak değil maalesef.
    pesin edit: okullar açılınca atom mu parcaliyoruz demeyin lütfen. ülke genelinde herkes ayni imkana sahip değil ve eğitim de sağlık gibi temel bir haktır.
  • 18 yaş üstü herkese aşı hakkı tanınmışken, çocukların bir senesinin daha kaybolmaması adına herkes aşı olmalı ve çocuğunu okula göndermelidir. muhtemelen aşı yaptırmayan ya da çocuğunu okula göndermeyen veli olacaktır, onun için de veliye seçenek sunulacaktır. çalıştığım özel okulda senkronize şekilde online derse de bağlanıyor gelmeyen çocuklar. büyük bir ihtimalle öyle devam edecektir, etmelidir de.

bir nesli kaybetmek istemiyorsak, kapaçıyoruz diyen milli eğitim bakanı’nın bu konuda aldığı son karar okulları açmak olmalıdır. okulların fiziksel şartları salgına bir zahmet uygun hâle getirilmeli ve öğrenciler okullara dönmelidir.