şükela:  tümü | bugün
  • 2021 yılında amerika'da başlayıp dünya'ya yayılacak olan krizdir.2008 yılındaki gibi lehman brothers'ın batışındaki gibi kısa süreli bir etkisi olmayacaktır.krizin daha çok telekominikasyon, ev elektroniği ve mobil cihazlar bazında patlak verip bununla birlikte beraberinde nasdaq'dan dolaylı olarak etkilenen dow jones borsası da bir darbe yiyecektir.sonuçta standart yatırımların çoğu iletişim altyapısına önem veren kuruluşlardan oluşur.
    bu krizin temel nedenine gelecek olursak:
    amerika'nın gümrük vergileriyle ucuz ve orta kalite çin ürünlerini engellemeye çalışmasının amerikan ürünlerin kendi içerisinde pahalılaşmasına ve ihracat konusunda daralmaya gitmesiyle gerçekleşen bir kriz olduğunu söyleyebilirim.
    bugünlerde alınan kararlar da dediklerimi kanıtlar niteliktedir.çin'in telekominikasyon devi huawei'nin amerika'daki 5g altyapısı konusundaki adımlarına başkan trump tarafından engel olundu.bununla birlikte abd'nin daha çok silikon vadisiyle anılan nasdaq fiyatlarında %1'lik bir düşüş yaşandı.buna paralel olarak dow jones fiyatlarında %0.41'lik bir düşüş yaşandı.bu ondalıklı sayılar borsa istanbul(bkz: bist) için küçük görülebilecek nitelikte olmasına rağmen amerika için çok büyük bir sayı.
    ticaret savaşları olarak nitelendirilen ve kamuoyuna bu şekilde yansıtılan bu çin ve abd arasındaki güreşin bir mağduru da amerikan film ve dizilerinden aşina olduğumuz uzakdoğulu mühendisler.trump geçenlerde aldığı bir kararla ulusal güvenlik açısından önemli görülebilen yerlerde bu mühendislerin çalışmamasıyla alakalı bir karar imzaladı.
    tüm bu belirsizlikler yatırımcıları ortalık durulup durumlar netleşene kadar altın almaya zorluyor.risk almayı seven yatırımcılar ise yatırımlarını bitcoin'den yana kullanıyor.son günlerde bu iki yatırım aracındaki suni artışın sebebi de buydu.
    çin'in ucuz teknolojisi gelişmekte olan asya ülkelerinde oldukça popülarite kazanmış durumda.bugün türkiye'de en çok satılan telefon markaları huawei ve xiaomi olmuş durumda.bu yalnızca türkiye genelinde değil dünya genelinde de ivme kazanmış bir şekilde artıyor.bugün huawei apple'ı geride bırakarak pazarda ikinci sıraya gelmiş durumda.pazar lideri samsung'un da ömrünün uzun olabileceğini düşünmüyorum.
    bu kriz amerikan rüyasını tam anlamıyla bitirmeyecektir elbette fakat derinden sarsılacaklarına kesin gözüyle bakıyorum.
    amerika'nın telekominkasyon, elektronik,işlemci ya da mobil alanda kaybettiği pazar payını yeni gelişmekte olan uzay, havacılık, enerji sektörlerinde geri kazanacağını öngörüyorum.(bkz: venezuela)

bu kriz yaşanırken dünya genelinde usd'nin kısa süreli bir değer artışının ardından tekrar yolunu bulmasını bekliyorum.

amerika'ya bir şarkı bırakmak isteseydim:
    https://www.youtube.com/watch?v=rr8ljrgcjnm
  • amerika ne zaman krize girdiyse en fazla zarari goren dunya oldu. moderatorlerden basligi 2021 dunya krizi diye degistirmelerini rica ediyorum.
  • 2021 değil 2023 dür o.
  • 2008deki krizde amerika deli gibi karşılıksız para basmasa krizden çıkmasının imkanı mı vardı o kadar sürede?

1 yıl içinde amerika tarihinde o zamana kadar basılmış paranın kaç katı basıldı bir araştırın... şimdi de coinburn gibi dolarları geri toplamaya uğraşıyorlar bizim gibi ülkelerden paralar çıkıyor işte. bol para bize nasıl yarayabilirdi ama değerlendiremedik inşaata gömüldüyse artık dolarlar evine dönerken de acısı bizden çıktı çıkacak.
  • bugün google'dan gelen haberler ve iran hakkındaki haberler doğruysa bu kriz beraberinde çok şeyi yanında götürecektir.
  • bence iyi olmaz. ne kadar zor duruma düşerse o kadar saldırganlaşır. krize girecek diye sevinmenin anlamı yok.
  • bi dil okuluna gidelim dedik ya anasını satayım yanar şimdi amerika.
    (bkz: bahtıma salıncak sallandırayım)
  • inşallah abd ekonomisinin büyümesi çöker faiz indirimleri bile fayda etmez duruma gelir de quantitative easing dalgası başlar tekrar dan yapay bir refaha kavuşur özellike gelişmekte olan ülkeler dinimiz amin...
  • hadi ameriga bas paraları.

bas bas paraları leylaya...
  • krize girerse para basar,
    para basarsa dolar düşer.

gelişmekte olan ülkeler nefes alır.
    fakat nefes alırken daha da borçlanır.

türkiye bir kez daha 2004-2011 dönemi yaptığını yapıp sıcak parayı alır alır betona basarsa - ki inanın bu adamlar bunu tekrar yapar -

daha sittin sene bu ülke ayağa kalkamaz.
    demişti dersiniz.
6 entry daha