şükela:  tümü | bugün
735 entry daha
  • muhtelif ekonomik kriz başlıklarındaki daha önceki yorumlarımda da birçok kez belirtmiş olduğum gibi, türkiye ekonomisinin düzelme şansı artık teknik olarak mümkün değil... bu demektir ki, gelecek yıllar boyunca aklı havadaki tüketim bağımlısı yeni nesiller ezici kronik enflasyonla terbiye edilecekler. şu anki yaşananlar henüz tanışma evresi..

kuvvetle muhtemel bu bozuk ekonomik altyapı türkiye için federasyon seçeneğinin de önünü açacaktır..

sevr 2.0 şimdiden hayırlı olsun..
  • kriz kesinlikle söz konusu bu konuda diyecek birşey yok. ama insanlarda inanılmaz yastık altı para da mevcut. devlet yarın ötv yi indirsin bayilerde araba bırakmayız ya da konutlar biraz ucuzlasın herkes yine saldıracak. kriz olsa da her dönem bir şekilde kamyon devrilmeden gidiyor.
  • sadece insanları değil, sokak hayvanlarını da vuran kriz. 2-3 sene önce 45-50 tl’ye aldığım 15 kg’lik kuru mama şu an 200 tl sınırında. hatta belki geçmiştir bile. ekimde 120 tl’ye aldığım dandik mama şu an 160 tl. yaş mamanın paketi 1.25’ten 5 tl sınırına dayandı. bu şekilde yüksek fiyatlar daha çok kedi beslememi engelliyor. ki her ay torba torba mama alıyorum. kuşları da besliyorum, bulgur da ha bire zamlanıyor. keza her gün üçer yumurtayı kırıp iki üç ekmeğe banarak verdiğim martılar bile hayat şartlarından etkileniyor. bu kadar zam olmasa daha çok martı beslerim, ama yok.

insanlar için de durum vahim. 600 gramı 21 tl olan itimat peynir şimdi 30 küsur tl. bir ayda gelen zam bu. keza tereyağı da, süt ürünleri de %50 zamlanmış durumda. tüik’e göre de enflasyon hala % 10 seviyesinde. bu gidişat intihar ve sosyal patlama getirir. hırsızlar ülkeyi yiyip bitirdiler. aksırıncaya tıksırıncaya kadar yediler. yazıklar olsun...
  • normal hayat için olan, buradakilere olmayan.
  • krizi tetikleyen tek devlet değil halkta. eline 3 5 kuruş para geçen halk ne yapıyor acaba? üretim yapan var mı? son 5 senede hareketli giden kurla beraber. artık insanlar ticareti bıraktı parayla oyun oynuyorlar. dolar alıyor dolar trendi düşünce altına giriyor ordan kripto paraları kısır döngü gibi oldu. bende insanların elinde para olduğunu düşünüyorum. parayı ülkeye faydalı bir şekilde kullanmalı insanlar. parayla oynamaktan ticaret durdu iyicene.

not: fakirin zaten parası yok onlar kategori dışı ama bu bahsettiğim topluluk ülkenin yarısından fazlası.