• tehdit değil, yıllardır ben geliyorum diyen tehlikedir.
    evet.
    hes yaptık suları buhar ettik.
    gölleri tarımda kullandık suyu bitirdik.
    her akşam-sabah duş aldık stokları tükettik.
    elimizi yıkarken suyu kapatmadan devamlı akıttık.
    'bir bardak su ver' dedikten sonra yarısını içip yarısını yola akıttık.
    arap yağı gibi bol sanıp yolları caddeleri yıkadık.

kimse tehditten falan bahsetmesin, tehlikedir bu.
    öyle bir zaman gelecek ki, şu anda 6-7 lira olan ama o zaman beş para etmeyecek olan petrolle duş alacağız.
    içinde besleyici element bulunmayan deniz suyunu içeceğiz.
    doğanın bir intikamıdır bu.
    yüzde 70'i suyla kaplı olan dünyamızın sadece yüzde 3 olan tatlısu oranını bitirdik. kınayı da götümüze yakarız artık.
  • tarımda vahşi sulamayı azaltacak tedbirler almadığımız için olacak olan.vatandaş olarak tasarruf tedbirlerine uymalıyız.yağmur duası yerine de acilen kar duası etmeliyiz ki dağlar suları biriktirsin.
  • geçen sene de biri çıkıp böyle demişti. ben de ayar vermiştim ve linç yedim.
    tekrar ayar veriyorum;

mevsimsel kuraklığı altı ay önceden bilemezsin. en fazla dört hafta önceden bilebilirsin.
    şimdi bu spekülatör ciddiye alınıp yüz tane artezyen kuyusu kazılsa iki hafta sonra bir metre kar yağmayacağının garantisi yok.
    sonra "büyükşehir yandaşlara kuyu ihalelerini peşkeş çekti".

yani bunu diyen ya siyasi rant peşindedir ya da konuyla hiç alakası yoktur. ağzı var diye konuşuyordur.
    bence ikinci şık. sözlükte ne gezer siyaset kafası.
  • beni de üzüyor ve korkutuyor. şu günleri güneşli, yağmursuz ve karsız geçirmenin acısı hepimizden çok acı bir şekilde çıkacak. gündem oluşturmaya devam ederek toplumda farkındalık artırmamız lazım.

(bkz: su tasarrufu)
    (bkz: su tasarrufu için öneriler)
  • bu sorun 2020 yılını aratır.

söylemedi demeyin.
  • "kuraklık ve susuzluk nedeniyle" herhangi bir ürüne veya hizmete talep ve fiyat artışları olarak yansıyacaktır.
  • 8 ay yağmur düşmedi , son 2 ayda kazdaglarina düşen yağmurla beraber edremit körfezi havzasi doyum noktasına ulaşmak üzere. kuyu suları hava yapmayı kesti. doyumdan sonra bu sular drenaj hattı olan çaylar ile denize boşalacak.

al sana tertemiz kaynak. çözüm de var . güçlü bir devlet olsak bu sular degerlendirilebilirdi ama malesef değiliz. almanya hollanda gibi olsak bu su balıkesirden-hakkariye taşınabilirdi.
  • şu natgeo video’sunda amerikalı biri çorak bir araziyi alıp her yerinden su fışkıran bi yere çevirmiş. anladığım kadarı ile temelde yaptığı şey ise çim ekip toprağın suyu tutmasını sağlamak. bu da zamanla yer altı sularını zenginleştirip su kaynakları oluşmasına yol açmış.
  • bu sene şöyle bir durum var. tahminlere baktığında sonraki bir hafta yağmurlu gözüküyor. ancak günler ilerledikçe yağmurlar yerini bulutlu, kapalı bir havaya bırakıyor ve yağış düşmüyor.

mesela şu an iphone’a baktığımda beş gün sonrası için istanbul’da yağış gözüküyor ama büyük ihtimal ya çok az yağacak ya da hiç yağmayacak.

zannediyorum böyle böyle kışı bitireceğiz ve sonra siki tutacağız.
hesabın var mı? giriş yap