şükela:  tümü | bugün
1452 entry daha
 • bizim için krizin artık yılının bir önemi kalmadı. her sene, her ay hatta ve hatta her gün üst üste gelen zamlardan sonra, yıllık değil, günlük krizler yaşıyoruz.
 • amacım ülke ekonomi yönetimini aklamak değil ama bu sefer olay küresel gençler.
 • türkiyenin içinde bulunduğu krize “küresel” diyenin ağzına kürekle vurur, paramparça hale getiririm suratını. şirket eğitimi için bir haftadır almanyadayım. burada insanların keyfi son derece yerinde, market fiyatları tl’ye dönünce bile son derece ucuz. vicdan mastürbasyonunu bırakın ve gerçeklerle yüzleşin. yüzleşin ki bir şeyleri değiştirmeye gücünüz olsun. hepimiz el ele bu ülkeyi yeniden ayağa kaldıracağız.
 • geçen sene bile seçim yapılsaydı, belki kanal tedavisiyle kurtarılabilirdi diş. lakin artık iş işten geçti bence. antibiyotik ile ancak geçici olarak abseyi indirirsin. orda kocaman bir açıklık var, diş ölmüş ölmüşşş!

  problemi kabul etmeyen adamların problemi çözeceğine inanmak. dişi çürüyünce diş fırçalayan bir halk.

  allah yine yüzüne gülüyor bu ülkenin valla. neyin hürmetine bilmiyorum.
 • 30 liraya padişah sofrası kuran milletvekillerinin pek umrunda olmayan krizdir.
  bir kısmı yooo her şey iyi derken, diğerleri boş boş biz kurtaracağız sizi bu durumdan derken dağ kadrosuyla halay çekip, ermenileri katlettik falan diyor...
  olan kardeşim, sana bana oluyor. işin acısı 20 sene öncede 50 sene öncede bu böyleydi.
  halk olarak çok cahil ve öngörüsüz olduğumuzdan dolayı bundan 50 sene sonrada her şey böyle olacak.
  toplumlar hak ettikleri gibi yönetiliyor maalesef. bazı toplumlarda misal benzin %1 artınca ortalık ayağa kalkarken bazı toplumlarda tüm ülke benim yapraaam denince (misal afrika ülkelerinden bir tanesi) kimse ses etmez. demokrasi dediğiniz şey ile yoldan geçen sıradan vatandaş ahmet başkan başbakan olmaz. seçici zümre tarafından seçtirilir. güzel bir ilizyondur. halk önüne konulana koşulsuz şartsız evet dedikçe bugün mehmettir reisimiz yarın ahmet. değişen bişeycik olmaz. altta kalanın canı çıksındır sistemin adı.
 • mevcut iktidarın sorumlu olduğu kriz.
 • türk şeker 5 kg fiyatlarını 69 tl ye çekmiş diğerleri halen 99 tl de ısrar ediyor. tüm mal ve hizmetlerde firmaların ve marketlerin bu büyük fırsatçılık inadından vazgeçmeleri herkesi bir miktar rahatlatabilir. yağ fiyatları da ufak ufak ucuzluyor. güzel vurdular kiriz ayağına.
 • yıl 1999-00 türkiye ekonomik krizin eşiğinde. sürekli toplantılar yapılıyor ve 2000 yılının ortalarında dolar 1,250 tl nin üstüne çıkıyor ve çok sert bir ekonomik krize yakalanıyoruz. ekmek fiyatı 3 kat şeker fiyatı 4 kat akaryakıt fiyatlarında büyük artışlar görüldü. biz bunu 2010 yılına kadar 'yok yav bundan daha büyük kriz olmaz herhalde' diye düşünürken, rte tarafından teğet geçecek nidalarıyla atlattık zannederken dolar çaktırmadan yükselmeye ve bizi daha çok kendine muhtaç etmeye devam ediyordu. evet muhtaç etmeye dedim, çünkü dışa bağımlılığımız her geçen sene artıyordu ve dolar sürekli yükseliyordu. 2010 2020 arası çok sert geçmese de yine de ülke fakirleşmeye devam ediyor, insanlar sürekli işlerinden çıkarılıyordu. 2021 yılının sonlarına gelindiğinde 2000-01 yılından daha büyük bi kriz olmaz zannederken, ondan daha sert bir kriz bizi çok fena çarpmıştı. sadece 5 ayda 1,5 tl olan ekmek 3 bazı yerlerde 3,5 veya 4, benzin fiyatı 24 şeker fiyatını takip edemez olduk ve dolar da hiç yükselmediği kadar yükseldi. buna rağmen hala daha 'yok canım ne ekonomik krizi gayet rahatız hatta avrupa amerika bizden daha kötü durumda' diyebilen şahıslar var! 10 yaşında bir çocuğun bile oyun oynamak yerine ekonomiyi takip ettiği, babam işsiz kalmasın diye dua ettiği bir zamanda kimse kriz falan yok demesin.....
 • ne grizi gardesim turkiyeyi barnakla gosterecekler az galdi.
 • marketlerde gördüğünüz türkşeker'in şekeri devletin elinde kalan fabrikalar tarafından üretilen ve satışa sunulan şekerdir. 5 kg'luk ambalajı almak istediğinizde marketler sadece bir adet veriyor. 50kgluk alalım derseniz bulmanız imkansız gibi bir şey. diğer marka şekerler ise özelleştirilen fabrikalara ait şekerler ve pahalıya satıyorlar.

  iki üstte yazan arkadaş fiyatın düştüğünden bahsetmiş ama öyle bir şey yok. bir ay önce türkşeker markalı şekerin 5 kg'sunu 37.5 tl gibi bir fiyata alıyorduk.

  yakın zamanda şöyle bir güzellik olacak. türkşeker'in elindeki şekerler bitecek. yeni şeker ise eylül ayı gibi üretilebilir. o aradaki boşlukta özel fabrikaların şekerleri altın değerinde olacak. onlar da tabi ki bu fırsatı kaçırmayacak. hepimizi öpecekler.

  ayçiçek yağı fiyatının düşme işi de fasa fiso. tmo ithal etmeseydi daha da çıkardı sadece bir seviye dizginlediler. bence tmoların satış mağazalarını gezin bir arkadaşlar. türkiye hariç dünyanın herhangi bir yerindeki çiftçinin malını alabilirsiniz.

  tanım: tarımın üstüne düşülmedikçe her şeyden bir tane alabileceğiniz 2022 yılına has kriz. böyle devam ettiğinde o biri de maalesef alamayacağız.
36 entry daha

hesabın var mı? giriş yap