• türkiyenin bir nevi 100. yilinda (bkz: 30 agustos 1922) kupayi almasini bekledigimiz sampiyona.. simdiden gazlanirsak anca diye bakiyorum ben.
 • bir ihtimal muhammed demirci'nin yıldızlaşabileceği, arda turan'ın da gücünü ekonomik kullanarak oynayabileceği turnuva..
 • katar adaymış. yapmayı düşündükleri stadlar için çok güzel bir tanıtım filmi hazırlamışlar.
  flying dutchman blogunda filmi koymuş:

  http://vliegendenederlander.blogspot.com/…pasi.html

  http://www.youtube.com/…9-y&feature=player_embedded
 • turnuvanın ev sahipliğini alabilmek için katar şu anda deli gibi para harcamakta.
 • buzdağının su altında kalan kısmı gibi, bilmediğimiz ve bilemeyeceğimiz olaylar sonrasında sahibini bulacak adaylık. sadece bilmediğimiz kısıma ışık tutabilecek bilgiler var, onlarıda iyi yorumlamak lazım.

  öncelikle hatırlatmak isterimki oylamanın nasıl olacağı, aday ülkelerin fifa icra kurulunda olan temsilcilerinin bu oylamaya katılıp katılamayacağı belli değil. blatter in karar vermesi bekleniyor bu konuda.

  bu adaylıkta en önemli isimlerden biri mohamed bin hammam. fifa icra kurulu üyesi, asya futbol konfederasyonu başkanı ve katar futbol federasyonu başkanı. bin hammam sepp blatter'in kasası olarak tanınıyordu ve gelecek dönem için blatter'in karşısında fifa başkanlığına adaydı. ta ki blatter'le iki hafta önce yaptığı görüşmeye kadar. bu toplantının ardından bin hammamın kararı değişti. bin hammam'ın fifa kongresi için asyaya ait olan 46 oya hükmettiği biliniyor. şimdi başkanlık için bu oylar blatter'e gidecek bunun karşılığında da 2022 adaylığı için destek alınacak.

  ikinci kilit isim jack warner. fifa icra kurulu üyesi, trinidad ve tobago futbol federasyonu başkanı. adının karıştığı bilet skandalları ile tanınıyor. 2006 almanya'da yaptığı dümen sonrasında fifa tarafından hala ödemediği 1 milyon dolarlik cezaya çarptırıldı. 2010da da yine bilet konusunda yaptığı dümen geçen hafta ortaya çıktı. buradan bakabilirsiniz. warner 2018 için ingiltre 2022 için amerikayı destekleyecek gibi. sebebi mali çıkarlar tabii ki. ingiltere özel maç oynemaya trinidad & tobago ya gitti. tüm hasılat evsahibine aktarıldı. amerika şansı ise sunduğu herkesten fazla bilet sayısı.

  bu arada amerika demişken michel platini geçen hafta %90 amerikanın 2018 adaylığından çekileceğini bildirmişti.

  daha 2 aralığa çok var, bu zaman zarfında olacakalrda çok önemli zamanla onlarıda yazarım diye düşünüyorum.

  unutmayın (bkz: futbol asla sadece futbol değildir)
 • caponların almak için fifa'ya manyak proje sundukları kupa.stadın farklı yerlerine yerleştirilmiş 200 adet özel kameralar ile sahaya holografik görüntü vererek oynanan bir maçın diğer ülkelerdeki stadlarda da seyredilmesine kafa yoruyorlar ki artık bundan böyle maçlar meydanlara kurulan büyük ekranlarda değil stadlarda seyredilebilecek.

  (bkz: caponlar yapıyor abi)

  http://www.youtube.com/watch?v=weg9nqzfvq8

  eklenti:link yenileme
 • katarda duzenlenmesine karar verilmistir.
 • derin kulisler sonucunda fifa'nin verdigi karardir.
 • teknolojik stadlarda geçmesi muhtemel bi dünya kupası. özellikle hava sıcaklığı vs konuları düşününce klima mı yaparlar stada artık bilemem...
hesabın var mı? giriş yap