şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kanun kapsamında verilen maaşlar için başvuruları artık il/ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları almaktadır. ilgili kişi bağlı bulunduğu vakfa giderek bilgi alabilir , başvurusunu yapabilir.
  25 ocak 2013 tarihli resmi gazete'de bu kanunun uygulanmasına yönelik yeni yönetmelik yayınlanmıştır: http://www.resmigazete.gov.tr/…3/01/20130125-23.htm
 • öncelikle (bkz: 2022 sayılı kanun/#32031287)
  anayasa mahkemesi 3 nisan 2013'te yaptığı toplantı sonucunda maaş başvurularının sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından alınması kararını iptal etti.
  kararın tam metni şu şekilde
  "1.7.1976 günlü, 2022 sayılı 65 yaşını doldurmuş, muhtaç, güçsüz ve kimsesiz türk vatandaşlarına aylık bağlanması hakkında kanun’un, 1. maddesinin birinci fıkrasında yer alan “il veya ilçe idare heyetlerinden” ibaresinin “il veya ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından”, 8. maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında yer alan “il veya ilçe idare kurullarının” ibarelerinin “il veya ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının” şeklinde değiştirilmeleri, 6223 sayılı kanun kapsamında olmadığından, bu maddenin anayasa’ya aykırı olduğuna ve iptaline; iptal hükmünün, anayasa’nın 153. maddesinin üçüncü fıkrasıyla 6216 sayılı kanun’un 66. maddesinin (3) numaralı fıkrası gereğince, kararin resmî gazete’de yayimlanmasindan başlayarak dokuz ay sonra yürürlüğe girmesine"

  http://www.anayasa.gov.tr/…ndex.php?l=gundem&id=470
 • kendisine bu kanun hükümlerine göre yersiz ödenen tutarlar borç olarak kaydedilmekten çıkarılarak borçlular affedilmiştir. çok ta güzel olmuştur.
  http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=1909
 • mart ayinda elime 1862 tl gecmesine vesile olacak kanun.

  sevincliyim huzurluyum mutluyum.ayrica ben boyle sosyal devletin sosyalligini sikeyim. neredeyse 1 yildan fazla bekletmis ugrastirdikca ugrastirmis kah rapor kah karar kah hanede kisi basina dusen gelirin alt sinirinin ustunde kaldin agustosta kanun cikacak bir daha basvur.

  eylulde basvurdun yok evine memur gelecek bekle aralik basinda sonuclanmis maaslar aralikta odendigi icin bir sonraki 3 aylik odeme donemi olan mart ayina transfer oldun a.q.
  merak edenler icin yazayim bu 1862 tl 7 aylik toplami. ay basina dusen %40 - 70 arasi rapor icin aylik 260 tl civari gunumuzde.

  bu yasadan para geldiginde ilk etapta boyle devleti sikmeyi dusunuyorum kerhanede.baska bir ise yaramaz.