şükela:  tümü | bugün
 • sözlüğün ziraat mühendisilerinden biri olarak oturup kabaca hesapladım. kabaca diyorum çünkü şu an günümüzdeki veriler ve tahminler ile hesapladığım bu maliyet yarın iki katına dahi çıkabilir.

  gece dolar fırlamasından sonra şöyle #129408707 bir entry girmiştim. orada da bahsettiğim gibi gübrelerin fiyatlarında tonda 5 kat ve daha fazlasına kadar zam gerçekleşti bir yıl içerisinde. ilaç ve gübre bayileri silahlı güvenlik tutmayı düşünmeye filan başladı çünkü iki torba üre gübresi 1000 lirayı aştı. günümüzdeki maliyetler önümüzdeki buğday hasadının maliyetlerini verdiği için günümüz dolar kurunu bir dahaki hasada kadar daha az göreceğiz.

  ekmek maliyet hesaplamamıza gelirsek, önce bir kg buğday üretim maliyetini hesaplayalım. bazı kaynakları en son vereceğim, bazıları da sektörde olduğum için bildiğim maliyetler, onları direkt yazacağım:

  -tohum: 105 tl
  -gübre, yaprak gübreleri: 592.5 tl
  -zirai ilaç:52.5 tl
  -mazot: 50 tl
  -icar kirası: 280 tl
  -hasat ve nakliye: 60 tl
  -genel gider ve amortisman %5: 57 tl
  -finansman gideri %5.25
  -1 daa(dönüm) buğdayın toplam maliyeti: 1.256,85 tl
  -ortalama buğday verimi kg/daa: 296
  1 kg buğday üretim maliyeti: 4.25 tl

  buraya kadar bu derece ayrıntılı bilgi verebiliyorum zira işin içindeyim. lakin sonrası daha tahmini olacak.

  günümüzde 50 kg bir çuval unun maliyeti yaklaşık 151 tl satışı 180 tl.
  2022 yılı tahmini çuval un satış fiyatı 257 tl. içinde buğday üretim maliyeti ve değirmen çalıştırma işcilik, amortisman dahil.

  bir çuval un ile çıkan ortalama ekmek adedi 290.

  bugün sadece bir ekmek için gerekli olan unun maliyeti 0.62 tl.
  2022 yılı bir ekmek için gerekli un maliyeti 0.88 tl

  buna istinaden günümüze oranla 2022 enerji maliyetlerinin en az %40, işcilik maliyetlerinin(asgari ücret tahmini zammıyla oynayabilir) %30 oranında artması bekleniyor.
  ekstradan maya, su, tuz gibi hammadde maliyetlerinde de en az %30'luk artış tahmin ediliyor.

  yani kısaca günümüzde 2 tl olan istanbul ekmek fiyatının 2022 yılında şu anki tahminlerimize göre sadece ürün hammadde maliyetlerini dahil ettiğimizde en az 3.64 tl olması, tüm maliyetler dahil edildiğinde en az 4 lira olması bekleniyor.

  bu sadece ekmek. buğday diğer temel gıda maddelerimiz olan makarnanın, simitin de hammaddesi. özellikle makarnalık buğdayda maliyet artışlarının yanında tarım bakanlığının korkunç politikaları yüzünden dehşet bir artış söz konusu. fakat bu başka bir entry konusu.
  ne diyeyim, tüm simülasyon oyuncularına kolaylıklar dilerim.

  edit: entryi yazalı henüz iki ay oldu. yukarıda yazdığım 1000 lira gübrenin fiyatı 1500 oldu. dolardan da hızlı artıyor mübarek.

  kaynaklar:
  -öncelikle kendi bilgilerim :)
  -gaziantep ticaret borsası
  -ekmek yapım maliyetleri hakkında bilgi almak için tıkladığım bir kaç haber tık tık
  -itb bitkisel üretim raporu tık
 • yazarın nokta atışı yaptığı tahmin. 3-4 liralar şimdiden konuşulmaya başladı. ben 2022 sonu için 5 tl diyorum. o da nasıl 5 tl? devlet fırınlara destek verecek benzine sigaraya alkole zammı vuracak.
 • yazarı maliyetlerde atladığı bir kalem daha var onu da ben açıklamaya çalışayım. biz yıllardır buğday ithal eden bir ülkeyiz. bu yaklaşık 40-50 yıllardır devam eden bir gelenek. nedeni ise anadolu'da yetişen buğdaydan yapılan una şekil vermenin zor olması. hamur çok sert olur ve bu yüzden de ithal buğdaydan yapılan un ile karıştırılır. bir de dolar bazlı ithal buğday fiyatını da eklersek 4 bile az. en az 5 diyorum
 • 7,5 lira ile tahminim gelecekten geliyorum.
 • hazır açılmış olan başlığı günceldir.

  (bkz: 2022 senesi ekmek kuru)
 • başlıkta yaptığım analizin üstüne bir 4 lira daha koyun. rusya ukrayna savaşı sağ olsun, henüz savaşın başındayken buğdayın kilosu bir gecede 3 zamlandı.

  dünyayı doyaracak kadar ovaların olduğu halde buğdayda bile dışa bağımlı olursan böyle olur. boşuna savaşa girmeyen türkiye'nin parası rubleden bile fazla değer kaybetmiyor.

hesabın var mı? giriş yap