şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ön edit: sözlükte açılışı 2006'ya dayanan vizyon 2023 başlığı var fakat genel bir başlık. bu sebeple bu eğitim özelinde açılan bir başlık. yeni planlanan ve yeni bakanla hayata geçecek bir vizyon belgesi.

  daha önce 15 ekim 2018'de açıklanması planlanan vizyon belgesi 23 ekim 2018 tarihine ertelendi. bu tarihte cumhurbaşkanı erdoğan'ın da katılımıyla birlikte beştepe'de açıklanacak olan vizyon belgesinin adı da ''2023 eğitim vizyonu'' olarak belirtildi. bu belgenin, erdoğan'ın belirttiği tarihi değişimleri ve ziya selçuk'un belirttiği radikal değişiklikleri içermesi bekleniyor.

  kaynak
  kaynak 2

  vizyon belgesi açıkladığında, daha öncesinde (bkz: 15 ekim 2018 meb vizyon belgesinin açıklanması) başlığına uzun uzadıya yazdığım entry'i buraya taşıyabilir, gelişmelerle birlikte geniş çaplı bir düzenleme yapabilirim. bakalım gerçekten kıyamet kopacak mı? yoksa sayın bakan albayrak'ın haftada bir açıkladığı tarihi ekonomik planlar gibi standart mı olacak? göreceğiz.
 • öğretmenlerin tatilini kısaltıp, bölecek gibi görünüyor gelen haberlere göre. zaten tam gün eğitim ve disiplin yönetmeliğinin bir halta yaramamasıyla biten öğretmenliğin üzerine toprak atılır.
 • sömestr sayısının artması yerinde bir karar olacaktır. 2 yerine 3 sömestr olabilir. ancak eğitim öğretim süresi uzatılır ve yaz dönemine yayılırsa iyice suyu çıkabilir. haziran başına gelmeden 3 kuruşluk akıllarını da buharlaştıran öğrencilerin temmuzda okulda olmalarını düşünmek bile istemiyorum.
  ilkokullarda spor, sanat ve müzik derslerinin de acilen branş öğretmenlerine verilmesi gerekir. çocuklar sınıf öğretmenleriyle hiç bir yeteneklerini geliştirmeden kart tavuğa dönüşüyor ve yetenekler körelip gidiyor.
  bir umutla vizyon belgesini bekliyoruz.
 • yakın zamanda açıklanması beklenen eğitimde izlenecek yeni yol haritasıdır. açıklandıktan sonra buraya edit gelebilir. bu entry kendini imha da edebilir duruma göre.
 • şu anda canlı yayında açıklanmakta olandır.
  hadi bakalım hayırlısı.
 • özet olarak şunları barındıran belgedir:
  - her okula bir gelişim modeli, her okulun kayıtlı olduğu bir coğrafi bilgi sistemi ile okulların anlık ihtiyaçlarının saptanması ve takibinin sağlanması,
  - eğitim yöneticileri ve bürokratlarında liyakat esası ( diyosuun )
  - okulların mahallelerine spor kulübü kurulması,
  - analitik veri merkezleri ile türkiye'nin öğrenme haritasının çıkartılması ve bu verilerin işlenerek eğitimin yönlendirilmesi,
  - yaşayan müfredat ile daha az ders saati ve ders çeşidine sahip, esnek, modüler ve dinamik bir müfredat,
  - ilkokullarda öğlene kadar derslerin bitirilmesi, öğleden sonraysa her öğrencinin yeteneğine göre oluşturulacak tasarım atölyelerinde uygulama derslerinin yapılması,
  - mimarlar tarafından özel olarak hazırlanacak atölyeler, okullara kısa zamanda eklenecek,
  - sözleşmeli öğretmenlik 4+2 yıldan 3+1 yıla düşürülecek,
  - elverişsiz koşullarda çalışan eğitimcilere teşvikler sağlanacak,
  - formasyon kaldırılarak bu eğitim bizzat bakanlık tarafından verilecek,
  - 4 yıl içinde kademe kademe ilerlenecek, 2023 yılınca vizyon belgesinin %100 oranında tamamlanması hedeflenecek,
  - yabancı dil eğitiminde trt ile işbirliğine gidilerek eğitim yaygınlaştırılacak,
  - öğretmen meslek kanunu çıkartılacak,
  -okullar arasındaki makas kapatılarak okullar denkleştirilecek,
  - dershaneler kesin olarak kapatılacak,
  - okul öncesi eğitim zorunlu olacak,
  - dershaneler yerine destek kursları daha aktif bir şekilde öne çıkartılacak
  - eğitim fakülteleri düzenlenecek, başlangıçta pilot fakülteler ile süreç yürütülecek,
  - 4+4+4 sistemine devam edilecek gibi duruyor,
  - öğretmenlerin üniversite eğitimlerinde ek uygulamalar ve mesleğe devam eden öğretmenlere mesleki gelişim programları uygulanacak,
  - yaz dönemlerinde okullarda oyun temelli program uygulanacak ( tatil elden gidiyoo )
  - her okula gelişim bütçesi verilecek,
  - ilkokulda not yerine beceri temelleri değerlendirme gelecek,
  - ilkokullarda teneffüs süreleri artacak,
  - liselerde ders saatleri yarı yarıya azalacak,
  - alan seçimi 9.sınıfta başlayacak,

  şu an öne çıkanlar bunlar. ders saatleri ne kadar azaltılacak ne olacak gibi ayrıntılar geldikçe düzenleyeceğim.

  ek: eklendi.
 • kamu kurumunda çalışan bir öğretmen olarak içime su serpmeyen; aksine daha fazla bürokratik yük oluşturacak ve daha fazla incelenmeyen sonuç belgesi içerecek vizyon açıklamasıdır.

  anlaşılan bakan selçuk da; benim 5 yıllık kısa memuriyet serüvenimde gördüğüm şeyleri görmekten uzaktır veya buna imtina ediyordur.

  şimdi sizlere okuduğum vaatlerin imkansızlığını madde madde anlatmaya çalışacağım;

  "mesleki yeterlilikleri ve başarıları yüksek öğretmenler, yurt dışına gönderilecektir."
  - eski, kokuşmuş sistemin devamı niteliğinde bir açıklama. öğretmenlerin başarı kriterlerinin belirlenme kıstası nedir? başarı belgesi mi, çalışkanlık belgesi mi? şu anki sistemde bu belgeleri alabilmek için -bazı cesur il amirleri hariç- ilk şart "eğitim-bir-sen" üyesi olmaktır. bu kriter 60 puanlıktır, gerisi 40 puan. diyelim ki bu kıstası yok sayıp, sınav yapmaya karar verdin, sınavın ardından mülakata çağıracaksın ve sana (yüzde yüz yaşanmış mülakat sorusudur) "renkli fotokopinin ülkeye giriş tarihi nedir?" diye soracaklar. bu sorunun cevabını bilip bilmemen de önemli değil, çünkü yine 60 puan sendikalı olmak.

  "okul yöneticisi belirlerken yazılı sınav uygulaması ve nesnel ölçütler kullanılacak"
  - burada sadece yazılı sınav uygulaması denilseydi, bunu başarılı bir geriye dönüş olarak görebilirdim. çünkü bu zaten uygulanmakta olan sistemdi. burada bahsedilen nesnel ölçütler neledir mesela onları bir öğrenmek gerekir. sendika belgesi de nesnel bir ölçüt değil midir?

  "öğretmenlere sertifika uygulamaları yerine lisansüstü uygulamalar verilecektir"
  - bu da yine teoride mükemmel, uygulamada başarısız olacak bir deneme. meb, şu anki durumunda bile yüksek lisans yapmak isteyen ve bu nedenle bir gün yüksek lisans eğitimine giden öğretmen'in günlük (30-40 lira) ücretini kesiyor. ayrıca pdr meslek elemanı iseniz ve yüksek lisans yaptı iseniz, mesleğinize dair paranızın kesilmesi dışında herhangi bir avantajı yok. para için mi yüksek lisans yapıyorsunuz diyenler haklıdır ancak, eğitime giderken paranız kesiliyorsa ceza verir gibi; eğitim sonunda da diğer öğretmenler gibi aynı hakları istemeniz çok doğal.

  gelelim rehberlik ve psikolojik danışma sistemine

  "kariyer danışmanlığı birimi kurulacak ve geliştirilecek"
  -yahu, kariyer danışmanlığı biriminin olduğunu bilmiyor musunuz? kendi oluşturdukları rehberlik etkinlikleri kitabında bile hiçbir düzeltme yapmadan yıllarca "ulusal mesleki bilgi sistemi" diye bir ucubeyi sundunuz önümüze. kaldı ki aynı sistem, türlü şikayetlerime rağmen iki yıl falan kapalı kaldı, host ücretini ödemeyi unuttular herhalde. böylesine leş, böylesine anlamsız ve sanki yaptığımız yönlendirmelerin; veli, öğretmen veya öğrenci bazında bir karşılığı, bir önemi varmış gibi devam ediyorsunuz. bu ülkede meslek lisesini ve meslek öğrenimini yaygınlaştırma çalışmaları yapmadan, üniversitelerdeki 4 yıllık ama içi boş bölümleri boşaltmadan yapacağınız bu sistem yine içi boş ve teorik olarak kalacak.

  "rehber öğretmenlerin kaliteleri artırılacak"
  -rehberlik servisi personeli içerisinde kaç farklı meslek grubu çalışan var biliyor musunuz? inanın pdr mezunundan daha fazladır. öncelikle bu alan dışı karmaşasını nereye yönlendireceğine bir karar ver. vereceğin lisansüstü kariyer desteğine alan dışlarını da dahil edecek misin? dahil edeceksen, iki grup arasındaki eğitim farkını nasıl kapatacaksın? dahil etmeyeceksen, yine alan dışı ve alan öğretmenleri arasında uçurum oluşmaya devam edecek.

  hiç bahsedilmeyen başka konular;

  -cinsel istismar bildirim yükümlülüğü;
  bundan kimse bahsetmiyor nedense, her şey sorunsuz işliyormuş gibi. bunu bildiren, bildirmeye devam eden öğretmenin güvenliğini kim sağlayacak, bu ihbarlar neticesindeki gelen polisler ile meb personeli arasındaki iletişim kopukluğunu ve polislerin olumsuz tutumlarının değiştirilmesi için gereken çalışmayı kim yapacak?

  - en basitinden bu sene sınav sistemi nasıl olacak? bir sınav sistemi olacak mı?

  bu kadar uzun uzun yazılan yazının özeti;

  "her şeyi değiştirir gibi yapacağız, elde yarım yamalak ve oturmamış bir sistem kalacak."