*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fiba'nın, 2018'de düzenlenmesi beklenen basketbol dünya kupası'nı 2019 yılına almasından sonra gerçekleşecek olan ikinci turnuvadır.

  fiba'nın yaptığı açıklamaya göre, önümüzdeki yıl mayıs ayında karara bağlanacak olan 2019 dünya kupası adaylık başvurularının yanında, 2023 dünya kupası'nı düzenleyecek olan ülkenin de kararının verilebileceği belirtilmekte.

  halihazırdaki, ispanya 2014 dahil, tüm zamanların düzenlenmiş en başarılı fiba organizasyonunu olarak bilinen 2010 dünya şampiyonası'nı düzenleyen ülke imajı ve fiba organizasyonlarının büyük ölçüde mali yükünü çekmekte olan koç grubu'nun da yarattığı sinerjiyle, aday olmamız halinde büyük bir ihtimalle ev sahipliği hakkının bize verileceği turnuvadır.

  dileriz, bir cumhuriyet kuruluşu olan koç holding ve fiba'nın en güçlü isimlerinden biri haline gelen turgay demirel, cumhuriyetimizin 100.yılına yakışacak bu organizasyona ülkemizin ev sahipliği yapması için gereken ağırlıklarını koyarlar.
 • birlesik devletlerin alacagi kupa.
 • türkiye'nin de düzenlemek için başvurduğu organizasyon. 9 aralık 2017'de nerede düzenleneceği fiba tarafından açıklanacak.

  diğer başvuran ülkeler:

  rusya

  filipinler / endonezya / japonya

  arjantin / uruguay
 • türkiye'nin adaylığını geri çektiği turnuva.

  https://www.cnnturk.com/…aylik-dosyasini-geri-cekti
 • 31 ağustos 2017’de türkiye olarak adaylık başvurusu yaptığımız ve aşağıda yer alan açıklama ile adaylığımızı geri çektiğimiz turnuvadır.

  gerekçe: "türkiye, geçtiğimiz yıllarda başarı ile düzenlediği, 2001 erkekler avrupa şampiyonası, 2005 kadınlar avrupa şampiyonası, 2010 erkekler dünya şampiyonası, 2014 kadınlar dünya şampiyonası, 2017 erkekler avrupa şampiyonası organizasyonlarının ardından, 2023 dünya şampiyonası için ayrılacak bütçeyi, basketbol gelişim merkezi, tesisleşme, basketbolun ülkenin tamamına yayılması ve kulüplerin gelişimleri için harcama kararı almış, bu karar neticesinde uluslararası basketbol federasyonları birliği'ne (fıba) bir mektup ile geri çekildiğini bildirmiştir."
 • filipinler, japonya ve endonezya'nın ortak düzenleyecekleri organizasyon.

  maçlar filipinler'in 4, japonya ve endonezya'nın ise 1'er şehrinde oynanacak.