şükela:  tümü | bugün
  • cumhuriyet'in 100. yılını kutlayacak olan türkiye'dir.
  • öncelikle tayyeap reisi cumhur olucaktır kesinlikle, 100.yıl da kendi en tepede olmalı ki tarih kitaplarına yazdırabilsin adını.

bir ülkenin ve gençlerin kafaları daha hangi çeşitli pozisyonlarda sikilebilir hükümetlerin bu konudaki yaratıcılıklarını göreceğiz.

kürdü temsil ediyorum diye çıkan orospu çocukları ve anası sikişmişler yine pkk propogandası yapıyor olacak
    ve
    mesela eminim biz yine "kürdüm ben" diyemiyeceğiz, dediğimiz yerde taş, sopa, polis, eksi oy, her türlü kötü muameleyi göreceğiz öyle değil mi sözlük?
  • muhtemelen şu videodaki hedeflerin tutturulmaya çalışılacağı bambaşka bir türkiye'dir.
  • erdoğan'a göre kişi başına düşen yıllık gelir 25 bin dolar olacakmış. şu sıralar yanılmıyorsam 8 bin dolar civarında.
  • bazı politikacıların cumhuriyet'in 100. yılını kutlamayı futbol takımının 100. yılını kutlamayla karıştırıp çılgın projelerle ve transfer listeleriyle iktidarlarını elde tutma çabası içindedirler.

2011 ile 2023 arasında yükselen binalar haricinde hiç bir fark yok. kişi başı milli gelir hedeflenenden daha az artacak (23.000 doları %5 enflasyonla bugüne getirin 12.000 dolar ediyor, o kadar da olsun). 500 milyar dolar ihracat hedefi gerçekleştirilebilir, bu hedef de enflasyon oranlarını düşünürsek zayıf bir tahmin olabilir. çılgın projelerin uygulanması sırasında diğer ekonomik hedeflerde sapmalar olabilir.

- sosyal anlamda nasıl bir türkiye olacak?
    - bilgiye ulaşım, ücretsiz ve güvenilir olacak mı, belirsiz. en azından e-devlet şifreleri ve buna bağlı hizmetlerin ücretsiz olması gerekir. bu olacak mı?
    - son yıllarda artan suç oranları ve sosyal-ekonomik eşitsizlik 2023'e doğru azalma gösterecek mi? giderek kronikleşen mutsuzluk, asabiyet nasıl tedavi edilecek, genel refah nasıl sağlanacak? birileri için diğer birilerinin feda edilmesi bitecek mi? işsizlik ne boyutta olacak?
    - yükü giderek artan sağlık, güvenlik ve eğitim sistemlerinin iyileştirilmesi nasıl olacak? devasa doktor, polis ve öğretmen ordularının maliyeti ne olacak, bu sistemlerin yeni işleyişleri nasıl olacak?
    - nüfus ve yerleşim planlaması nasıl olacak, bunlar ekonomik yatırım programlarına ne kadar uygun? yeni iş ve çekim merkezleri ne kadar ulaşılabilir? istanbul'un nüfus yükünü hafifletmeye ve anadolu'da yeni merkezler yaratmaya yönelik mi?
    ben bu sorulara cevap bulamadım, arkadaşlar. üstelik başka organlarımda değil işitme organlarımla dinledim.

bu iktidar partisi milletimize bu kadar çok güveniyor ki 12 yıl sonrasına kendine ait hedefler koyabiliyor. müthişsin tayyip bey, süleyman ne ki! devlet planlama merkezi değil de, daha geçici gibi gözüken iktidar partisinin bu hedefleri koyması da ilginç.
  • benzin altın değerinde olacaktır.
  • her türlü yönetim ekolünü denemeye hazır olan bir türkiye. umarım 100 yılda yıkılacak bir devlet değilizdir.
  • seçim barajının olmadığı ve marksist sosyalist oyların yüzde 5-6'lar seviyesine çıkacağı dolayısıyla ciddi ciddi koalisyon hesapları içine dahil edileceği türkiye... marksist olmayan sol/sosyal demokrat partiler de çoğalacak ve halktan ilgi görecektir. muhafazakar sağ bitmiştir, liberal sağ ve liberal sol yükselmiştir. liberal sağı temsilen akp'den ayrılanların kurduğu yeni parti veya partiler vardır. chp yüzde 10-15, mhp ve bdp yüzde 5-10 seviyesinde dolaşmaktadır.