şükela:  tümü | bugün
  • inş ev sahibi oluruz bordan saha yapacağız çünkü.
  • almanya ve türkiye'nin aday olarak kaldığı turnuvaya kimin ev sahipliği yapacağı eylül ayı içinde açıklanacak.
  • 27 eylülde ev sahibi belli olacak 17. avrupa şampiyonası. almanya organizasyonu düzenlemeye münih, berlin, frankfurt, leipzig, dusseldorf, hamburg, gelsenkirchen, dortmund ve stuttgart kentleri ile talip. almanya'nın türkiye'ye dair en büyük avantajlarından biri bu kentlerdeki stadyumların hepsinin hazır olması. türkiye organizasyonu yapmayı vaat ettiği stadyumların neredeyse yarısında yenileme yapmayı planlıyor. hatta burada atatürk olimpiyat stadı için yenileme kelimesi az kalıyor. bildiğin stadı yeniden inşa etme gibi bir plan var ve bu inşaat sonunda kapasitenin 92 bine ulaştırılması gibi bir hedef var. şampiyona için yenilenecek diğer stadyumlar ali sami yen arena, konya stadyumu, antalya stadyumu, trabzon şenol güneş stadyumu olarak göze çarpıyor. yapımı planlanan 65 bin kişilik ankara stadyumu da var. almanya hali hazırdaki stadyumlarını kullanacak iken türkiye bazı stadyumlarda yenileme sözü veriyor. işin ilginç yanı bu stadyumlar yeni yapıldı ve türkiye bu stadyumları organizasyon düzenleme vizyonundan uzak yaptıysa ilginç.

    öte yandan türkiye'de organizasyona talip şehirlerden biri olan gaziantep'in savaş bölgesine yakınlığı ve güvenlik konusunda uefa'nın ve diğer federasyonların nasıl ikna edileceği sorusu da önemli bana kalırsa. ha derseniz ''ortadoğu'daki katar dünya kupası aldı türkiye'ye dair problem çıkmaz'' diye aynı kefeye koymayın derim çünkü katar'ın dünya kupasını nasıl aldığı ortada. almanya'nın ise bu açıdan türkiye kadar problemi yok ancak son yıllarda ışid gibi örgütlerin avrupa'daki faaliyetleri düşünüldüğünde almanya da uefa'yı güvenlik konusunda ikna etmek zorunda.

    bu yazı daha uzar gider ama almanya'yı kendi düşünceme göre %60-40 gibi bir oranla turnuvayı düzenlemeye aday görüyorum. gönül ister türkiye'de 24 takımlı bir avrupa şampiyonası izlemek ama bakalım 27 eylülde türkiye ilk defa bu kadar büyük bir organizasyonu alacak mı yoksa 18 yıl sonra almanya yine büyük bir futbol turnuvasına mı ev sahipliği yapacak ?