şükela:  tümü | bugün
  • benim tahminlerim şöyle:

- telefonun ön yüzünün tamamen ekrandan oluşmasını engelleyen bileşenlerin (tuş, kamera, flaş vs.) ekranın arkasından işlem yapabilecek şekilde geliştirilmesi ve kanımca, telefonun ön yüzünün -üstünden altından slider mekanizmasıyla kamera, sensör çıkmaksızın- tamamen ekrandan oluşması. (2025 diyorum ama bu belki 2020'de bile başarılabilir bir şey bu arada)

- ekranların, cam yerine kırılmayan/çatlamayan bir malzemeden üretilmesi. telefonu yere düşürmekten korkulmayacak zamanlar. bununla ilgili samsung'un geliştirdiği bir teknoloji var bile: ->

- parmak izi okuyucusu, yüz algılayıcısı gibi sistemlerin yerine, bunlardan çok daha güvenli olan avuç içi damar okuma sistemine geçilmesi. (yine ekranın altına bir tarayıcı yerleştirilerek)(bununla ilgili bir yazı: ->)(ayrıca ->)

- 6'ncı, belki de 7'nci nesil banda geçilmiş olacağından artık telefonun yerleşik işlem gücünün ve kapasitesinin şimdiki kadar önem taşımaması. bütün bilgilere zaten anlık olarak erişilebileceğinden, işlem gücü ve kapasiteyle ilgili bileşenlerin küçültülerek multimedyaya ilişkin bileşenlerin (örneğin kamera yapay zekası, hoparlör, projeksiyon, vr) özelliklerinin geliştirilmesi.

- flexible ekran teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, akıllı telefonlar piyasaya çıktığından beri değişmeyen, önü arkası düz dikdörtgen telefon formunun yeniden yorumlanarak, kullanım kolaylığına (tek elle, tek parmakla, aşağıda değineceğim, belki de göz hareketleriyle kullanılabilme) yönelik yeni formlar oluşturulabilmesi.

- şu anda telefona veri girmek için en kolay yöntem "dokunmak" olarak düşünülse de, 2025'e kadar göz hareketleri ile veri girişini sağlayacak bir sistemin üretileceğini düşünüyorum. telefonunuzun ekranında klavyeyi açın ve harflere göz hareketleriniz ile bastığınızı düşünün, ne demek istediğimi ve aslında buna şu anda bile ne kadar hazır olduğunuzu çok iyi anlayacaksınız.

- yapay zeka çipine sahip kameralar yavaştan piyasaya çıkmış olsa da, 2025'te, kamerayı doğrulttuğumuz yerin estetik fotoğraflarını çekmek konusunda telefonun bizi yönlendireceğini (hatta yerin neresi olduğunu ve o yerde çekilen en popüler fotoğrafları algılayarak) ve o anda çekilebilecek en estetik fotoğrafları telefonun kendiliğinden çekip -nasıl olsa kapasite sınırı olmayacak- rötuşlayarak seçip depolamamız ve kullanmamız için bize sunacağını düşünüyorum.
  • ne olursa olsun sarjı yine bir gün gidecek akşam sarj aletine mahkum olacak cihaz.
  • whatsapp paralı olacak mı? sorusunun cevabını bulamadığım için şu an çok ilgimi çekmeyen özellikler
  • iphone tarafından sanki birer lütufmuş gibi yine ayrı ayrı fiyatlanacak özelliklerdir.
  • (bkz: samsung türkiye) sen misin?
  • bugün şikayetçi olduğumuz bazı durumları bilerek getirdiklerini düşünüyorum, açıklamam gerekirse;
    -sürekli izlendiğini, dinlendiğini düşünme
    -takip edilme hissi
    -internette yapılan her aramanın ve ziyaretlerin kayıtlandırılması

gibi durumlar, bundan 10 sene sonra bize karşı hamle olarak kullanılacak.

üretici firmaların temel mottosu ‘gizlilik’ olacaktır.

‘artık izlenmelerin önüne geçin’
    ‘internette iz bırakmayın’
    ‘gizliliğinizi iphone 20 ile koruyun gibi sloganlar kullanacaklar

bazı aptallar editi: genelde çoğunluğu çaylak ama insanlar demek ki yaptığı her hareketin takip edilmesinden, internette iz bırakmalarından rahatsız olmuyorlar. bir gün gelir de whatsappın yaptığı gibi konuşmalarınız illegal olarak mahkemede delil yapılır, iclod skandalındaki gibi size özel fotoğraflarınız internete sızdırılır, eşinize dostunuza rezil olur, iş yerinizdeki patronunuz, halanızın dayısının kızları tarafından alay konusu olursa o zaman da ağlamayın ama.
  • elektrik mühendisi bir arkadaşımla bu konu üzerinde konuşurken bana;
    insanın bütün hastalıkları gözlerinden belli olur
    geliştirilecek olan bir sistem ile sen sensöre baktığın zaman hastalığını ve hangi branşa gitmen gerektiğini söylecek dedi.

"kendisi iş arıyordu bu arada"
  • ekranlar kıvrılabilir ve katlanabilir olacak.

pek emin olamasam da, hologram video ve görüşme özelliği olacak. 2 boyutlu yüzey üzerinde video ve resim bakmak, video görüşmesi yapmak tarihe karışmasa da, 3 boyut/hologram özelliği gelmiş olacak.
  • mesela şu anki note 9 'u düşünün. ortasından bir tuşla bir ekran daha çıkacak hemen yanına. tablet gibi olacak. çift ekranlı, ön ve arka, ekrandan oluşacak. kamera mp'leri artık profosyonel makinalara eşdeğer olacak. kırılmayan bir camdan yapılan ekranlar, daha az güç çeken daha hızlı işlemciler ve çok yüksek dahili hafıza kayıtları olacak. wifi ve bluetooth teknolojisinin gelişmesiyle kulaklık çıkışları artık tek tük kalacak.

açıkcası pil teknolojisinde bırakın 2025'i 2035'te dahi devrim beklemiyorum. ha ne olur, daha enerji dostu, az güç harcayan daha iyi parçaların üretilmesiyle telefon sarjları daha uzun dayanır.

+ olarak giyilebilir teknolojiler ve evimizdeki akıllı eşyalar ile cep telefonlarının programa gerek kalmaksızın %100 uyumlu çalışabileceğini düşünüyorum ama 2035'e kadar ancak.
  • konuşma ve mesajlaşma şeklinde özetlenebilecek özelliklerdir.