şükela:  tümü | bugün soru sor
 • olası bir senaryo. mevcut yarı-sosyalist rejimden bahsetmiyorum, kıpkızıl komünizm gelecek diyorum.
  (bkz: recep tayyip erdoğan gerçek bir sosyalist/@madonnanin yagli zencisi 2)

  1) 2018 sonları 2019’un başı gibi türkiye resesyona girer.
  2) hükümet resesyondan çıkmak için bir posta daha vergi affı, kredi garanti fonu vs dayar. özel sektörün borcu inceden kamunun sırtına yıkılır (ispanya senaryosu). enflasyon %15-20’lerden %25-%30’lara çıkar. özel sektörde maaş artışları enflasyonun altında olur.
  3) hem batı ile olan ilişkilerden hem batı’nın istediği reformları yapmak işine gelmediğinden hükümet çin’den borç alır. çinliler öyle yargı reformu gibi antin kuntin şeylere bakmıyor sonuçta. batı’ya olan borçları ödemek için doğu’dan borç alırız.
  4) reform yapmadığımız için bir sene sonra yine aynı yerde oluruz. çinlilerden daha yüksek faizle daha fazla para istemeye başlarız. bu süreç her sene devam eder.
  5) çinliler ufak ufak bizim kamu firmalarına, limanlarına, madenlere vs çöker. borçlara karşılık ziraat bankası’nı üç kuruşa çinli bankalara satarız mesela. bütün kamu ihaleleri çinli firmalara verilir. devleti bildiğin doğu perinçek yönetir.
  6) 2028’e geldiğimizde artık türkiye çin’in sömürgesi olmuştur. büyük şehirlerin meydanlarında mao ve doğu perinçek’in halkı selamladığı heykeller vardır. heykellere 3 kere selam vermeyen kurşuna dizilir, kurşunun parası da ölenlerin ailelerinden istenir. okullarda mao’nun kırmızı kitabı zorunlu olarak okutulur. türkiye cumhuriyeti’nin adı türkiye halk cumhuriyeti olarak değiştirilir.
  7) 2038’de türkiye’den kaçan milliyetçi kapitalistler bozcaada ve gökçeada’da devlet kurar. devletin adı türkiye cumhuriyeti olur. resmi olarak tanınmaz ama ticaret teşvik edilir. türkiye halk cumhuriyeti’nin olası askeri müdahalesine karşın amerikan donanması saros körfezi’nde devriye faaliyetlerinde bulunur.
 • fetocu serceler kampanyasi ile devam eder. bu sekilde ulkenin nufusu 50 milyon altina falan inebilir.

  (bkz: büyük serçe kampanyası)

  isin geyigi bir yana, mevcut konjonkturde bati ulkelerinden yeterince borclanamayan turkiye, çin ile borclanirsa tipki venezuela orneginde oldugu gibi zor duruma duser. bugun nasil venezuela çin’e olan borcunu odeyebilmek icin spot petrol piyasasinda olusan fiyattan oldukca iskontolu bir fiyata çin’e petrol satiyorsa, turkiye’de elindeki tum kamu bankalarini ve kar eden kamu sirketlerini ederinin cok altinda cekik gozlulere satmak zorunda kalir. çinliler siz de afrikalilar gibi tarim yapmayi bilmiyorsunuz, size tarim ogreticez ayagina kamu ozel farketmeden butun tarim arazilerine coker. ekonomi daha da cokmeye baslar.

  belki vatandaslardan demir-celik uretimi icin mutfaklarimizda bulunan tencere, tava gibi urunleri de isterler. kültür devrimi baslar.
 • keriz olmadığım için 2020'li yıllarda faaliyete başlayarak herhangi bir şekilde rejim ve rejimin tercihleri aleyhinde beyanda bulunan şahısların toplandığı ve "eğitildiği" gulag çalışma kamplarından bahsetmiyorum.
 • doğu perinçek ile gelecekse hiç gelmesin dediğim önerme
 • 1905 devrimine rağman kimse rusya'ya ilerisinde komünizm gelebilir gözüyle bakmıyordu.ama olanlar ortada.sadece şartların oluşması gerek.seçimle,demokrasiyle gelemezler burası da net bir durumdur.
 • 2008 de şimdi 3 parçaya ayrılmış bir komünist partide çay içerken birisi 10 yıl içinde devrim olacak demişti. 2018de bir devrim söz konusu ama devrime nasıl ve nerden baktığına göre değişir. madem 1905 romantikliği içindeyiz, ermenileri dövdürmeyelim
 • (bkz: 31 ağustos 2018 zam yapmanın yasaklanması)

  --- spoiler ---

  "kardeşler!" deseydim "kardeşlerim!"
  bakın yaklaşıyor yaklaşmakta olan
  bakın yaklaşıyor yaklaşmakta olan
  bakın yaklaşıyor...

  --- spoiler ---