şükela:  tümü | bugün
  • evet sevgili türkiye halki. sizlere 15 subat 2020 yilindan sesleniyorum. ben gecmiste vardim ve muhtemelen siz bunlari okurken ben coktan bu dunyadan gitmis olacagim. simdi sizlere bu donemde insanlarimizin yasadigi sikintidan ve buhrandan bahsetmek, bir de gelecekteki beklentilerime yonelik birkac cumle ile bahsetmek istiyorum:

1-dolar 6.05 su an ve enflasyon hukumetin acikladigi verilere gore yillik olarak 12 falan. ne kadar dogru derseniz, dedelerinize sorun ben yorum yapmayayim.

2- emeklilerin maaslari yetmiyor ve bircogu gecinememekten sikayetci. ama alamanci tayfa su an dovizin yuksek olmasindan dolayi cok mutlu gozukuyor. buralardan ev, arsa vs seyler aldiklari icin sorun yok, oy basmaya devam ediyorlar.

3- ınsanlar intihar ediyorlar. siyanur diye bir sey var ve birkac insan hayatina bu sekilde kiydi hatta bazilari kendilerini yakti. cok uzucuydu.

4- haluk levent diye bir sanatcimiz var. kendisinin baskanlik ettigi ahbap adli yardim dernegi bircok caresiz insana yardim etmekte. muthis bir is yapiyorlar. destekliyorum.

5- ulkeye multeci akini var. tahminimce cesitli ulkelerden toplam 5-7 milyon arasi multeci var. suriye, pakistan, afganistan, ırak vb ulkelerden cok goc aldik. suriyeli multeciler icin ise en az 40 milyar dolar harcadik.

6- mevcut hukumet ıstanbul'a kanal yapmak istiyor. evet su an gezdigin kucukcekmece tarafinda olan. ıste oralardan surekli arsa alimlarini arap ve katarlilarin yaptigi soyleniyor. ne kadar dogru, tapu dairesinden bakmak lazim.

7-ıssizlik cok fazla olmus durumda. ustelik bazi tuzu kuru insanlarimiz sunu diyor: insanlar is begenmiyor... guluyorum onlara

8- akraba torpili almis basini gidiyor. universitelerden tut, bazi devlet kadrolarinda dahi akrapa torpili var. belediyeler ve egitim kurumlarinda ise maalesef cok fazla...

9- toplu tasima fiyatlari bu donemde belimizi buktu. yuzde 35 zam oldu. ınsanlar zammi degil, kimin yaptigi ile daha cok ilgilendi. oysa onemli olan zammin halkin zararina olduguydu. hos olmadi

10- dogu akdeniz'de bazi ulkeler petrol aramamiza engel olmak istiyor. biz ise libya ile anlasma yapip akillica bir hamlede bulunduk. simdi onlar dusunsun. turkiye pay almali bu durumdan.

11- surekli kandiriliyoruz. bir yandan abd diger yandan rusya. bunlara inanmayin ve guvenmeyin. her daim sizin ensenizde olacaklar.

12- egitim seviyesi cok kotu. kalifiyeli egitmen bulmak cok zor. atama bekleyen cok fazla ogretmen adayi var ancak ne yeterli kontenjan yok. hala bekliyorlar...

13- bekcilik geri geldi. maaslarini ve yetkileri konusuluyor. bu donemde maaslari 5 bin tl. 2035'te ne olur siz bakarsiniz kalirlarsa.

14- adalate guven azalmis durumda. son yapilan anketlere gore maksimum yuzde 35 cikar. fazla da soylemis olabilirim.

15- milletvekilleri var ve 600 taneler. cogu da meclise gelmiyorlar. ustelik kirmizi isikta gecme hakki verildi kendilerine...

16- halka cok fazla gereksiz vergilerle geliniyor. yurt disina cikis harc pulu diye bir sey var ve o pul 50 tl. sizin doneminizde olursa muhtemelen 900 tl olabilir.

17- ulkede belli bir kesim ulkenin kaynaklarini yemekte. ayricalikli bir sinif olustu. detaya girersem cok uzun olur, onu da dedelerinize sorabilirsiniz.

18- medyada tekellesme bas gosterdi. hangi kanali acarsaniz acin neredeyse hep ayni kisi... dedelere sorun devami icin...

19- siyaset ve futbol birbirine girdi. bazi takimlar icin ozel bir caba var gibi duruyor. ceza indirimine gitmeler, kolaylik saglamalar falan.

20- rabia naz'in katili kim bulunamadi ya da bulunmadi belki de bulunmak istenmedi. sizin yiliniza kadar da belki de bulunmayacak, bulunamayacak. ozellikle uzuldugum bir olaydi benim icin...

21- fenerbahce'nin takim otobusunu kursunlayan kisi ya da kisiler hala bulunamadi.

22- cin'de ortaya cikan corona virusu henuz ulkemize bulasmadi, guzel haber.

23- insanlar yillarca odedikleri deprem vergilerini sorgulamaya basladi ancak kimse hesap vermek istemedi.

24- bazi kamu kuruluslari icin vergi yolsuzlugu iddalari vardi, onlar gercekmis. dedeleriniz yine anlatir ya da babaniz bas harfi k

25- feto davalari devam ediyor. siyasi ayagi hala bulunamadi ya da yok oyle bir sey. tutuklananlar disinda henuz konu aydinlatilamadi.

26- pkk ypg teror orgutleri icin abd ve rusyanin ozel caba sarf ettigi bir ulke kurulmak isteniliyor.

27- yunanistan ile papaziz. arada tehdit falan ediyorlar ki muhtemelen 2035'te de devam edeceklerdir.

28- trump diye bir sari kafa var. abd baskani olur kendileri. neredeyse tasak gecmedigi ulke kalmadi. boyle de degisik bir adamdi.

29- bitcoin'e deginmeden olmaz. anlik 10.200 dolar civarinda ve boga sezonundayiz. 2035'te ne kadar olacak gercekten merak icerisindeyin.

30- elektrikli arabalar bu donemde revacta. togg firmasi tarafindan yerli ve milli aracimiz tanitildi. bakalim 2035'te ne durumda olacak.

31- asgari ucret 2375 tl su an ve insanlara yetmiyor ve yetmeyecek de. muhtemelen sizin doneminizde 5-6 bin tl olur.

32- bu donemde dayiniz varsa hayatta bir sifir onden basliyorsunuz. almanya'da yasayani varsa hele ki hayat daha da guzel.

33- ıkinci el otomobil piyasasi cosmus durumda. onune gelen uc kurus etmeyen araba icin dunya kadar para istiyor. aklinizda bulunsun.

34- bu donemde akp ve mhp ortak hareket ediyor. diger partiler ise kismi olarak birlikte bir seyler yapiyorlar.

35- gundem ve mevcut durum icin anlatacaklarim bunlar. bilerek 35'te birakiyorum ve muhakkak daha neler neler var ama iskelet olarak bu sekilde. ama en onemlisini en sona biraktim.

turkiye cumhuriyeti devletinin kurucusu mustafa kemal atatürk'ün adi ve kendisi unutturulmaya calisiliyor. bunu zaten kendisi de zamaninda demisti. 2020 yilinda yasayan bir insan olarak, ben unutmadim. siz de unutmayin, unutturmayin.

gelecek ile beklentilerimi de ozetle gecmek istiyorum.

elektrikli arabalar artik daha yaygin
    robotlar hayatta daha cok karsimiza cikiyor.
    bankalarda daha az insanlar calisiyor
    ınternet fiyatlari daha ucuz
    ıphone batmak uzere (evet iddaali)
    bitcoin ve teknolojisi daha yaygin al sat her yerde
    turkiye hala avrupa birliginde degil
    multeci sayisi ciddi boyutlara ulasti, tehlike arz ediyor.
    suudi arabistan ıran savasini bekliyorum

bu yazdiklarimi 2035 yilinda tekrar okumak ve hatirlamak icin yaziyorum. deftere yazsam ya da google'da bir yere saklasaydim unuturdum. ama eksisozluk sitesi ve ekibinin 2035'e kadar hayatta kalacagini dusunuyorum. o yuzden buraya yazdim. ısteyen madde ekleyebilir.

sevgilerle.
  • bir tane de ben ekleyeyim, ama kendim için.

umarım sonunda mutlu olabilmişsindir.
  • evladım sen henüz hayatta yoksun annen bile hayatımda yok. eğer bir gün babamın sosyal mecrada kullandığı nickname’i istanbulbeyf’miş dur şuna bi bakayım diye araştırırsan belki bu içeriğe ulaşırsın. her neyse evlat, şu ana kadar hayatımın en bok dönemlerinden birini yaşıyorum. iş, aşk, para, üçlemesinin hiçbirine sahip değilim. he sağlığım çok şükür yerinde ama insan tasalanıyor işte.

dünya nasıl bir yer olur hiçbir fikrim yok 2035 yılını görür müyüz ondan da pek ümidim yok ama biz yine de yazalım. ve kendime notum şu “merhametini, empatini ve hoş görünü kaybettiysen bu hayattan hiçbir şey kazanamamışsın demektir”
  • u.n.u.t.u.l.a.n.la.r d.ı.ş.ı.n.d.a b.a.ş.k.a b.i.r.ş.e.y y.o.k....
  • hala allah belmızı vermediyse bu sene verecek diye umut ediyorum. ya da zengin falan olur hayatımızı yaşarız belki, yüzümüze falan gülersin keyfin isterse. ama sanmıyorum bu sene de sürüneceğiz. geçmişte olan her yıl gibi.
  • şu an cok sıkıcı bir hayatim var. umarim düzelmiştirim. duzelmediysem eski sen icin ferdi tayfur’dan herhangi bir sarki aç ve 3-4 dakika arkana yaslan dinle

2035 yılında bunu mesaj olarak atip bana hatirlatacak adamlar görüyorum.
  • hala bir bok olamadın değil mi? muhtemelen de boktan bir hayatın var. sevdiklerinden umarım ölen olmamıştır. ya da sen, hâlâ yaşıyor musun acaba? intihar etmediysen ne âlâ. aslında intihar etmediysen ve hayatta kaldıysan belki de güzel bir hayatın vardır. o güzel kızla büyük ihtimalle hiçbir zaman hiçbir şekilde tanışamadın. çünkü gerizekalısın. fotoğraflarına bakıp bakıp "tam bana göre, bayılıyorum her şeyine, güzelliğine, gülümsemesine, saçlarına, ki saçları hep aynıdır yani ortadan ikiyi ayrılmıştır ve bu ona daima yakışır" diyip dur ve sana asla bakmayacağını düşün. belki de evlenmiştir artık. ya sen ne aptal bir insansın. şimdi de aptalsın. ne o? kendini akıllı zannettiğin günler aklında değil mi? aslında ne kadar az akıllı olduğunu fark etmekle birlikle kendini içten içe hâlâ zeki buluyorsun. götümün kenarı. başkaları adına utanmaktan da kesin hâlâ vazgeçmemişsindir. bırak artık bu işleri. bak onlar ne kadar mutlu ve evet, zoruna gidecek ama çok da başarılılar. senden nefret ediyorum. sen olmak istemiyorum. hep neden ben, benim diye düşünüyorum. neden hep ben olmak zorundayım. aynadaki yüzümden, bu yakışıklı sayılacak yeşil gözlü bir yüz olsa da, bıktım. ellerimden bıktım. yorgun uyanmaktan bıktım. rüya görmek istemekten bıktım. hayatımın tıkanıp kalmasından ve asla değişmemesinden bıktım. değişimin gelirse de kötü neticelerle geleceğini düşünüp korkmaktan bıktım. geleceğe umutla bakamamaktan bıktım. lütfen bana güzel bir şeyler söyle. lütfen ne kadar mutlu olduğunu düşünüp beni gülümseyerek hatırladığını söyle. eğer ölmediysen ve hâlâ güzel bir şeyler yoksa, kara bulutların içindeki iğne kadar olan umut ışıltısına daha fazla kanma, işkenceyi uzatma, neresinden dönersen kârdır.