şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başrolünü battlestar galactica'dan tanıdığımız katee sackhoff'un oynadığı mars'la ilgili bilim kurgu filmi.

  ilk insanlı görevde uzay aracı inişe geçecekken yüzeydeki bir güçten dolayı başarısız oluyor, a.r.t.ı. isimli bilgisayar*kaza sonrasını araştırırken mackenzie mack wilson (starbuck) ona yardım ediyor. derken a.r.t.ı.**kontrolü ele alıp yüzeyde monolite benzer küp buluyor. söz konusu nesnenin ai'ye mi alienlara mı ait olduğu muamma. sonrası olaylar olaylar.
 • ingilizce ve spoiler içeren bir özeti için
  link
 • --- spoiler ---
  ilginç bir film. asıl anlatılmak istenenin yapay zekânın evrimi ve ulaşabileceği boyutlar olduğundan şüpheliyim. ön planda, yapay zekânın insanlığın sonu olacağı anlatılıp apokaliptik bir hava yaratılsa da, arka planda, sanki evrenin yaratılışını 'kendi bakış açılarından' anlatmaya çalışan bir felsefeyi işliyor gibi. yine de bulunduğu pozisyon oldukça benmerkezci ve negatif.
  --- spoiler ---
 • bize bir şeyler anlatmaya çalışan, vasat film.

  tam anlamıyla imdb puanını (4.2) hakediyor. starbuck var diye izleyeyim dedim.
  netflix in vasat yapımlarını andırıyor.

  sanki birileri utanmadan "abi, 2001 a space odysseyi güncelleyelim, daha iyisini çekeriz, cgi da basarız, yapay zekadan nefret eden adama ekolünden starbuck ı da oynattık mı yırttık abicim" deyip, starbuck ı bir odaya kapatmışlar, oyna bacım demişler.

  filmin leşliğine dayanabilirseniz, yapay zeka, insanlığın geleceğine dair bilindik korkuları tekrarlayan mesajları alabilirsiniz.

  imdb 4.2 diyor, ben 4,5/10 diyeyim.

  ek not: filmin başında ve aralarda yanar dönerli, abidik gubidik ışıklar var, epilepsisi olan izlemesin.
 • normalde 5.5 altında puana sahip filmleri izlemem ama trailer'ı izledikten sonra bu sefer fraking starbuck için bir istisnada bulundum.

  normalde 4.2 gibi puana sahip bir film izlediğinizde "zaman kaybı, sakın izlemeyin, hayatımdan 2 saat çaldı" gibi yorum yapılır ama bu film bir şansı hak ediyor.

  çok kötü değil, bir başyapıt da değil. her yönüyle eleştiri kaldırabilecek bir film de değil, neresinden tutsanız elinizde kalabilir.

  eğer battlestar galactica izlemişseniz ve katee sackhoff'a gözünüz aşinaysa, bilimkurgu da seviyorsanız çıtır çerezlik bir film olarak oldukça başarılı. üçüncü sınıf bir bilimkurgu değil.
 • o kadar zamandır beklememe rağmen çıktığından haberim yoktu ama vay be! çok güzel olmuş film. senaryosu çok güzel fakat sadece katee sackhoff ve filmin estetiği için dahi izlemeye değer.

  --- spoiler ---

  space odyssey ile benzer elementleri olması beni hiç rahatsız etmedi. esinlenmekten çok hikayeye bambaşka bir tat ve yeni bir hayat veren çok iyi yapılmış bir hayran hikayesi gibiydi, hani şu isimler değişse tamamen farklı bir hikaye gibi duran türden. bu benim filmi daha bile fazla sevmemi, ona daha fazla heycan duymamı sağladı. ayrıca, sonun böyle aksiyonsuz,kavgasız, engellenemez olduğu her halinde belli bir şekilde gelmesi çok gerçekçi olmuş.
  --- spoiler ---
 • imdb de hakettiğinden az puan almış filmlerden biri. bilim kurgu sevenler için izlenmesi gereken bir film. beklentinizi çok yüksek tutmayın tamam ama hepten boş beleş fil de değil yani.