şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2 gündür tuzla'da, formula pistinin yanındaki boş arazide güneşin altında tutulan 209 atın bugün tırlara istiflenerek adalara götürülmesidir. faytona koşulan atlar kötü şartlarda çalıştırılıyor, bakımsızlıktan ve hırpalanmaktan hastalanıp ölüyorlar. özellikle son zamanlarda sosyal medyada yayılan "faytona binme atlar ölüyor" paylaşımları ile insanlar adalarda olan biteni daha net görebilir hale geldi.
  2017 yılında adalardaki atlarda saptanan ve insanlara da buluşabilen ruam hastalığı nedeniyle 18 at öldürüldü. 2018 ekim ayına kadar adaya at giriş çıkışları yasaklanarak karantina başlatıldı. bu karara rağmen kötü şartlarda ve usulsüz şekilde 209 atın adalara götürülmesine karşı çıkan bir grup hayvan sever, yapılan usulsüzlüğe dikkat çekmek için gittikleri maltepe iskelesinde faytoncuların saldırısına uğradı. polis ancak havaya ateş ederek faytoncuları durdurabildi. önce, sabah patileri kesilen köpek haberi, şimdi adalarda faytonlara koşulacak olan atlar.. maalesef ülkede hayvanlara cehennemi yaşatıyoruz. 2 gün güneşin altında kötü şartlarda bekletilip ardından tırlara istiflenen karpuzlar gibi alt alta üst üste tepiştirilen atların çektiği acıya lütfen dur diyelim. tarım bakanlığı, istanbul tarım müdürlüğü, orman ve su müdürlüğünü arayarak ya da sosyal medyada paylaşımlar yaparak lütfen destek olun.
  video için: https://www.pscp.tv/…njhqfoywogusvv3rfgqioms7mekjkq

  detaylı takip için: https://twitter.com/…ial/status/1007234940508008448

  edit: linkler
 • ayrıca faytoncuların hayvan hakları savunucularının yandan önden arkadan her açıdan fotoğrafını çekerek kendilerince fişlemeye çalıştığı olaydır.
 • halk faytonsuz ada istiyoruz diye bas bas bağırsın sen hala araplar mutlu olacak diye inadına at götür. bu bile kendi halkını değil cebini düşünenlerin kim olduğunu net şekilde anlatıyor.