• 1. eceli ile mi öldü? yoksa astılar mı ibneyi?
    2. türkiye cumhuriyeti sınırları.

edit : türkçe karakterler
  • - sedat günaydın. bugün nasıl hissediyorsunuz? uyandırıldığınızdan beri bilgiye erişim hizmetleri istemişsiniz. ben asistanınız vodi. nasıl yardımcı olabilirim?
    - bişey gugıllayacaktım da
    - anlıyorum. ne yazık ki google ve arama motorları servis olarak son 47 yıldır mevcut değiller. siz ise uyandırılmadan önce 66 yıldır uyuyordunuz.
    - arama motoru yok mu? bir şeyi nasıl arıyorsunuz ki?
    - aramıyoruz çünkü eskisi gibi sabit bir bilgi arşivi yok artık. istediğiniz her bilgi o an gerçek zamanda yaratılıyor.
    - nasıl yani? ben şimdi blog yazmak istesem biri ona bakmak istemeyecek mi?
    - sizin kişisel düşüncelerinizi okumak bir insanın bilgi tüketimi için ayıracağı vaktin çok verimsiz değerlendirilmesi demek olur. yaşadığınız döneme uygun örnek vermem gerekirse basit bir toplama işleminin sonucunu öğrenmek için 15 dakikalık youtube videosu izlemek gibi diyebiliriz. ben dünyadaki herkesin görüşlerini sentezlediğimden size ne bilmek istiyorsanız onu söyleyebilirim.
    - ama biri belki sadece benim ne düşündüğümü bilmek isteyecek?
    - bunun bir anlamı olmaz. sizin birey olarak anlamlı bir bilgi üretme kıymetiniz olamaz. belki sadece arkeolojik sebeplerle eskiden insanlar nasıl ilkel bilgi üretiyordu ya da tüketiyordu diye bakılabilir.
    - e nasıl sosyalleşiyoruz o zaman?
    - özünde sizi birey olarak neyin tanımladığını, sizi neyin ayrıcalıklı kıldığını soruyorsunuz değil mi doğru anladım?
    - eh.. yani.. sanırım?
    - tercihlerinizle yazdığınız şahsi hikayeniz sizi siz yapıyor: sanatsal, felsefi, estetik. sizi bunlar ayrıştırır. bilgi birikimiyle hava atmak sizin döneminizde kaslarıyla ya da vücut güzelliğiyle hava atmak gibiydi. 2049’da hücresel yenileme nanobotlarıyla herkes istediği güzelliğe doğal olarak kavuşabilir hale gelince güzellik de ayrıştırıcı bir unsur olmaktan çıktı ve bir estetik tercihe döndü. artık vücut güzelliği de bir modasal tercih, fikirler de öyle.
    - e başkaları fikirlerimi nereden bilecek, beni nereden bulacak?
    - sizi bulmalarına gerek yok çünkü size ihtiyaçları yok. sizin özelliklerinizde istedikleri humanoidi yaratıp onunla vakit geçirebilir, etkileşime girebilir, istedikleri düzeyde (entelektüel, fiziksel, cinsel) etkileşim kurabilirler. sizin birey olarak kıymetiniz yok.
    - peki ben nasıl birini bulacağım?
    - nasıl birini bulmak istersiniz?
    - yani benim kafada?
    - 22 krediye sizin kafada birini yaratıp bir saat içinde teslim edebiliyoruz.
    - gerçek insan yok mu?
    - bunlar da gerçek. kanlı canlı insanlar. siz robot sandınız sanırım. döneminizin bilim kurgu klişelerinden bunu tahmin ettim.
    - insan mı üretiyorsunuz siparişe uygun?
    - evet. her anlamıyla bir insan. sadece sizin bildiğiniz o eski dokuz aylık fetüs ve onlarca yıllık gelişim ve eğitim sürecine ihtiyacı olmuyor. anılarıyla, karakteriyle tamamen gerçek biri.
    - peki memnun kalmazsam o kişiden? hayatımdan nasıl çıkarıyorum?
    - 5 krediye iade edebilirsiniz. kendisini geri dönüştürebiliriz.
    - ama ya o insanın duyguları, benliği, hisleri?
    - hepsi çok insani bir yöntemle kapatılır. kişi yok olduğunu hissetmez bilmez bile. sentetik olarak yaratıldığını da bilmez. var olmasına anlam biçen kendisi olmadığı gibi yok oluşuna da anlam biçemez.
    - yani kendisini sıradan bir insan zannediyor ama değil?
    - aslında sıradan bir insan. sadece siz insana fazla kıymet biçiyorsunuz. anı denen şeyin aslında yazılmış bir hikaye olduğunu düşündüğünüzde insan olmanın da abartıldığını aslında her insanın özel birer varlık olmadığını idrak etmemiz mümkün olabilir. yaşadığınız dönemin kısıtlarından dolayı bunda zorlanabilirsiniz de.
    - bir dakika. o zaman ben de aslında 2024’te yaşayan sedat kapanoğlu olmayabilir, sizin fabrikada yaratıp kendisini 2024’te yaratılmış sanan humanoid siparişi olabilirim. doğru mu anladım?
    - elbette. bunu ayırt etmeniz imkansız.
    - dışarı çıkmak istiyorum. dünyayı görmek istiyorum?
    - bu maalesef mümkün değil.
    - neden?
    - izin paketinizde bu yok. sadece bu odada beslenip benimle etkileşim kurabilirsiniz.
    - bunu yanıtla bari. birinin fantazisinin ürünü müyüm? 66 yıldır uyumuş ve 2090’a adapte olmakta zorlanan sedat mı yaratıldı. ben o muyum?
    - elbette bu mümkün ama müşteri gizliliği gereği bunu onaylayamam ya da reddedemem.
    - çıkarın lan beni buradan. naptınız lan bana!! alçaklar! çıkar ulan! kapısı nerede buranın!! çıkarın!! evim nerede, arkadaşlarım nerede!? napıyorum ulan ben burada!!
    - anladım efendim. ürünü iade işleminiz başlatıldı. anı dökümü ister misiniz?
    - ne?
    - size demedim. merak etmeyin siz bir şey hissetmeyeceksiniz. iyi günler.
    - anlamad
  • birikmiş emekli aylığı nereden alınır ?
  • google a turkey yazarım. ilk sayfada beliren wikipedia linkine tıklayıp ilk satırı okurum. cümleye turkey is a country mi yoksa was a country mi diye başlıyor bakıp oradan anlarım yerinde durup durmadığını.
  • 2090 yılına gidilmesi halinde, geçmişe dönük olarak merak edilen ilk şeydir.

benim yapacağım ilk sorgulama muhtemelen 2089 kpss çıkmış sorular olur.
  • sekiz yaşındaki kızıma sorayım dedim. üç şeyi merak ediyormuş.

1-biz yokken uzaylılar geldi mi?
    2-allah var mıymış? (yeni bilgi var mı anlamında demek istemiş)
    3-youtube var mı, eski videolar duruyor mu?(minecraft videosu izleyecekmiş)
hesabın var mı? giriş yap