şükela:  tümü | bugün
 • sanırım başıma gelen durum. yaklaşık 6 aydır dışarı çıkmadım mesela. üniversite desen mutlaka her sene düzenli olarak sınava hazırlanıp kazanamayınca '' öbür sene kesin '' der yatmaya devam ederim.
 • sistemin gençleri getirdiği durum.
  12 yıl kesintisiz eğitim veriyorsun, bu eğitimde ne öğrencinin yeteneklerini ne de ilgisini göz önünde tutmuyorsun. üniversite mezunu olmadan hiçbir işe giremeyeceğini düşünen (ki üniversite mezunu işsizler de var) 18-19 yaşındaki genç hiç de adil olmayan, neyi seçtiği kimi yerleştirdiği belli olmayan bir kurum tarafından sınava maruz kalıyor. hatta bir değil birkaç kez. üniversite bitirip tam çalışmaya en elverişli olduğu anda, erkeksen, askerden çağırıyorlar, hele gel bakalım, gördüğümüz kadarıyla kimin kimsen, torpilin falan yok. ee paran zaten yok. bak hakkari bu mevsimde çok güzeldir. görev seni bekler, hem belki şehit olursun olum, peygamberle aynı sokakta 1+1 dairen hazırdır belki.
  diyelim ki o şans(!)ını da yitirdin ve döndün. hala işsizsin. evde oturacaksın tabii.
  eğer kadınsan, bu ülkede ne yaparsan yap zaten bir şekilde gidip gelip evinde oturmak zorunda bırakıyor sistem.
  edit: he sistem çok iyi amk. işsizlik falan hep yalan, rahat batıyor.
 • ondan sonra neden kuş üzümünü yunanistan'dan alıyoruz, bu ürün neden pakistan'dan geliyor muhabbetleri.

  sistemik bir sorun.
 • 10lu yaşları hastanede yatarak geçirmekten iyi hede.
 • işyerindeki 20'li yaşlarda genç bir güvenlikçi var. belki yirmi bile yoktur çocuk gibi bi şey. dün baktık arkadaşla, gecenin yarısı kapıda dolanıp duruyor, orayı bekliyor. şimdi bu çocuğun iş peşinde koşması lazım, yerinde duramaması lazım dedik. ama iki kuruş maaş için itin köpeğin ağız kokusunu çekiyor. çözümü de bilmiyorum ki. sistem demek artık klişe oldu. madem sistemse çözelim o zaman. bu kadar insan sorunun farkındaysa çözümü neden bulamıyoruz. bunu sormak da kolay biliyorum. ne bileyim, boş boş konuşuyor olabilirim. ama hayatımın bazı evrelerinde sisteme kafa tutmuş ve hala tutan biri olarak boş boş konuşuyorum. üstelik şuan kafa tuttuğum içinde bulunduğum sisteme eminim hiç biriniz karşı koymak istemezsiniz. zira koymuyorlar. çünkü mevzu tamamen duygusal.

  sisteme kafa tutmak sistem iken daha anlamlıdır. benim içim rahat. siz kendinizi sorgulayın neredesiniz? abi bir lira verir misin diyen dilenciye bir lira verip iç rahatlatan sistem düşmanlarından mısınız yoksa napcan bir lirayı gel ne lazımsa ben yardımcı olayım sana diyenlerden misiniz?

  söylemeyin, biliyorum hepinizi. halkın her kesimini tanıyacak kadar yaşadım şu genç yaşımda. biz komple orospu çocuğuyuz. kimse kusura bakmasın.

  edit: fazladan koyulmuş r harfinin silinmesi.
 • tatil döneminde yaptığım eylemdir.

  boş durmaktan sıkılıyorsanız bir işe girin çalışın. hiç olmadı zamanı iyi değerlendirip sizin ve insanlar için güzel bir fikir geliştirip uygulayın. bir sorunu çözmeye çalışın.