şükela:  tümü | bugün
 • gereksizdir.
 • 1-aşkı siktir edin... aşk süt gibidir. bir şeyde değerlendirmezseniz üç güne bozulur.
  önemli olan cinsellik. evleniceğiniz kişi ile kafanızdaki cinselliği yaşamazsanız işiniz zor.
  yani cinselliği hafife almayın. değişir demeyin. ben abartıyorum. normali bu demeyin.

  2-para önemli.
  bir işletme düşünün iki ortak var. biri hep harcıyor ya da az çalışıyor. ama istekleri hiç bitmiyor.
  nasıl? kabus gibi değil mi?
  ya siz çok zengin olacaksınız. başım ağrıyacağına cüzdanım incelsin diyeceksiniz.
  ya da ortağınız kendi kendini çekip çevirecek. birikim yapamasa bile sizin gözünüze pek batmayacak.
 • istek değildir, mecbur bırakılıştır.

  ortalama bir türkiye genci ömrünün baharını sınavlara adar, sınavlar bitince mezuniyet sevinci yaşanır, iyi kötü bir iş de kurulmuşsa geriye evlilik kalıyor sanırım. son zamanlarda en yakın arkadaşlarımın birer birer nişanını yaptım, her nişanda kalabalık bir kız arkadaş grubuyla beraberdik, gelen giden darısı başınıza diyip duruyor, sevgilisi olmayanlar hasretle kendilerinin de nişan kurdelesinin kesileceği günü bekliyordu. insanlar sürekli eldekinin kıymetinin bilinmesi gerektiğinden dem vuruyorlardı, kayınvalideler çekiştiriliyordu, bohçalar açılıyordu, kutlamalar, tebrikler, gıybetler, kıyafetler, makyaj provaları... aman allahım...
  tüm bu hengamenin ardından gecenin sonunda eve tek başıma eve döndüğümde;

  " acaba? harbi mi lan? yok be, nalaka, yat zıbar..."
 • tehlikelidir. yaşıtlarım evlendi, evi ,arabası, düzenli hayatı var diye düşünülüyor. 30 yaşında biri olarak en azından ben düşündüm. önlerine gelen ilk adayla evleniliyor. sonra hayat kâbus. 20' lerin başlarındaki evliliklerinde çok başarılı olacağını düşünmüyorum. tamamen duygusal oluyor. okul bitti , iş buldum, 3 yıldır da iyi kötü birlikteliğimiz var. evlenelim diyorlar.
  deneyimim olmadığı için sadece bence olması gerekeni söyleyebilirim. herkes evlenecek diye bir şart yok. ya da evlenmenin yaşı yok. hayatımızı çok büyük bir oranda etkilediği için detaylı düşünmek lazım. çocuk falan da işin içine girerse ve normal orandan biraz daha fazla sorumluluk sahibiyseniz bence hayat zindan olur. bence değmez.
 • türkiye'de erkeğin cinsel ihtiyaçlarını ve bakımını karşılayacak yasal bir köle edinme isteğidir. başka bir bok değil. aşk ile evliliği de karıştırmayın. evliyken aşık olup gönlünü başka birine kaptıran ve sonra da perişan olan sayısız insan tanıdım. evlilik olayı istisnalar hariç yasal köleliktir.
 • aksine bende 30'a yaklaştıkça azalan istektir. 20'li yaşların başında, daha toyken birgün elbet evleneceğim kafası vardı. şu an 26 yaşındayım ve ömrüm boyunca evlenmemeliyim düşüncesi hakim. 30'a gelince herhalde tamamen kafadan çıkar gider.4 sene içinde çevremde olan evli çiftlerin halini görmek beni tamamen soğutmaya yeterli olacaktır.
 • "bizim küçük anadolu şehirlerimizde bu müzmin evlenme hastalığı daima hüküm sürmektedir. en kuvvetliler bile bir iki sene dayanabildikten sonra bu umarsız mikroptan yakalarını kurtaramazlar ve kör gibi, önlerine ilk çıkanla evleniverirler.

  tabii bu evlenmede herhangi bir müşterek hayattan ziyade, erkek için evde bir kadın bulunması; kız için de "münasipce bir kısmet" varken kaçırılmaması, düşünülmüştür. bu izdivaç mikrobu, evlendikten sonra faaliyetine başlar: evvelce birtakım emelleri olan, yükselmek, kendini göstermek, eser vermek isteyen adamlara bir kalenderlik, bir lakaytlık gelir. evde meram anlatmaya asla imkan olmayan, seviyesi, ahlak telakkisi, dünya görüşü ve ihtiyatları büsbütün ayrı olan bir mahlukla daimi bir beraberlik insanı dış hayatta da bedbin yapar ve bütün insanlardan şüpheye düşürür."

  sabahattin ali - kuyucaklı yusuf
 • yine 20 li yaslar sonuna* denk gelen, "ben hayatimda simdiye kadar ne yaptim? simdi ne yapiyorum? bu isi sevmiyorum, ayrilsam tazminat iceride kalacak" vb dusuncelerle tetiklenen istektir bazi kadinlar icin. "formalite sadece" "parayi kirisiriz" * "soz bi` sene" vs diyerek kimseyi de kandiramiyorsun o ayri. evlilige sicak bakmayan biri icin bu sayede o istek de sonsuza dek korelecek o daha bir ayri.