• 21 kasım gecesindeki ane brun performansı muhteşemdi. bize büyülü bir gece yaşattı sağ olsun. bundan iki sene önce istanbul'a gelmesi vesilesiyle adını duyup merak etmiş ve bi kenara yazmıştım ama o zaman konserine gidememiştim. 2 senedir de kendisini artan bir sevgiyle dinlediğim için yeniden geleceğini duyduğumda bayram ettim. oldukça gecikmeli olsa da biletimi aldım. konser günü salon'a erkenden gittim ve en ön sırada ane brun'le göz göze bir konser geçirdim.
    önce beraber turladıkları tonbruket çıktı sahneye. yarım saat kadar süren pek güzel bir mini konser verip, içeri kaçtılar. saat 22.30'a doğru da ane brun sahneye çıktı. söylemeden edemeyeceğim, kadının inanılmaz bir aurası var. efsunlanmış gibi izledim bütün konseri. o naif ses kadını sahnede adeta devleştiriyor. bir de performansı boyunca gitarsız olduğu şarkılarda, özellikle do you remember ve this voice gibi daha hareketli (albümdeki versiyonları slow kalıyordu, o derece eğlenceli ve kıpır kıpır olmuş konserdeki düzenlemeler onu da söyleyeyim.) parçalarında kıpır kıpır, duramıyor sahnede. ayrıca konser boyunca dikkatimi çeken çok karakteristik bir dans figürü var kendisinin. kabaca tarif etmek gerekirse böyle bir yandan kollarını dalgalandırırken bir yandan omuzlarını oynatmaktan ibaret bir figür diyebiliriz. anlatınca oryantal bir figür gibi geliyor ama ane brun yapınca daha çok balerin gibi durduğunu söyleyebilirim.
    gece boyunca gerek hüzne boğdu, gerek kopar bizi ane brun çığlıklarını kulak vererek kıpır kıpır dans ettirdi bizleri. bu sırada, arada bizimle konuşup gönülleri fethetmeyi de ihmal etmedi. ayrıca şarkıların konser için tonbruket ile yeniden yapıldığını düşündüğüm düzenlemeleri de mükemmel olmuştu. özellikle the puzzle'ı bu konserdeki düzenleme ile dinleyince stüdyo versiyonuna burun kıvırasınız gelebilir.
    meraklılar için 21 kasım 2013 gecesindeki setlist de şöyleydi: (konserden sonra sahnedeki setlistlerden birini cebe indirivermiş olabilirim.)

the light from one
    my lover will go
    the puzzle
    the treehouse song
    changing of the seasons
    lullaby for grown-ups
    to let myself go
    this voice
    oh love
    humming one of your songs
    worship
    one
    do you remember
    ----------------------ilk bis------------
    true colors
    these days
    don't leave
    --------------------ikinci bis----------
    big in japan
    undertow
  • "this stage is filled with talent!" -ane brun, 21 kasım 2013, salon iksv, istanbul.
  • 90ların ikinci yarısından beri, kanada ile birlikte yeryüzünde kaliteli müzik yapan yegane millet olan iskandinavlar'ın gövde gösteri yaptıkları konserler dizi.

ben tonbruket, brun'a yalnızca sahnede eşlik edecek diye beklerken, akşamın ilk sürprizi (benim için elbette) adamların çıkıp yarım saat kendi şovlarını yapmasıyla yaşandı. saykedelikten progressive'e yaldır yaldır yürüdü babalar.

ama asıl sürpriz, brun'un geri vokali olarak nina kinert'in ekipte yer alması oldu. (bkz: nina kinert/#38472438)

e müzisyenleri tonbruket, geri vokali nina kinert olunca ben bile çıksam sırıtmam sahnede. bir de ane brun'un eşine yeryüzünde az rastlanır sesi ve sahne hakimiyeti eklenince, benzeri pek çok konser için çıtayı zirveye çeken bir etkinlik yaşadık salon'da.

21 kasım tarihli konserin verilen setlistine tekrar göz atınca; 22 kasım'daki tek değişiklik, true colours'un yerine this voice'a yer vermesi gibi görünüyor.
hesabın var mı? giriş yap