• normal bir ülkede,sağlık ocağı/aile hekimi(1. basamak) sevki olmadan devlet hastanesine, devlet hastanesi(2. basamak) sevki olmadan eğitim araştırma/üniversite hastanesine(3. basamak) gidemeyecek vatandaşların hezeyan yaşama durumu.

acil servis de üniversite hastanesinde, gene normalde, eğitim yeridir. günde yüzbinlerce kişinin başına gelen, basit ve belirli ağrı kesici,kasılma önleyici ilaçlarla düzelen,hayati tehlike ya da organ kaybı,fonksiyon bozukluğu oluşturma tehlikesi olmayan adet sancısı gibi bir durumla ilgilenilmez. ve gene normalde bu hastalar triyaj sayesinde doktor bile göremeden uygun merkeze yönlendirilirler.

senin başbakanının,siyasi iktidarının senden oy toplamak için "karnınız ağırsa profesöre anında ulaşabileceksiniz!" mavralarının herhangi bir geçerliliği yoktur.

hey yavrum,gene mantıklı açıklama yaptık yok yere..
  • bir tahlil bile yapılmayışı ayrı bir rezalettir. ya ciğerden geliyorsa?
  • göbekleri çatlasın beyin kanamasından gitsinler diye beddua duyunca hemen acile gittim.

neymiş doktor hanım beddua'ya bakamazmış.

beddua yokmuş ki tedavisi olsunmuş.

bildiğiniz bana ateizm propagandası filan yaptı.

tabi acilin kapısını çarparak çıktım.

hemen başhekime bir yazı döşedim. bu doktor ya komünist ya paralelci diye hesap sordum.

neymiş beddua'nın tedavisi yokmuş.

tıp çok kötü. doktorlar çok kötü. bari ben deve idrarı içeyim.
  • amacım trollük veya sazan avı değil.

amacım ilgi çekici bir dille sağlık sitemindeki bir sorunu dillendirmek. kimseyle eğlenmek için yazmıyorum ama bana karşı yazılanlarla gerçekten eğleniyorum. uzun uzun şu yanlış, bu yanlış diye yazacağım yerde kendimi ''hep haklı'' hasta yerine koyarak yazıyorum, o kadar. rezalet başlıklarına da ilgiyi bildiğim için ''manşeti'' de acil rezaleti olarak attım. olay bu. altında bir niyet aramaya gerek yok.

işte sağlık sistemimiz, tüm çarpıklığı ile böyle bir halde. sağlık sistemimiz, üniversite acile adet sancısı için ağrı kesici dahi kullanmadan ağrı kesici yaptırmak için gelen, akut batın olup olmadığının ayrımı için yapılan muayeneden rahatsız olan, sevk zincirinden bihaber, devletin tüm imkanlarından yararlanıp devlete tek kuruş vermeyen ve doktoru şikayet etmekle tehdit eden insanların yarattığı kaos ile sarmalanmış bir halde.

bu hale sokanların kim olduğunu bulmak da size kalmış. sistem böyle ilerledikçe, hepimiz daha kötü sağlık hizmeti alacağız. bir an önce hastasından doktoruna herkesin kendini toplarlaması lazım. bir gün acil sedyesine düşmeyeceğimizin garantisi yok...
  • ne adamlar var arkadaş, üniversite acile adet sancısı ile giden kız ile wegener granülomatözünü tanı zorluğu açısında bir tutuyor. kafaya bak ya, ulan 4 prof salak bir sen akıllısın değil mi?. wegener granülamatözü lan bu hemen tanı konulabilir mi? sadece fizik muayene, basit kan tahlilleri ile mümkün mü? dünyanın en iyi kbb uzmanına o şikayetlerle git, o da emin ol otit tedavisi başlayacak ilk etapta sana. kimin aklına gelir wegener?

herkes kulak akıntısı için wegener ekartasyonu yapsalar ne olur bu kbb'cilerin hali? ayrıca buna sağlık ekonomisi dayanır mı? düşünsenize her kulak akıntılı hastaya mr çekiliyor. tabi ki hekim ilk başta otit düşünecek. bir yerde dört nala giden hayvan sesleri duyuyorsan insanın aklına önce at sürüsü gelir, zebra sürüsü değil.

ayrıca wegener insidansı ne biliyor musun? milyonda 10. senin gibi istanbul'da taş çatlasa 150 hasta var. peki otit'in yıllık insidansı? yüzde %5-10. bu da demektir ki wegener tanısı ilk başta kolaylıkla atlanabilir, atlanması da doğaldır. anlayacağın kimse seni mağdur etmemiş güzel kardeşim.

tıp yetkili özel servis değil. arabanın kartını bilgisayara bağlayınca nerede arıza var diye seni uyarmıyor. binlerce hastalık, on binlerce klinik var ve sevgili kardeşim her hastalığın teşhisi şak diye konulacak diye bir şey de yok. ne mağdur ruhlusunuz.
  • yesilkartliysan ne isin var universite hastanesinde. adet sancisi icin igne yaptirmakta nedir. yuh bir de serum isteseydin bari. sikayet et sana bir tarafiyla gulsun cumle alem.
    tanim: bir kezbanin sozlukten medet ummasidir.
  • (bkz: isks)
  • (bkz: sazan.avi)
hesabın var mı? giriş yap