*

şükela:  tümü | bugün
 • yine sandığa gidilecek bir pazar günü gerçekleşmesi beklenen olay.
 • halk bu referandumda iki soruya cevap verecekmiş:

  1. cumhurbaşkanlığı seçimi için 367 oy gerekli mi, değil mi? (değilse kaç oy gerekli olduğu sorusu yok sanırım)

  2. cumhurbaşkanını halk mı seçsin, meclis mi?
 • tırnağımın ucunda, çıkmasına yarım santim kalmış olan çıkmaz seçmen mürekkebinin yeniden tırnağıma döneceğine delalettir. bir 4 ay daha mor tırnakla gezicez oy oy !
 • zaten yeni bir anayasa hazırlandığı halde ve hatta değişiklik maddelerinin yeni anayasada bulunmasına rağmen hala iptal edilmeyen gereksiz referandum. üstüne üstlük onaylandığı halde birçok karmaşa ve kavgaya gebe.
 • sadece cumhurbaşkanlığı seçiminin değil, anayasa değişikliklerinin de oylanacağı referandumdur. cumhurbaşkanı ile ilgili olan, bu paketin içinde geçici bir maddedir yalnızca.
 • işte sırf o geçici madde yüzündendir ki bu referandum salt bir anayasa değişikliği olarak kabul edilemez. o geçici maddede ne kadar 367ci varsa allah hepsinin belasını versin yazsaydı en az şimdiki madde kadar objektif olurdu.
  yamulmuyorsam anayasalar toplumsal mutabakat metinleriydi en son. rövanşist duygularla girişilen bu anayasa değişikliği yüzünden çok önemli bir tartışmayı es geçmiş bulunuyoruz.
  türkiye başkanlık sistemine mi geçiyor yoksa parlamenter sisteme sadık mı ? taslak halinde olan bu "sivil" anayasanın parlamentodan ya da halk oyundan geçemediğini düşünün,21 ekim referandumu sonucundan evet cevabı çıkarsa sistem ne halde olucak ?
  şimdiki anayasamıza göre son derece geniş yetkilerle donatılmış ve üstelik halk tarafından seçildiği için meşruiyeti oldukça sağlamlaşan bir cumhurbaşkanı önünde durabilecek herhangi bir siyasi irade tanıyor musunuz ?

  aman canım ne gerek var zaten ele ele verirler, gül gibi geçinip giderler değil mi...
 • 11. cumhurbaşkanı seçilmiş ve mevcut iken, 11. cumhurbaşkanını nasıl seçicegimiz konusunu halka sordugumuz referandumdur. sonra birileri çıkıp "anayasa yapmak siyasetçilerin işidir" diyor. eh siyasiler hukuku, kanunu anlarlarsa öyle anlarlar. evde 4 kişiyiz. ben gitmişim ekmek almaya. ekmegi yemeye başlamışız. tereyagı falan sürüyoruz. o sırada oyluyoruz evde: "ekmek almaya kim gitsin". bu ciddiyette bir şeydir.
 • tarihi yaklaştıkşa çok ama çok daha keyifli tartışmalara neden olacak referandum. akp'nin şimdiki anayasa taslağını ve bunun üzerinde bu kadar fırtınalar koparmasının tek sebebi bile olabilir bu referandum çünkü bu referandum sonunda abdullah gül'ün cumhurbaşkanlığı'nın düşmesi ve 40 gün içerisinde yeni bir cumhurbaşkanı seçimi yapılması ihtimali vardır. politik ve siyasi tutarlılık konusunda süper istikrarsız bir ülkede yaşadığımızı insan iyice hissediyor böyle durumlarda. cumhurbaşkanı kim olsun kim seçsin, yetkisi ne olsun azalsın mı artsın mı parlamenter sistem mi yoksa yarı başkanlık mı olsun bu belirsizlik bir ay kadar sonra önümüze konacak olmasına rağmen bu kadar yok farzedilmesi çok ama çok enteresan.
 • neye oy kullanacaklarını oy kullanmaya haiz türk vatandaşlarının yüzde 99.99'unun bilmediğine kani ve hatta emin olduğum referandum.

  sözlükten merak edenler için yazalım. bu referandumda 5678 sayılı tür­ki­ye cum­hu­ri­ye­ti ana­ya­sa­si­nin ba­zi mad­de­le­rin­de değişiklik ya­pil­ma­si hak­kin­da kanun, kanunun içerdiği tüm maddeler birlikte olmak üzere oylanacak. teknik metin şurda bulunabilecek olmakla birlikte ( http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5678.html ) oylanacak olan toplu paketin içerdiği ilk 5 madde kısaca şöyle:

  - milletvekili seçimleri 4 yılda bir yapılacak.

  - cumhurbaşkanı halk oyu ile seçilecek.

  - meclis en az 184 kişiyle toplanıp aykırı bir durum olmadığı sürece toplantıya katılanların yarısından bir fazlası ile karar alabilecek, ancak karar alınması için en az 134 milletvekilinin kararı onaylaması gerekecek.

  - cumhurbaşkanı 5 yıl süreyle, en fazla 2 kere olmak üzere seçilecek. cumhurbaşkanını 20 milletvekili veya son seçimlerde toplamı yüzde 10u geçen partilerce ortak olarak gösterilebilecek.

  - cumhurbaşkanlığı seçimi, görev süresinin bitmesine 60 gün kala başlayıp bitirilecek. eğer cumhurbaşkanı bir sebepten makamını boşaltırsa, bu olayın devamında 60 gün içerisinde tamamlanacak. salt çoğunluğa dayalı referandum ile, ikinci tura en çok oy alan 2 adayın katıldığı iki turlu olarak seçilecek.

  şimdi buraya kadar tek büyük problem, son maddede eğer salt çoğunluğa bir türlü ulaşılamazsa ne yapılacağını belirtmiyor, iki oylamada elbet bir adayın salt çoğunluklu oyları alacağı öngörülmüş ama bunun olmaması da ihtimal dahilinde, özellikle tek adaylı bir seçimde hayır çıkması ihtimali de var. bu durumda ne yapılacağı kesinlikle düzenlenmemiş. diğer problemleri (şimdi ne oldu da mv seçimleri 4 yıla indirildi anlayabilene aşkolsun tarzı) sadece konuyla tanışıklık sağlamak istediğimden es geçiyorum.

  geriye 2 madde kalıyor, sonuncusu halk oylamasına bu kanun tümüyle gider diyor dolayısıyla çok enteresan değil ama bir 6. madde var ki evlere şenlik. bu 6. maddeye göre anayasaya 2 geçici madde ekleniyor. bu maddeler kısaca diyor ki:

  - bu madde hemen yürürlüğe girer.
  - bu kanun kabul olduktan 40 günden sonraki ilk pazar günü 11. cumhurbaşkanlığı (açık olarak 11 sayısı geçiyor) seçimleri yapılır, ikinci tur da diğer pazar.

  ilk madde normalde 1 yıl seçim kanunlarının bekletilmesini es geçmek için yapılıyor ve hemen 2. madde de 11. cumhurbaşkanlığı seçimi başlasın diyor. buyurun cenaze namazına!

  umarım insanların neye oy verdiklerini bilmeleri açısından faydalı olur.