• allah kimseyi "gezi eylemleri" sırasında doları 1,88 den 1,92 ye çıktı diye "ekonomiyi batırdınız" diyecek kadar alçak, 1,92'den 7,62'ye çıktığı halde sessiz kalacak kadar haysiyetsiz ve şerefsiz yapmasın...
  • an itibariyle türkiye cumhuriyeti çalışan nüfusunun yarısı 2400tl yani 315 dolar kazanmaktadır.

bu insanlar ayda ortalama 200-215 saat arası çalıştırılıyor.

saatlik ücret 1.46 dolar.

hatırlar mısınız eskiden çin'de saatlik 1 dolara adam çalıştırıyorlarmış diye ayıplandığını. ucuz iş gücu diye dalga geçildiğini.

hah işte o çin'de artık saatlik 2 dolar kazanıyor insanlar.

resmi olarak türkiye cumhuriyeti, çin'den daha ucuz bir iş gücü olmuştur.

market fiyatları da çin'den 3-4 kat pahalıdır maaşa oranlayınca.

1 doların 11.5tl olduğu limit fiziki açlık limitidir. haberiniz olsun. makarna ekmek alamamaktan bahsediyorum

oraya doğru gidiyoruz son hızla

edit: çin'de de asgari ücret 300dolar diye yazanlar var. arkadaşlar artık asgari alan sayısı azaldı çin'de. çin hükümeti de bununla övünüyor her yerde.

hem savunduğunuz şeye bak mk. çin ile aynı asgari ücretmişiz. ha o zaman iyi yani?!

edit: entrylere de kur güncellemesi lazım. 2324/7.64= 304 dolar :(

ben yine iyimser şekilde 2400/7.6 yapmıştım
  • her geçen gün dünya ile aramızı açan kurlardan yalnızca biri. nisan 2009'da new york'a oradan da trenle washington dc'ye gitmiştim. bir sürü ıvır zıvır alıyordum 1.50 civarlarındaydı dolar. yediğim içtiğimin haddi hesabı yoktu. hatta yabancı atm'den para çekiyordum alınan komisyon bile koymuyordu. muhtemelen bir daha oralara gidemem, gitsem bile o zamanki gibi keyfini çıkaramam. teşekkürler türkiye ekonomisi, dünya ile aramızı her geçen gün açtığın için.
  • 7.61 olarak gelecek 10 yılın en düşük seviyesini görmüştür.
  • şaka gibi ama toplumun yarısının aylık 300 doların altında bir gelirle geçinmek zorunda kalacağı günlere ramak kaldığını gösteren kur. bu fakirlik seviyesi ile pakistan, mısır olma yolunda emin adımlarla ilerliyor ülke.
  • biraz daha yükselirse barajı aşıp mhp yerine meclise girecek bu gidişle.
  • gezi parkı zamanında dolar 1.8'den 1.9'a çıkar ve akpliler;

-aaaaaooooooo

dolar 2 lira'dan 8 lira sınırına kadar dayanır ve akpliler;

-miiiyaaauuuuvv
  • yıllar önce çinde işçilerin aylık 100 dolara çalıştırıldığını duyar hayret ederdik.demek böyle oluyormuş.
  • adım adım bizi 90 ların rusya'sına, romanya'sına, ukrayna'sına yaklaştıran kur.

hani 90 larda 2 binlerde bu ülkelere fuhuş için gidenler, ballandıra ballandıra "abi ya orda hemşirenin maaşı 100 dolar, ilik gibi öğretmenin maaşı 150 dolar, tabii geçinemedikleri için ne yapsınlar..." diyerek neler yaptıklarını anlatıyorlardı ya. hah işte bu gidişle 6 aya kalmaz bizde de bir öğretmenin maaşı 200 250 dolar falan olacak. gerisini yazmayım.

edit: benim cahilliğim, zaten biz o lige çoktan girmişiz. adamlar 100 €/$ ile burda tost yapıyorlarmış, tost ne demekse artık. 6 ay sonra 50 €/$ ile yapacaklar o tostu diyelim o zaman.
  • bir haftada iki kez rekor kırmış kurdur.

teknoloji artık hayal. adam iki sene önce 2000 liraya aldığı 2014 model fotoğraf makinesini 2400 liraya letgoya koyuyor. şu an sıfırı 4500, işine gelirse diyor. eskiden garantisi bitmiş ürün çöptü, şu an aman yarım da olsa çalışsın diyoruz, alıyoruz.

hele temel gıda, bildiğin lüks. sokaktan geçen 10 kişinin 9'unun göbeği var, poğaçayla, börekle kahvaltı yapan bir millet olduğumuzdan. adam glutenden ibaret. beyin de çalışmıyor haliyle.

neyse 10 olsun, pound zaten 9.89'u gördü. ingilizin yazı tura attığı para 10 lira değerinde. lira diye yazıp tuvalet kağıdı diye okuyacağız yakında. teşekkürler yönetim. teşekkürler bu kan emicilere oy verenler. yaşasın çomarlık, cehalet ve liyakatsizlik!
hesabın var mı? giriş yap