şükela:  tümü | bugün
  • detaylarını beklediğim bedelli askerlik konusunun bir parçası
  • çarşı izni var mı, yok mu merak edilen eğitimdir. uzun ya da kısa dönem askerlikte bir ay intibak eğitimini tamamlamadan çarşı izni verilmezdi. ee, bedelli zaten 21 gün. üç haftanın bir haftası bot bağlama, kep giyme, yatak yapma, kolaylık tesislerini tanıtma, selam, iştima vs. ile geçer, sonra çarşı izni verirler. sanırım en büyük zorluğu “tertibim”, “mehmetçik “ vs gibi asker malzemesi satan büfeler çekecek. 21 günlük şafakmatik yapsan dert yapmasan ayrı dert. bunlar, saysa saysa kredi taksidi sayar, şafak mafak ne ki? bedelli lan bu.
  • eğitim olacağı zaman rapor alınırsa ne olacağını merak ettiğim eğitim.
  • rapor almaktan kaçılması gereken eğitim. rapor alırsanız koğuşa su basarsınız
    (bkz: koğuşa su basmak)
  • 2 gün yol izni olacak yani 19 güne düşmüş oluyor, çarşı izni olacağını zannetmiyorum. ilerleyen günlerde göreceğiz.

tanım: bedelli askerlikten faydalanacakların zorunlu tutulacağı eğitim.
  • tahminimce diğer askerlerin (komandoları eğ. birlikleri dışında)) aldığı "acemi eğitimi"nden farklı olmayacaktır. yanaşık düzen eğitimi, bir takım atatürk ilke ve inkılapları, ordunun tanıtım gibi dersler vb... yani para verdiniz diye aynı eğitim birliğindeki bedelsizlerden farklı şart ve imtiyazlara sahip olmayı beklemeyin. komutanlar buna izin vermezler zira askerler arasında böyle bir fark olması huzursuzluk yaratır ve "bu üniforma altında herkes eşittir" ilkesine aykırıdır.

acemilikte çarşı olmaz. zaten 3 hafta amk çıkmayıver çarşıya derler adama. ihtiyaç duyulan şeyler de zaten kantinlerde satılmakta. (yanınızda fazladan asker donu götürün) internete giremeyeceksiniz. biz tv yüzü bile görmemiştik ama usta birliğine katıldığımda oradaki bazı askerler acemilikte maç falan seyrettiklerini söylemişlerdi. siz yine de beklentileri minimumda tutun. şuna izin verirler mi, bunu yaptırırlar mı gibi esneklikleri umarak değil, 21 gün sanki bir film setinde aktör olduğunuzu, 21 günlük bir rolünüzün olduğu illüzyonun içine gireceğinizi ve 21 gün sonunda eski hayatınıza döneceğinizi düşünün sadece. onu bunu sorgularsanız eziyet edersiniz kendinize. hayatı 21 günlüğüne pause'layın, bitince play'e basarsınız.

şimdiden hayırlı teskereler.
  • çarşı izni olacağını zannetmediğim eğitimdir. zira yemin etmeyen askere çarşı izni vermezler.

güneşin (mevsime göre yağışın) altında yanaşık düzen çalışırsınız bol bol.
    silah verirler elinize (80 model g3) söker takarsınız bir iki kez.
    silahlı eğitim alırsınız (bol bol yat kalk sürün)
    mıntıka yaparsınız, usta askerler koğuşa su basar onu çekersiniz bol bol.

he bir de allahınız varsa demir bardakla vermezsiniz çayları adamalara.
  • katılım 400 bini aşarsa sürecin 1-2 yılı bulmasını beklediğim eğitim.
  • kuvvetle muhtemel ağzımıza edecekleri eğitim... 21 gün başımızı eğip sabredeceğiz dostlar. tezkereyi aldığımda ise, boncuklu tabancamla fotoğrafımı çektireceğim. (swh)
  • 21 gün boyunca ciddi bir rejim ve spor programı verilse çok daha yararlı olur. ciddi anlamda sağlık açısından yararlı olur ve obeziteye karşı efsane bir adım atılmış olur. bunun yanında teorik bilgi dersleri de verilsin yine ama 21 günde milleti tığ gibi yapsalar efsane olmaz mı?