• tahminimce diğer askerlerin (komandoları eğ. birlikleri dışında)) aldığı "acemi eğitimi"nden farklı olmayacaktır. yanaşık düzen eğitimi, bir takım atatürk ilke ve inkılapları, ordunun tanıtım gibi dersler vb... yani para verdiniz diye aynı eğitim birliğindeki bedelsizlerden farklı şart ve imtiyazlara sahip olmayı beklemeyin. komutanlar buna izin vermezler zira askerler arasında böyle bir fark olması huzursuzluk yaratır ve "bu üniforma altında herkes eşittir" ilkesine aykırıdır.

acemilikte çarşı olmaz. zaten 3 hafta amk çıkmayıver çarşıya derler adama. ihtiyaç duyulan şeyler de zaten kantinlerde satılmakta. (yanınızda fazladan asker donu götürün) internete giremeyeceksiniz. biz tv yüzü bile görmemiştik ama usta birliğine katıldığımda oradaki bazı askerler acemilikte maç falan seyrettiklerini söylemişlerdi. siz yine de beklentileri minimumda tutun. şuna izin verirler mi, bunu yaptırırlar mı gibi esneklikleri umarak değil, 21 gün sanki bir film setinde aktör olduğunuzu, 21 günlük bir rolünüzün olduğu illüzyonun içine gireceğinizi ve 21 gün sonunda eski hayatınıza döneceğinizi düşünün sadece. onu bunu sorgularsanız eziyet edersiniz kendinize. hayatı 21 günlüğüne pause'layın, bitince play'e basarsınız.

şimdiden hayırlı teskereler.
  • 10 bin kere anlatıldı ama anlamak istemeyen anlamıyor. bakın arkadaşlar kimse o 21 günde öleceğiz biteceğiz bizi mahvedecekler diye kaldırılsın demiyor. kaldırılmalıydı yönündeki eleştirilerin temelini iş hayatının aksaması oluşturuyor. örneğin adam esnaf, dükkan işletiyor vs. 21 gün bile o adama çok büyük zaman. dükkanının başında durması gerekiyor çünkü. ya da 1-2 sene için yurtdışına gitmiş birini düşün, o her şeyi bırakıp gelip 21 gün harcayacak mesela. veya gerçekten bakımından sorumlu olduğu biri olanlar var. adam annesine babasına bakmak zorunda. onun için 24 saat bile uzun. biz bu gibi ekstrem durumlara sahip değiliz diye herkesi kendimiz gibi zannetmeyelim.

benim için mesela tam da dediğiniz gibi. 21 gün iyi kötü farklı bi ortam olacak. muhtemelen hayat boyu tekrarını tecrübe edemeyeceğim bi ortam olacak. döndüğümde işimi kaybetme hayatımın aksaması gibi şeyler yaşamayacağım mesleğim dolayısıyla. ama herkes benim gibi değil işte. gelip "yaa amma büyüttünüz hepi topu 21 gün demeyi bırakın artık bence. zira emin olun bunu düşünebilen tek kişi siz değilsiniz.
  • çarşı izni var mı, yok mu merak edilen eğitimdir. uzun ya da kısa dönem askerlikte bir ay intibak eğitimini tamamlamadan çarşı izni verilmezdi. ee, bedelli zaten 21 gün. üç haftanın bir haftası bot bağlama, kep giyme, yatak yapma, kolaylık tesislerini tanıtma, selam, iştima vs. ile geçer, sonra çarşı izni verirler. sanırım en büyük zorluğu “tertibim”, “mehmetçik “ vs gibi asker malzemesi satan büfeler çekecek. 21 günlük şafakmatik yapsan dert yapmasan ayrı dert. bunlar, saysa saysa kredi taksidi sayar, şafak mafak ne ki? bedelli lan bu.
  • neyin eğitimi arkadaşlar acemilikte yürüyüp yanaşık düzen eğitimi veriyorlar sadece eğer komando birliğine dusmezseniz acemilikte ne kostum ne mekik şınav cektim
  • çarşı izninin olacağını düşündüğüm eğitimdir. o bölgedeki yeme, içme, ulaşım gibi durumlarda canlılık yaratır düşüncesi olacaktır. ama bu çarşı izni her hafta sonu mu olur yoksa tek seferlik mi olur bilemeyeceğim.
    21 günlük askerliğin tamamında acemilik ifadesi olursa o zaman çarşı olmayabilir elbette.
  • sağlıklı yaşam için spor yapacağım silah atmayı reddedeceğim eğitim.
  • rapor almaktan kaçılması gereken eğitim. rapor alırsanız koğuşa su basarsınız
    (bkz: koğuşa su basmak)
  • bedelli askerlik, askerlikten çok olimpos yaz kampı kıvamında yaşanan bir etkinliktir. temel askeri eğitim verilir. ancak bu eğitimde komutan küfürlerinden çok kahkahalar işitilir. akşamları mangal yapıldığı bile görülmüştür. ayrıca bir bedelli için paranın açamayacağı kapı yoktur. elbette hafta sonu çarşı izni vardır.
  • öyle aman aman atıp tutacak bir eğitim de değildir açıkçası.

21 gün be kardeşim ya amma yaptınız yemin ediyorum. tadını çıkar, ortam değişikliği olacak sana işte. askeriyeyi de göreceksin, farklı şeyler göreceksin.

ne bu tantana yahu ? yaşım 31 aq ben ekşın olarak bakıyorum.
  • katılım 400 bini aşarsa sürecin 1-2 yılı bulmasını beklediğim eğitim.
hesabın var mı? giriş yap