şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 5 yıla yakın süredir çalıştığım bir şirket olduğu için oldukça merak ettiren haktır. bedelli askerlik yasalaştığı takdirde işverenlerin kıdem tazminatını engelleme şansları var mı?
  (bkz: kafamda deli sorular)
 • eski çalıştığım yerde askeri okulu bırakmış arkadaşlar vardı.
  kendilerine tanınan bir hak sayesinde 1 günlüğüne formaliteden silah altına girerek askerlik görevlerini yapmış sayıldılar.
  1 gün için dahi hepsi tazminatlarını aldı. hatta dönüp aynı yerde çalışmaya devam ettiler.
  dolayısıyla askerlik tazminat için geçerli bir neden. bunun kaç gün olduğu bu gerçeği değiştirmiyor.
  çalıştığı yerde uzun süredir çalışan ve iş değiştirmeyi de düşünen kişiler için tazminatlı ayrılma şansı sağlayacak.
  şuan görünen budur fakat unutmayalım burası türkiye.
  işverenler batarız ederiz tarzında bir kamuoyu yaratırsa askerlik geçerli bir tazminat olmaktan çıkartılabilir yada bedelli için bir şart konulabilir.
 • sevk belgesini götürerek yada direk verilerek sahip olunan hak. 21 gün askerliğin faydaları denebilir buna.

  ilgili haber
 • dostum askerlik icin ayliksiz izin alip gidersen sigorta girisin ve calisma suren haklı bir gerekceyle kesildigi icin kidem tazminatina hak kazanirsin. normal ucretli izin(yillik izin) kullanirsan boyle bir hak olmaz.
  ayliksiz izin alip askere gittin ve dödün. ise baslamak icin is yerine basvurup eski isine devam etme hakkin var. ancak kidemin ozluklerin sifirlanir.
  yine isveren senin basvurundan sonra seni ise almayabilir bu durumda 4 brut maas tutari is guvencesi tazminati hak edersin. mesaj sallayim dedim ama caylak oldugum icin ulasamadim bunu okuyabiliyosan yardimci olabilmisimdir umarinho
 • bedelliden faydalanacağınızı patron öğrendiği anda bir bahane bulup sizi işten çıkaracağı için alamayacağınız tazminattır.

  bunu yaşayacak on binler var görmek zor değil maalesef işverenler çok haysiyetsiz bu topraklarda
 • işten çıkartırsa da alırsın zaten tazminatını.
  hatta o zaman ekstradan ihbar da alır karlı çıkarsın.
 • bedelli yapacağınızı öğrenen patronun işten çıkaracağını düşünmem.. eğer verimli bir çalışansanız, bir an önce işlerin başına geçmeniz için tüm kolaylığı sağlayacaklardır.
  bu bedeli iş kaybı yaşamamanız adına size öderler bile (maaşından ufak ufak kestirirsin sonra)
 • henüz kesin olmayan haktır.

  çünkü, hali hazırda ki kanunlara göre, bu hakkı kazanıyorken, "ücretsiz izin" ifadesiyle, o kanunları ezen bir düzenleme yaptılar.

  konuyla ilgili şöyle bir haber var.

  burada belirtildiği gibi henüz kesin değil.

  ayrıca;
  patronlar bu parayı yedirmez.
 • türkiyenin en büyük şirketleri bile 6 aylık askerlik yapanlara dahi ücretsiz izin verdim ayağına yatıp tazminat ödemekten kaçıyor. o sebeple bedelli yapanlara tazminat verileceğini zannetmiyorum.