şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1978 dünya kupasının ve genel dünya kupaları tarihinin unutulmaz maclarından birisidir. bu macla ilgili insanlar seneler sonra iki farklı yönde acıklamalar yaptı ama hic bir acıklama bu macın üzerindeki bulutları kaldırmaya yetmedi.

  askerin ülkede 1976'da yönetime el koymasından iki sene sonra düzenlenen dünya kupasında arjantin, ilk grupları ( burada mini bir parantez acalım; 1978 dünya kupasında 4 grupta 16 takım mücadele etti. ilk grupta ilk ikiye girenler sonrasında olu$turulan final grubunda oynamaya hak kazandı. gruplarında birinci olanlar direk olarak final macına cıktılar.. arjantin de hollanda'yı yenip $ampiyon oldu. titanic battı yani.. ) italya'ya yenilmesine ragmen 2. olarak gecip final icin b grubunda oynamaya hak kazandı. b grubunda arjantin'in iki kom$usu brezilya ve peru ile polonya vardı. grubun zayıf halkaları belliydi. finale cıkanı brezilya - arjantin macı belirleyecek zannediliyordu. zannedilen olmadı. brezilya ve arjantin 0-0 berabere kaldı. i$te bu peru macı bu beraberlik sonrasında hayati bir öneme sahip oldu. brezilya ve arjantin polonya'dan +2 averaj saglamı$tı. peru'yu grubun ilk macında 3-0 yenen brezilya'nın bir avantajı vardı. cunki peru kalecisi ramon quiroga 78 dünya kupasının en iyi oynayanlarından birisiydi.

  grubun son macı rosario kentinde oynandı. arjantin'e 4 fark galibiyet gerekiyordu. peru'nun atak ba$ladıgı macta arjantin ilk yarıyı 2-0, macı da 6-0 galip bitirip finale cıktı. bu macla beraber ortalık karı$tı. golleri yiyen peru kalecisi ramon quiroga'nın arjantin'li, hadi onu siktir et macın oynandıgı yer rosario'lu oldugu ortaya cıktı. bir süre sonra arjantin yönetiminin mac öncesi peru'ya silah ve tarım yardımı yaptıgı iddia edildi. brezilya hükümeti delikanlı bir karar ile arjantin ile bütün ili$kilerini dondurdu. neticede hic bir $ey olmadı. 25 haziran gecesi el monumental'de arjantin hollanda'yı yenip tarihinde ilk kez dünya $ampiyonu oldu. buna en cok generaller sevindi. biraz da macı evinde televizyondan izleyen diego armando maradona..
 • ayrıca, günümüzde bu tür sıkıntılı gruplarda maclar aynı saatte ba$larken 78 dünya kupasında 21 haziran günü brezilya'nın polonya macı ani bir kararla yerel saatle 16:45'e alınmı$tır. arjantin macı planlandıgı gibi 19:15'de idi. böylece 18:30 civarı sahaya ısınmak icin cıkan arjantin'li oyuncular peru'ya kac gol atmaları gerektigini bilecekti...
 • brezilya ve arjantin arasında çeşitli tatsızlık ve atışmaların başladığı maçtır. poster savaşlarından birisi şudur
  http://blog.leetsoft.com/…2/24/brazil-vs-argentinia
 • mactan önce cuntanın ba$ında olan jorge videla peru soyunma odasına inip ba$arı (!) lar dilemi$tir..
 • bu maçla ilgili o kadar çok rivayet vardır ki say say bitmez. dilin kemiyi yok hesabı.

  - maçtan önce, o zamanlar abd ile yakın ilişkilere sahip aşırı sağcı arjantin cuntası, yeterli gol yemeleri için abd den aldıkları silahların bir kısmını peruya vermiş

  - bazı arjantinli futbolcular o kadar çok amfetamin almışlar ki, maç bitince durulmak için 1 saat koşmuşlar

  - maç sonunda bazı arjantinli oyuncular için doping testi istenmiş. oyunculardan biri takımın malzemecisinin karısının idrarini göndermiş. yapılan test sonunda futbolcunun doping yapmadığı ama hamile olduğu görülmüş.
 • büyük şampiyonalardaki şike olaylarının atası kabul edilir.

  ev sahibi arjantin 1974 dünya kupası'nda harcanan paranın 4 katını harcayarak bir şampiyona düzenlemiş ve bu şampiyonadan beklentisi ülkedeki "kaybedilmiş, katledilmiş" insanlar yüzünden oluşan karmaşadan sıyrılmak, "futbol" ile biraz ortamın saknleşmesi, gündemi değiştirmek... futbolda adı olan ama dünya kupası olmayan arjantin'den beklenti de artık bu kupaya sahip olması.

  neyse turnuva ilerliyor ve arjantin'in finale çıkması için, finalist hollanda'ya kafa tutmuş ve 0-0 berabere kalmış, dişli rakiplerine 3 tane sallamış, turnuvanın dikkat çeken takımı peru'yu en az 4 farklı yenmesi gerekiyor.

  maç mı? cuntanın yönettiği iki ülke takımının maçı 6-0 bitiyor. maç 6-0 bitince de, şike iddiasında bulunan brezilyalı gazeteciler ve perulu gazeteciler arasında savaş çıkıyor.

  maçı anlatan perulu spiker ise maç sonunda şu tarihi konuşmayı yapıyor :

  "bugün perulu olduğumdan utandım. hepimiz utanmalıyız. bu maçın üzerine sonuna kadar gidilmeli. peru onurlu insanların ülkesi. asla bu şike ile hatırlanmamalı"
 • o maçta yer alan perulu futbolculardan biri, "ciddi" açıklamalarda bulunmuş.