*

şükela:  tümü | bugün
 • önedit: başlığı telaşla 21 mayıs olarak açmışım. 21 haziran 2017 olarak düzeltilmesini rica ediyorum.

  az önce olan olayın sıcaklığıyla ne yapsam bilemediğim için buraya yazıyorum.

  eşimin telefonuna banka şifresi yanlış girildi diye bir mesaj geldi ve müşteri hizmetlerini arayıp karta bloke koydurduk hemen. daha sonra internet bankacılığından hesabı kontrol etmemizle başımızdan aşağı kaynar sular döküldü. hesaptaki yaklaşık 18 bin lira civarındaki para çok kısa süre içinde çekilmiş. tüm para 1500 tl, 3000 tl gibi meblalarla havale edilmiş ve atm'den çekilmiş. telefonla bankayı aradık ama onlar da sadece hesaba ve karta bloke koydular ve yarın önce şubeye sonra savcılığa gitmemizi söylediler.

  kart vadesiz hesap kartıydı ve hiç bir uyarı sms'i gelmeksizin eşimin biriktirdiği tüm para bir anda buhar oldu.

  başına bu tarz bi olay gelen varsa ya da yol gösterebilecek birileri olursa çok sevinirim.

  güncelleme: paranın bir kısmı atm'den nakit olarak çekilmiş, bir kısmı da atm'den havale edilmiş. para çekilme olayı bugün gece saat 00:00'dan biraz önce başlıyor ve kısa sürede hesap boşaltılıyor. sabah önce bankaya sonra savcılığa gideceğiz. elimizden başka ne gelecek bilmiyorum. yapı kredi bankası'nın tavrını sabah göreceğiz. bakalım emanet ettiğimiz paramızın çalınmasına göz yumup ne haliniz varsa görün mü diyecekler, yoksa sorunu hemen çözecekler mi.

  güncelleme 2: arkadaşlar banka kartı elimizde, yani çalınma durumu yok. bankanın bize gönderdiği tek mesaj olan şifreniz yanlış girilmiştir'i gönderdiği saat 00:04 ve zaten o ana kadar bankadaki tüm para boşaltılmış. mesajı görür görmez arayıp hesabı bloke ettirdik ama çok geç olmuştu.

  güncelleme 3: mesaj atan, destek veren herkese çok çok teşekkürler. sabah erkenden bankaya gidip durumu anlattık ve işlemlerin bize ait olmadığına dair dilekçeyi verdik. sağolsun şubedeki görevli arkadaş da çok sakin ve anlayışlı bir şekilde ilgilendi. hemen ardından savcılığa gidip şikayette bulunduk. savcılıktan aldığımız tutanağın bir kopyasını vermek üzere bankaya döndük ve bankada sıra beklerken yapı kredi genel müdürlüğünden bizi arayıp parayı iade ettiklerini söylediler. hazır bankadayken hesabı kontrol ettirdik ve havale işlem ücretleri dahil bütün zararımızı karşıladıklarını gördük.

  hem şubede söylenenlerden hem de burada yazılanlardan sürecin uzayacağını düşünüyorduk. çok şükür yapı kredi bizi mağdur etmedi. 12 saattir yaşadığımız can sıkıntısı ve stres mutlu bir şekilde sonuçlandı. yapı kredi'de işlemin bu kadar çabuk sonuçlanmasını sağlayan görevlilere ve duyarlı bir şekilde destek olan yazar arkadaşlara müteşekkiriz.

  son güncelleme: bazı yazar arkadaşlar yapı kredi virali olma ihtimalinden bahsetmişler. keşke öyle olsaydı da bu travmayı hiç yaşamasaydık.

  benzer bir durum başka bir yazar arkadaşın da başına gelmiş (bkz: 22 mayıs 2016 iş bankası hesabımın boşaltılması) ve benzer şekilde aynı gün içerisinde iş bankası tarafından da para iade edilmiş. olay bizim açımızdan hızlı bir şekilde olumlu sonuçlansa da yaşanılan durum insanı bankalara karşı ister istemez tedirgin ediyor. ek olarak hangi banka bu tip olaylarla anılmak ister arkadaşlar? böyle büyük bankalar belki sosyal medyayı iyi takip ediyor ve buradaki destek işe yarıyor, belki de dolandırıcılığın bariz olduğu vakalarda hızlı hareket ediyorlar, bilmiyoruz.

  tekrar destek veren herkese çok çok teşekkür ederim.

  benzer olayların yaşanmaması ve olası tedbirler için şu entry'e göz atmakta da fayda var (bkz: #68973707).
 • rezillik puanı 10 üzerinden 10. takipteyiz.
 • geçmiş olsun demekle beraber paranızı bu durumda geri alacağınızı söylemem gereken durun.
 • edit: yazarın mağduriyeti sona ermiş. cidden harika bir çözüm hızı. tebrik etmek lazım.

  çok geçmiş olsun.
  muhtemelen yapı kredi sistemlerinde bir açık olabilir. veya kullanılan telefonda bir sorun olabilir. android işletim sistemiyse benzer olay geçen günlerde bir yazarın daha başına gelmiş, gerçi o enpara kullanıcısıydı.

  bir insanın online hesabına nasıl girilebilir? yapı kredi 5tl havale veya eft için bile onay sms'i gönderen bir banka. bu yüzden herkesin biraz dikkatli olmasında fayda var.
  yapı kredi bankasının konu hakkında detaylı bir açıklama yapması ve bu konuda da şeffaf davranması gerekiyor. hepimiz için çok endişe verici bir haber.

  edit: harika bir haber harika bir çözüm örneği. yapı kredi bankasına duyarlılığı ve hızlı çözümü için bir teşekkürde bizden gelsin :)
 • rezalet gibi rezalettir.
  size tavsiyem banka ile yaptığınız konuşmalarda şifrenizi başkası biliyor muydu tarzı sorulara eşinizin dahi bilmediğini söyleyiniz. bankalar paraları ödememek için sizi ters köşe yapacak sorular sorarlar ve bunu aleyhinize kullanırlar. geçmiş olsun.
 • atm den çatır çutur çekilmiş. o yüzden sms gelmemiş. büyük olasılıkla kart kopyalama olayı. geçmiş olsun. nereden çekildiği ile ilgili bilgileri polise bildirmeniz gerekli, artı savcılık. kamera kayıtlarından belki bir şey çıkar diyeceğim ama zor gibi. bu adamlar her şeyi düşünüyor. yine de şansınızı deneyin.
 • üzücü olaydır.

  işlemler atmden yapıldıysa hesap hareketleri kısmında hangi atm üzerinden işlem yapıldığı tespit edilebilir, buna göre banka atm kamerasından işlemin yapıldığı saatler izlenebilir. atmde veya başka bir yerde kart kopyalanmış olabilir.

  havale yapılmış demişsiniz, havale atm üzerinden mi yapılmış?
 • öncelikle geçmiş olsun. havale edilmesi ve atm'den çekilmesi farklı işlemler. bu konuyu biraz daha netleştirebilirseniz bankayla olan diyaloğunuzda daha çok fayda sağlar. bankayla görüşmeye iyi hazırlanıp gidin zira, bulacakları ilk fırsatta suçu size atmaya çalışırlar.

  eğer para hesaptan havale yoluyla çıkmışsa başka bir hesaba ya da alıcının adına gitmiştir. ancak yeni alıcı ekleme işlemi için bankalar mutlaka sms onayı ister. (eğer sim kart kopyalanmamışsa size yeni alıcı için mesaj gelmesi gerekirdi) burada bir eksiklik var.

  atm'den çekildiyse hangi şube olduğu kolaylıkla bulunur. olabilecek en hızlı şekilde şubenin kamera kayıtlarını isteyin. çok kısa bir süre demişsiniz ama aynı gün içinde mi değil mi o çok önemli. çünkü bankalar aynı hesaptan maksimum 1.500-2.000 tl civarında bir tutarın nakit çekilmesine onay veriyorlar.

  işin savcılık aşaması epey uzun sürer. sizin açınızdan en mantıklı yol bankadan zararın tazminini istemektir. iyice inceleyin, belirtilen süreçlerde bankanın bir eksikliği varsa mutlaka belirtin ve bunu sosyal medyada duyuracağınızı söyleyin. hatta bu başlığı bile gösterebilirsiniz.
 • 10 puanlık rezalet.

  anladığım kadarıyla hırsızlar özellikle saat 12'den bikaç dakika öncesini beklemişler ki günlük limite takılmasınlar. günlük limit kadarını gece 12den önce çekip, 12den sonra diğer günün limitini de çekmişler, sonra da havale etmişler kalan kısmı. ama havale edilen kişinin kimliği kabak gibi ortadadır. mutlaka takipçisi olunmalı durumun.

  not: sanıyorum heyecanla başlık yanlış açılmış. 21 mayıs değil, haziran olacaktı o.
 • müteessir olmamanın elzem düştüğü vaka..

  o para her türlü dönecektir..

  yengeyi de tebrik ediyoruz bu arada, maaştan artırmak yoluyla 15.000 tela'nın üzerinde bir miktar bitiktirmek her babayiğidin harcı değildir..

  (bkz: yengeye sahip çıkalım)