şükela:  tümü | bugün
  • 2018 dünya kupası d grubunda takımların ikinci maçları.
  • turnuvanın en zevkli maçlarından biri olmaya aday olan maç. arjantin'in mutlak kazanması gerekiyor, hırvatlar daha rahat çıkacaklar. sonucunu merakla bekliyorum.
  • ip üstündeki arjantin'le sülalesi rahat hırvatistan'ın maçı.

---arjantin'le başlayalım; o kadar kötüler ki izlanda gibi gol atınca 11 kişi defansta çakılı bekleyen takımın adı akıllı defans yapan takıma çıktı. kimse sorumluluk almıyor, her şeyi messi'ye yüklemek bir yere kadar. gerçi belki de bu durum messi'nin egosu yüzündendir kim bilir.

taktik için iki senaryo söz konusu. birincisi 4-2-4:

izlanda maçının aynısı. bu sistem savunma çizgisini öne çıkarıp oyunu rakip sahaya yıkmayı planlamasına rağmen kısır kalıyor çünkü beklerin patlayıcı bir görevi yok, sadece kanat varyasyonlarında pas istasyonu oluyorlar. bu yüzden hücumu kenarlara yayamıyorlar, yaymak için kanat forvette düz ayaklı adamlar oynuyor; di maria solda, meza sağda. defansif olarak güçsüz kalmasının sebebi ise biglia-mascherano ikilisi. mascherano'nun düşen enerjisi biglia'nın mücadele zayıflığıyla birleşince ortaya baskın olamayan bir arjantin çıkıyor.

o yüzden sampaoli bu sistemi tercih ederse en azından izlanda maçından farklı birkaç oyuncuyla çıkacağını düşünüyorum.

ikinci senaryo son antrenmanlarda denediği 3-4-3:

bekleri hücuma daha çok çıkarmak ve ters ayaklı kanat forvetlerle içe katetmek isteyen sampaoli'nin denediği bu sistem daha kontrollü; savunma çizgisini bir nebze geride tutup öndeki oyuncuların geniş alanda yüksek tempoda oynamalarına dayalı.

ancak bu sistemin de pek sökeceğini sanmıyorum zira hırvatistan'ın defans dörtlüsü zaten geniş alanda etkili, messi'nin şapkadan tavşan çıkarması haricinde takım halinde hücum varyasyonları yaparak bir yere varamazlar gibi gözüküyor.

---hırvatistan'la devam edelim; nijerya maçındaki savunma çizgisini dengede tutup kenar oyuncularının sürekli merkeze destek vererek oynadığı, geniş alanda sakin tempoyla ceza sahasına girmeye çalıştıkları 4-2-3-1'den farklı olarak, forvet arkasındaki kramaric yerine göbekte brozovic'li 4-3-3 çıkacaklarını düşünüyorum. kazanmak zorunda olan arjantin'in (ister 4-2-4 ister 3-4-3) kanat savunmasını her halukarda ikinci plana atacağını düşünürsek hırvatistan'ın kanatlardan başlatıp merkezde bitirmeye çalıştığı bu düzen sonuç verecektir.

sistem ne olursa olsun öndeki 6'lı topsuz oyunda enerjik; hem rakip alanda pres yapıyorlar hem de hücumdayken sürekli merkez ile esas pozisyonları arasında mekik dokuyorlar, bu sayede beklerin hücum yetersizliğini bile kapatıyorlar. savunmadan top çıkarırken pres yiyince hatalar yapan arjantin zorlanacaktır.

---psikolojik olarak: hangi sistemle başlarsa başlasın arjantin telaşlı ve atak oynayacak, bir an önce golü bulup rahatlamak isteyecek, bu da disiplinden kopmalarına sebep olacaktır. hırvatistan'ın nispeten disiplinli tarzı ve bu maç özelindeki rahatlıkları epey özgüvenli oynamalarını sağlayacak.

arjantin çok kırılgan; en ufak bir olumsuzlukta paramparça olabilecek vaziyette. o yüzden hırvatistan ilk golü bulursa bu iş biter.

---uzun lafın kısası: messi'nin hayvanlaşmaması halinde hırvatistan'ın 3-1 veya 3-2 galip geleceğini düşünüyorum, düşük ihtimal 2-2 biter.
  • messi goat len mq!
    higuain qral len mq!
    dybala maestro len mq!
    aguero dinamo len mq!

günün karın ağrısı maçı... uyku sorunu yaşayacaklar için ideal... kg var yaz geç!
  • dunya kupasinin 2. en guzel maci* olmaya aday karsilasma. arjantin'in gruptan cikamama ihtimali ve hirvatlarin sükse yapma istegi maci cok cekismeli hale getiriyor. umarim seyir zevki yuksek bir mac olur.
  • euro 2016 grup son maçında ispanya'yı tokatlayan hırvatistan'ın yine grup favorisine tokat atacağı maç.arjantin kazanmak zorunda hırvatistan'a beraberlik yetiyor ve hırvatların oturmuş kadrosu varken diğer tarafta kaos olan forvet hattı hariç rezil bir takım var.hırvatistan kaybetmeyecektir.
  • iki takımın çok istekli başlayacağı ve beraberliğe tahammül edemeyecekleri bir maç.

bugün için ön görüm : kg var!
    bugün için kuponum
  • bizim milli takımımız bile şu hırvatistan'a hem yenilmedi ve hem de yendi. şu rezil hırvatistan'ın o kupada olmasına hala şaşıyorum zaten... gel de o arda turan'a sövme işte...

her neyse ben arjantin'in yenilmeyeceğini düşünüyorum. messi'nin üzerindeki cünüplüğü atması halinde arjantin maçı kazanadabilir.
  • arjantin için ölüm kalım maçı bana göre. şayet olur da arjantin kaybeder ya da berabere kalırsa iş zora girer. tahminim arjantin ne yapar eder bu maçı kazanır.
  • zaten boktan giden bir turnuvada messi'yi kaybedemezler. var mar bir şekilde arjantin'e verilir maç.