şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • bizim gibi ekonomik gucu hayatı durdurmaya yetemeyecek ülkeler için olması gerekendir. ekonominin cokmesini virusten daha tehlikeli gorenlerdenim. eğer bu bela uzarsa ülke, hayatın bu denli durmasini kaldiramaz.bu kadar basit.illet virus yaşlıları öldürüyorsa devlet var olan gucunu butun topluma kullanmak yerine, 4-5 milyon yaşlı nufus icin kullanirsa en azindan simdiye oranla daha az maddi sikinti cekecek ve çark dönmeye devam etmis olacak. eger ki çark dönemez hale gelirse o zaman yedigimiz bu b*ku torunlarimiza dahi miras birakiriz.
  • üst edit: başlık değişti arkadaşlar. açılma zamanı farklıydı mesaj atıp durmayın lütfen.

(bkz: olmamış olaylar hakkında olmuş gibi başlık açmak)

bir bitmediniz arkadaş.

edit : gelmiştir.
  • sırbistan’da son 3 gündür uygulanmaktadır. 65 yaş ve üstüne tüm gün, genel nüfusa akşam 8 sabah 5 arası sokağa çıkarma yasağı getirildi. bir işe yarıyor mu ileriki günlerde göreceğiz.
  • çok daha ucuz ve mantıklı bir metoddur.
    bizim yaşlıların çoğu aileleriyle yaşadığı için etkisi az olur.

italya'da ölümlerin bu kadar çok olmasının nedenini büyük ailelere bağlayan bir infografik görmüştüm.

keza guardian ingiltere'deki ölümlerin %25'inin beraber yaşayan müslüman ailelerden geldiğini yazdı.

ideali yaşlılara sokağa çıkma yasağı ve alışverişlerine destek olur.

hatta evinde yaşlı olan herkese sokağa çıkma yasağı getirilse daha da iyi olur.

isteyen yaşlılar için de yurtlar, oteller geçici karantina merkezi olarak tahsis edilip buralara alınabilirler.

hayat daha az sekteye uğrar, hasta sayısı çok daha fazla olur, ama ölümler daha az olur.
  • (bkz: olmamış olaylar hakkında olmuş gibi başlık açmak)
    nasıl bir ruh hastasısınız ya? iki stres atalım diye giriyoruz şu sözlüğe mal mal başlıklar. daha demin aynı başlığın 60 yaşı vardı zaten? git ona yaz bari fikrini. iyice çöpe çevirdiniz şurayı.
  • "yiyeceğini, ihtiyaçlarını sen mi getireceksin?"
  • sonunda gelmiştir. içişleri bakanlığı kararı.

kaynak

https://www.mynet.com/…sinirlandirildi-110106479158
  • içişleri bakanlığı: bu gece yarısı saat 24.00 itibariyle 65 yaş ve üstü ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmaları il idaresi kanunun 11. maddesi ve umumi hıfzıssıhha kanunun 27. maddesi kapsamında sınırlandırıldı.

son dakika | içişleri bakanlığı duyurdu: sınırlandırıldı http://www.milliyet.com.tr/…sinirlandirildi-6170936
  • hah şöyle. çok iyi yapılmış sınırlamadır. resmen zorla yasakla koruyoruz büyüklerimizi. dünya böyle rol değişimini çok az görmüştür. vay anasına arkadaş...

edit: bir çaylak arkadaş özel mesajdan demiş ki; “benim için anne ve baba yerinde olan halam ve eniştem evde durmuyorlar, tutamıyorum! şimdi sırf 62 ve 63 yaşındalar diye çıkabilecekler! yaş sınırı daha aşağı çekilmeli!
    ben gayet haklı buldum açıkçası, risk grubu 60 üzeri değil mi zaten?