şükela:  tümü | bugün
  • her olumsuz olayda bit artık 20.. yazanlardan bıktıran olaydır. milyar yaşındaki dünyada her sene mutlaka olumlu ve olumsuz olaylar yaşanıyor. sanki 20.. bitince yeni yıl başlayınca her şey güllük gülistanlık olacak.
  • başlıktan özetler:

- max olursa sıçtık
    - ben bindim buna çok eskiydi (o uçak eskiyse bütün 737'ler eski ve bakimsizdir)
    - çok sert indi, resmen düştü? (bak sen şu işe, ben de az önce a330 ile - ki süspansiyon mekanizması nedeniyle sert inisleri daha az hissettirdiği söylenir- berbat bir iniş yaşadım. yetkililer, lütfen a330-300 modelini de kaldırır mısınız 737'ler ile beraber?)
    - pegasus kullaniyor bu uçağı. (peki? dünyanın her yerinde kullanılıyor, nereye varalım buradan?)
    - bazı yazarlarımız uçmaktan korkuyorlarmış, vesileyle bunu öğrendik. kendilerine değerli katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz
    - abd yapmış olabilirmiş
    - kaza raporu bir sene sonra hazırmış,ilk şüpheli otomatik pilot. (biliyoruz bu işleri diyor yazar burada)
    - airbus kullanmalıyız boeing yerine. (ben o an elime hangisi gelirse onu alıyorum yanıma ama, bundan sonra dikkat ederim. siz de edin efem)
    - boeing testleri hızlıca geçiyormuş. (ayıp değil mi lan? eşşşoğluları)
    - yolcular ölmüş mü? yazarımız soruyor, çabuk bilgi verin ona!
    - uçaklar çok ilkel (yani diyor ki ben hepinizden iyi biliyorum, siz şimdi ışık falan gördünüz diye heyecan yaparsınız, onun özü borudur anam boru o diyor)
    - boeing pişmanlıkmış (ya hu bu nasıl bir özgüven! sanki her gün boeing uçurdu da "iih yok abi sevemedim şu illeti, benim eski airbus böyle miydi hiç" temalı entry giriyor. sanırsın bir iphone - android, bir xbox - play station tartışması)

okundukça editlenecektir
  • sefer numarası mu5735 çin'de china eastern havayolları'na ait, 133 kişi taşıyan boeing 737-89p tipi yolcu uçağı guangşi eyaletinde düştü.
    uçak, 30.000 feetdeyken (9.144 metre) verilere göre 1 dakikada 630 kilometre civarı hızla çakılmış.

kaza kırım bilgisi:
    https://aviation-safety.net/…cord.php?id=20220321-0

uçaktan alınan hız ve irtifa bilgileri
    https://i.ibb.co/pk8wr78/foxjc-xmxeaembgv.png

yükseklik uçağın dalışa geçmesi
    https://i.ibb.co/9hxbygy/foxm-bu5-x0-aaah-na.jpg

uçak modeli boeing 737-89p tipi yolcu uçağı

https://streamable.com/5c60yw
    stall olup dikey dalışa geçtiği kurtarılamaz konumda olduğu bilgisi var.

flightradar24
    https://twitter.com/…r24/status/1505849299967565827

radar bilgisi
    https://www.flightradar24.com/…raft/b-1791#2b367bc1

canlı durum
    https://www.cgtn.com/…th-china-rescue-underway.html

kaynak
    https://alpolitik.com/…-boeing-737-tipi-ucak-dustu/

china eastern airlines 5735 sefer sayılı boeing 737-800, tengxian, guangxi, çin'de bir dağ silsilesine düştü.
    uçak kunming wujiaba uluslararası havalimanı'ndan guangzhou baiyun uluslararası havalimanı'na iç hat yolcu servisiyle 05:15 utc'de ayrıldı. flightradar24'ten alınan ads-b uçuş izleme verileri, uçağı 29.100 fitte, airway 599 boyunca guangzhou'ya doğru uçarken gösteriyor. flightradar24 tarafından yayınlanan ads-b verileri, düşüşün 06:20:43 ile 06:20:59 arasında başladığını gösteriyor. irtifa veri noktası, inişin 7400 fit civarında 06:22:00 civarında durduğunu ve uçak tekrar dik bir inişe girmeden önce yaklaşık 8600 fite tırmandığını göstermektedir. en son kaydedilen veri noktası 06:22:35'te 3225 fitteydi. cctv görüntüleri ve araç kamerası, uçağın ormanlık bir dağlık alana çarpmadan önce son derece dik bir iniş yaptığını gösteriyor.
    29100 fitten inişin başladığı yer, kazadan bir gün önce mu5735 uçuşunun (29100 fitten de) inişine başladığı nokta ile çakışıyor.

paylaşılan bazı videolar ve fotoğraflar sahte olduğu belirtiliyor.
    https://twitter.com/…ety/status/1505817882718089219
  • 1. pilotların son 6 aylık uçuş programları, dinlenme düzenleri vs bilinmiyor, bu açıklansa bile çin'deki basın sansürü düşünülünce bu konudan bişey çıkacağını düşünmüyorum. keza, psikolojik durumları hakkında da alacağımız bilginin doğruluğundan şüphe edeceğim.

2. uçağın iki gündür yerde olduğu bilgisi var. doğru ise, bu iki gün muhtemelen bakıma girmiştir (anormal bir sebep olmadıkça uçaklar yerde yatmaz) bakıma girmişse neden girdiğini bilmemiz lazım. ayrıca, bakım esnasında uçağın kuyruğundaki yatay stabilize'de (horizontal stabilizer) bir şeylerin unutulmuş olması ve bunun da uçuş esnasında stabilizeye hasar vermiş olması ufak da olsa bir ihtimal. (boeing'in 787 üretim hattında bir uçağın kuyruğunda portatif merdiven unuttuğunu hesaba katalım)

3. uçak, bir gün önce aynı destinasyona giden başka bir uçağın alçalış noktasına çok yakın bir noktada alçalmaya başlıyor. bu, o vakte kadar işlerin yolunda olduğuna bir işaret. bu noktada uçak alçalışa başlıyor (dalışa geçiyor esasında) ve ne olduysa da burada oluyor zaten. ads-b verisine göre 06:20:43'te true airspeed (tas) 457 kt ve 29100 feet'te stabil iken, tam 16 saniye sonra tas 433 kt ve 27025 feet'te -21696 fpm alçalış oranında görünüyor. 16 saniyede 2000 feet alçalışı serbest düşme ile bile açıklayamayız. yerküreye doğru güçlü bir dalış var. müdahale edilmeyen bir runaway stabilizer 16 saniye içinde böyle bir dalışa yol açabilir mi, simülatöre girip denemek lazım. 737'ci arkadaşlar aydınlatabilirlerse sevinirim.

4. elimizdeki ads-b datasını zaman, sürat, irtifa ve alçalış oranı üzerinden yorumlamaya çalışacağım. alçalış devam ettikçe, 22250 feet'e kadar uçağın true airspeed'i düşerek 386 kt'a kadar geliyor ve bu noktada alçalış oranı 30000 fpm (feet per minute) tabi eldeki veride gördüğümüz sürat, indicated airspeed olmadığı ve tas'ın değişim hesabını yapacak sıcaklık, yoğunluk vs bilgisi elimizde olmadığı için kaba bir tahmin yürütebiliriz burada ama tas süratinin azalmış olması, indicated airspeed'in o noktaya kadar sabit (ya da çok ufak değişimler) olduğuna işaret ediyor bir bakıma. ki bu başlı başına garip. dakikada 30000 feet ile dalışa geçen bir uçağın takatini tamamen kesseniz bile süratin aşırı derecede artması lazım. belki speedbrake açarak bi noktaya kadar sürati tutmaya çalıştılar ama uçağın overspeed yüzünden girdiği aşırı stresle speedbrake'ler kopmuş olabilir o noktada.

burada şunu açıklamam lazım. bir havayolu uçağının, pilot kontrolünde yapacağı maksimum alçalış oranı 6000-8000 fpm civarıdır. bu da sadece kabin basıncının düşmesi durumunda uygulanan emergency descent manevrası içindir ve bu anormal bir durumdur. normal şartlarda ise 3-4 bin fpm bile pilotun dikkatinin varyometreye yönelmesi için yeterlidir. burada gördüğümüz 30bin fpm'i ise ben ilk defa görüyorum. 30bin fpm demek, saatte 550 km, saniyede 152 metre demektir. akıl alır gibi değil.

5. uçağın ulaştığı en yüksek sürat, 7850 feet'te 590 kt. bu, bir yolcu uçağında görmek isteyeceğiniz bir sürat değildir. 737-800 vd'si (design dive speed) nedir bilmiyorum ama, her halukarda vd'si 400 kt olan 787-900'den daha fazla olmayacağı aşikar. peki vd, yani design dive speed ne demek? havayolu uçaklarının normal uçuş şartlarında uçabilecekleri maksimum sürate vmo (velocity - maximum - operating) dendiğini yazmıştık daha önce. vmo'nun pilota uyarısı şudur; "beni aşarsan gövde ve kontrol yüzeylerine aşırı stres yüklersin ve malzemenin ömrünü azaltırsın" tabi bu süratte kanat kırılmaz ama aşılması malzemeyi yıpratacağı için yasaktır. vd ise, vmo'nun da ötesinde, yapısal bütünlüğün * tehlikeye girdiği, kanatların ise bir kuş kanadı gibi (abartmıyorum) çırpınmaya başlayacağı sürattir. bu noktaya gelen uçak, her an kanat ya da kuyruğu koparabilir. ve 590 kt gibi vd'yi bile delip geçen bir sürate ulaşmış bu uçağın kuyruğunun koptuğu söylentisi, gayet akla yatkın bir iddia gibi duruyor.

6. bu arada bu irtifalarda (8-9bin feet) uçak bir şekilde burun kaldırıyor ve uçak tırmanışa geçerek 8450 fpm'leri görüyor. bu, en az bir pilotun uçağı kurtarmaya yönelik savaş verdiğinin işareti gibi duruyor. ama sonrasında uçak yine dalışa geçiyor ve 30976 fpm ile (muhtemelen ads-b'nin varyo kaydı için limiti 30976 fpm, bir kaç yerde tam bu sayıyı görüyor çünkü uçak ads-b'ye göre. bu da aslında o uçağın 30976 fpm'den daha yüksek bir varyo ile dalış yapmış olabileceği ihtimalini akla getiriyor) yere çarpıyor.

şimdi bi hesaplama yaptım ve tahminim doğru çıktı. eğer paylaşılan ads-b verisi orijinal ve isabetli ise, uçak 22250 feet'ten 17325 feet'e 5,8 saniye içinde iniyor. bu da saniyede 850 feet, dakikada ise 51000 fpm anlamına geliyor. saniyede 259 metre. tam otomatik piyade tüfeklerinde merminin namludan çıkış sürati 700-800 m/s'dir. siz hesap edin.

sorularımız şunlar;

1. uçağın top of descent'te birden dalışa girmesine sebep olan şey ne?

2. uçak 30bin fpm ile dalıştayken süratin artmamasının sebebi ne?

3. uçak dalıştan kurtulup burnunu kaldırana kadar 1 dakika geçiyor, bu ana kadar pilotların müdahalesini engelleyen şey neydi?

4. burun kaldırıldığında 8400 fpm gibi yüksek bir varyonun görülmesinin sebebi ne?

5. uçak dalıştan kurtarıldıktan sonra tekrar neden dalışa girdi?

6. 590 kt sürate ulaşan uçakta hangi parçalar koptu? (kopan parça yoksa boeing'i tebrik etmek lazım)

bu sorular, ancak fdr bulunduktan sonra tam anlamıyla cevaplanabilir.

sonuç olarak, inanılmaz bir kaza. özellike ads-b verilerini görmek şok etkisi yarattı bende. umarım bir daha böyle bir kaza yaşanmaz.
  • havayolu : (bkz: china eastern airlines)

uçak tipi : boeing 737-89p ( max tipi değil )

tescil : b-1791

çağrı kodu : mu/ces5735

uçak yaşı : 7

route : kunming - guanghzhou

uçaktaki yolcu sayısı : 133
  • bu baslik daha once acilmis olsa da, daha ele gelir hali icin (bkz: 21 mart 2022 çin doğu havayolları kazası)

edit: "isin ilginci turk siteleri disinda google'da kazayla ilgili bilgi bulmak mumkun degil. boeing'in haber geciktirme stratejisi olabilir." ahahahahaahahah, ulan trilyar tane yabanci kaynakta cikti haber. boeing 7/24 nobette! "haberleri yavaslatalim! cunku ucak dusme haberini 1 saat yavaslatirsak, belki dusmemis olur! her sey tikir tikir isliyor ama ah su turk haber kaynaklari yok muuuu? tum dunyayi ele gecirdik ama bir tek turk haber kaynaklarina hakim olamadik. zaten seneye lozan'in da gizli maddeleri aciklanacak..."

millet kafayi yedi komplo teorisi cozucem diye yemin ediyorum. illa bir buyuk resim olacak, o buyuk resim de gorulecek!
  • şimdi yapacağım tahmini tamamen aşağıda gördüğüm uçuş datalarına göre yapıyorum.

link

eğer bu linkteki veriler doğruysa bu kaza kesinlikle intihar ya da airspeed unreliable değil.

başta bir fırtına bulutuna girip aynı anda hem pitot tüpünü tıkadıklarını hem de fırtına içinde dolu yağmuruna ve aşağı yönlü rüzgar nedeniyle windsheare maruz kalmış olabileceklerini düşündüm ancak kaza anında hava durumu incelendiğinde hava hadisesi olmadığı görülüyor.

bu linki incelediğimizde ilginç gelen şey sürat, eğer uçak bir şekilde stall olmuş olsaydı önce sürat düşer, iyice düştükten sonra uçak irtifa kaybetmeye başlar. ancak uçak çok yüksek bir varyo ile düşmeye başlamasına rağmen aynı anda süratin de düştüğünü görüyoruz ve bu inanılmaz mantıksız. normalde bu durumda insanın aklına hemen airspeed unreliable gelir. ancak tek başına airspeed unreliable sürati açıklasa da irtifayı açıklayamıyor. bir fırtına olsa belki bir şeyler söyleyebilirdik ancak fırtına da yok.

bu durumda teorim şu, bir şekilde uçak ağır bir hasar alıyor(bomba ya da füze olabilir). bomba olması daha yüksek ihtimal çünkü veriler bir gün önceki benzer uçuşu yapan uçağın aynı noktalardan inişe başladığını gösteriyor, bu tür bombalar basınç değişiminde patlayacak şekilde kurulabilirler. yani uçak tam alçalmaya başlarken patlamış olabilir.

uçak hızla düşmeye başlıyor, pilotlar uçağı havada tutmak için lövyeyi çekiyorlar. bu şekilde uçak hızla düşmeye devam ederken sürat düşmeye başlıyor çünkü uçağın burnu olabildiğince yukarı doğru. bu şekilde pitot tüpüne gelen hava karşıdan olacak, aşağıdan değil. yani gerçek hızı ölçemeyecek. sonra pilotlar bakıyorlar ki çabalarına rağmen uçak düşmeye devam ediyor, uçağın burnunu aşağıya veriyorlar. böylece hız kazanıp hasara rağmen uçağın havada kalmasını sağlamak istiyorlar. böylece pitot tüpü rüzgara doğru dönüp gerçek veriyi almaya başlıyor ve aynı zamanda uçağın burnu aşağıya doğru olduğu için uçak iyice hızlanıyor. bir noktada hızın yeterince yükseldiğini düşünüp tekrar lövyeyi çekiyorlar ve yüksek hızda uçak gerekli kaldırma kuvvetini üretip düşüşten kurtulup, yükselmeye başlıyor. ancak uçağın limit süratlerinin çok üzerinde bu manevrayı denediklerinden(590kt) çekme anından kısa bir süre sonra stabiliser parçalanıyor. tamamen kontrolü kaybettiklerinden uçağın burnu tekrar düşüyor ve burun üstü çakılıyorlar.

edit: kabin içi basınç terimini basınç olarak değiştirdim. levye-lövye değişikliği.
  • kunming'den guangzhou'ya saat yerel saatle 13.11 de yolculuğa başlayan mu5735 sefer numaralı çin doğu havayollarına ait 737-800 (max değil) tipi uçakla irtibat 14.22'de kesildi. flight radar'daki son bilgiye göre uçağın son irtifası 3225 feet ve hızı 376 knot. yani muhtemelen bahsedilen dağlık bölgeye yaklaşık 977 metre yükseklikte 696 km/saat ile çarpmış.

çin'deki son ölümcül uçak kazası 2010'da gerçekleşmişti. embraer e-190 tipi uçak yaklaşmada düşük görüşten ötürü yichun havalimanında kaza yapmış, 96 yolcudan 44'ü hayatını kaybetmişti.

bir entry'de bu havayolu "dandik" diye atfedilmiş. halbuki bundan önceki son kazası 1992'de olmuş. çin havacılık sektöründe güvenilirlik olarak ön planda kalan bir ülke.

trt haber kaynağı

gelisme oldukca editleyecegim.
  • yine herkes kafasına göre yorum yapmış tabi de...

dünyada her saniye 2000 civarı 737 havada. yani biri iniyor biri kalkıyor, yaklaşık olarak 2000. yok max'se boeing silinirmiş de zaten vukuatlıymış da... zaten tekrar uçuş izni veren kurumlar bilmiyordu bunu.

neyse, uçak 737-800. ng serisinden yani. çarpma anında 30bin'den yüksek fpm ölçülmüş, 737-800 zaten en fazla 41bin feet'e sertifiye, basit bir istanbul - izmir uçuşunda seyrettiğiniz irtifayı 1 dakikada verebildiğinizi düşünün. ya da düşünmeyin çünkü korkunç.

elbette birilerinin hatası yüzünden oldu bu kaza da diğer tüm kazalar gibi, ister boeing, ister operatör, ister pilotlar olsun... bir şeyler anlamak için raporu bekleyeceğiz.
  • ekşisözlüğün nasıl bir çöplüğe dönüştüğünü gösteren uçak kazası. zibilyon tane birbirinin aynısı entryler ile doldurmuşlar başlığı. trilyonlarca kez yazılmasına rağmen yine yazılan max değilse zart zurt, vukuatlı bir uçak zart zurt, modeli xxxyyy zart zurt , irtifayı feet olarak söyleyip km ye çevirme(bak ne kadar akıllıyım), 5 milyon kez yazılan uçağın hangi havayoluna ait olduğu bilgisi. yeter be!! anladık işte çin'de uçak düşmüş. bi de boeing 737 max modeli sorunluymuş onu da anladık. yeter lan yazmayın. embesil misiniz nesiniz? bu nasıl bir işsizliktir.
hesabın var mı? giriş yap