• 50 yıl önce bugün ankara da idim. günün sonunda rüstem isimli arkadaşımın yaralandığını öğrenmiştim. arkadaşım diyordum ama hakkında ne biliyordum? örneğin ne tür müzik severdi, tercih ettiği yiyecekler var mıydı,hangi yazarları beğenir,kimin şiirini ezberden okurdu ? şimdi hiç hatırlamıyorum.

düşündüm ; ölmüş kardeşlerimle ilgim ne kadardı? 1982 de 28 yaşında ölen kardeşimin sevgilisi var mıydı? bilemiyorum. ya da1987 de vurulan kardeşim yemek seçer miydi? bu yönleri ile ilgili değil miydim, yoksa yaşlandığım için mi hatırlamıyorum.

yazmak önem kazanıyor. şimdilerde teknolojik imkanlar işleri çok kolaylaştırdı. aradığınızı çoğunlukla bulabiliyorsunuz. çerkes bir aileden gelen talat aydemir , isyan için 21 mayıs'ı özellikle mi seçmişti, bilemiyorum.

yazmak geleceğe kalmaktır.
  • boğa mıyım, ikizler mi ikilemi yaşayan insanların doğum günü.
    soran olursa "zaten inanmıyorum" deyin, geçin.
    karşınızdaki insan, ikizler burcuna toplum tarafından biçilen olumsuz imajdan dolayı, "sen daha çok boğaya benziyorsun" diyecektir büyük ihtimalle. sanki kendisiyle sevişmişliğimiz varmış gibi.
    ha varsa, o ayrı. haklı olabilir.
  • cerkeslerin kafkasyadan surgunlerinin yildonumu...kefken,uskudar basta olmak uzere, samsun gibi cerkeslerin yogun oldugu illerde de anma merasimleri her sene gerceklesmektedir...
  • 1864 yilindaki cerkes surgunun yildonumu olup,141 yilinda asagidaki ilan bazi gazetelerde yayimlanacaktir.
    21 mayis 1864
    büyük çerkes sürgünü’nün
    141. yili

çerkesler, vatanları kuzey kafkasya’yı işgal etmek isteyen çarlık orduları ile 300 yıl kahramanca savaştılar. silah ve sayıca çok üstün olan çarlık orduları, kafkasya’yı işgal ederek köyleri kasabaları yakıp yıkmış, kadın ve çocuk ayırmadan yüz binlerce sivili katlederek, bir buçuk milyon insanı da aç ve sefil bir şekilde ülkelerinden sürmüş, yerlerine ruslar ile diğer slav kökenli halkları yerleştirmiştir.

başka bir acı gerçek ise bu olanların, çerkesler’e yardım vaadedip direnmeleri için teşvik eden, osmanlı ve ingiltere başta olmak üzere, uygar devletlerin gözlerinin önünde yaşanmış olmasıdır.

işte konuya ilişkin birkaç yorum:

jean carol: “kafkasya’nın ruslar tarafından işgali, uygarlığın, barbarlık tarihindeki en trajik bölümüdür… kafkas dağlılarının direncini kırabilmek için 60 yıl askeri terör ve kıyım gerekti.”

puşkin: “çerkesler bizden nefret ediyor. çünkü onları yaylalarından attık,

köylerini yaktık ve birçok kabileyi yok ettik…”

n.n. rayevski: “kafkasya’da yaptıklarımız, ispanyolların amerika’da uyguladığı olumsuzlukların aynısıydı. dilerim ki, yüce tanrı rus tarihinde kan izleri bırakmasın”.

bu tablo, soykirim ve sürgün değilse nedir !?..

“21 mayıs 1864” tarihi, çerkesler’in anavatanlarını kaybettikleri kara gündür.

o günleri yaşamış bir halkın evlatları olarak bizler;

21 mayıs 1994 tarihinde rusya federasyonu eski devlet başkanı boris yeltsin’in kafkas halklarına hitaben; “kafkas halkları özgürlüklerini, vatanlarını ve kültürlerini korumak için kahramanca savaştılar… vatanlarından sürülen bu halkın tarihi anavatanlarına dönüşü konusunu, tarihi ve insani bir problem olarak çözmek zorundayız” şeklindeki kabulü ve uluslararası hukuktan hareketle;

* 19.07.1997 tarihli unpo 5. genel kurulu’nda kabul edilen “çerkes halklarının soykırıma ve sürgüne tabi tutulduğunun kabulü, tarihi vatanlarına dönüş garantisi ve çifte pasaport hakkı tanınması” kararının da rusya federasyonu parlamentosu tarafından acilen onaylanması,

* çarlık tarafından sürgün edilişimizin doğal sonucu olarak, adıge nüfus oranı azalan adıge cumhuriyeti’nin, adımızı taşıyarak yaşamasına devam etme hakkının kabulünü,

* çeçenistan’da devam eden kanlı savaşın mutlaka sona erdirilmesini ve tüm kafkasya’ya barışın egemen kılınmasını,

* abhazya’ya zoraki uygulanan ambargo nedeniyle hükümetlerimizce haksız yere elimizden alınan, abhazya’ya seyahat hürriyetimizin iadesini talep ediyor,

kamuoyuna saygıyla arz ediyoruz.

kafkas dernekleri federasyonu

(46 üye dernek ve binlerce çerkes)
  • rusya'da bu gün bildiğim kadariyle tatil. çerkezleri (çerkesleri) çeçenleri ahıskalıları ve diğer etnik kümeleri imha ettikleri için kutlanan bir bayram. bunu aklım almıyor.
  • doğum günüm.
  • çerkeslerin acılı günü. dünyadaki tüm çerkeslerin tek yürek olduğu gün. yüreklerinin kanadığı gün.

(bkz: 21 mayıs 1864)
    (bkz: 21 mayıs 2011 taksim çerkes soykırımı yürüyüşü)
  • aa dogum gunum. yaslandik be sozluk.
  • bu gün benim 35. yaş günüm , göstermiyorsun diyorlar :)
hesabın var mı? giriş yap