şükela:  tümü | bugün
  • ösym tarafından açıklanan kamu personeli seçme sınavı tarihi.
  • sabah uyandım babam sağolsun sınav yerine kadar götürdü elimde de poğaça aç kalmiyim diye

girdim bende kadınların olduğu kuyruğa bir yandan poğaçamı yiyiyorum diğer yanda sabah sizi uyandırmak için saati yarım saat fazladan söyleyen anne havasında bir !görevli! ohoo saat oldu 9.40 şimdi inşallah binaya alınırsınız dedi çaktımadan eğilip baktım saat 9.28 henüz..

tün bunlar olurken poğaçamı tek ayak üzerinde bitirdim çünkü geçen hafta ayağımda tendomlar koptuğu ve bir de doku zedelenmesi olduğu için alçıya alınmıştı.ama ben neyse ki önlemimi alıp gelmiştim yanımda koltuk değneğim yoktu çünkü biliyordum ki daha önceden girmiş olduğum 9 ösym sınavının da tecrübesiyle içeriye neredeyse nefes alarak bile girmek yasaktı.

böyle böyle sıra bana geldi saçımdaki tokanın rengi beyaz değil de kırmızı olduğu için çöpe attırıldı o sırada yandaki bir abi kendisinden neredeyse 10 yaş küçük bir polis memuru tarafından cebinde para olduğu için azarlanmakla meşguldu.

bu ülkede akademisyen olmaktan tutun doktorluk,avukatlık bilahare bunlar için üniversiteye girmek için ösym sınavının tadına bakmanız gereği düşünülürse o berbat ortamı tatmayan yoktur , insanı bu kadar kasvete sokan daha iyi bir yer ancak başka bir ösym sınavında bulabilirsiniz.

her neyse tokamı çöpe attım kollarımı açtım iyice bi kontrol edildikten sonra "aaa alçı var"" dendi görevli 'üst arama' memuru tarafından

hemen herkes bir alarma geçti sanki canlı bombaymışım gibi
    bina başkanı geldi
    + seni böyle alamayız
    helle: giriş belgesinde alçıyla giremezsiniz diye bir ifade yok dedim
    +bize gelen yazıda var dedi

biraz önce cebindeki bozuk para yüzünden "okusaydınız böyle olmazdı" diyen(sanki kendisi harvardda master yapıp polis olmuş) polis memuru da başıma gelince

tamam dedim madem getirin makas sökeyim
    tek ayağımda durduğumdan otumak zorunda kaldım olduğum yere
    makas geldi
    oturmama bile izin vermediler bina girişinden çıkardılar
    kapının önünde başladım ben alçıyı çıkarmaya
    sağolsun o halimi görünce insanlığını kaybetmemiş birisi gelip yardım etti
    çıkardım alçı elimde yeniden sıraya girmek istemedim kenardaki çöpe atmaya yöneldim birden önümde beliren o bina başkanı
    + buraya getiremezsiniz alçıyı (sanırsın siyanür var)
    helle:bakın içinde dinleme cihazı vardı onu atmaya geldim dedim

şu meşhur 15 dakika kuralına 1 dakika kala içeriye yetiştim

ama içim burkuldu sebepsizce alçımı çıkarmaya uğraşırken bina başkanının gelip yalnız bayan tüm sorumluluk size ait demesi en çok koyandı.bu kadar mı insaniyetten uzaklaştırır bir sistem bu kadar mı kızı yaşındaki insana makineymiş gibi yaklaşmasına neden olur ? anlayamadım sözlük

ben bugün bu sınava girdim ama hem devletin paranoyaklığına(zamanında kpss de kadroların anasını belleyen gürüh nedeniyle) hemde sistemin içine adeta bir ss subayı gibi adapte olmuş ve söylenenden başka bişey bilmeyen insanlığa kırıldım.

binbir hevesle girdiğim sınavda atanma isteği de zerre kadar kalmadı

edit:imla