şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yine rekora koşacaktır.
 • mb müdahale konusunda eğer pazartesi direk konuya girerse 10-15 kuruş düşebilir ama ülke bu durumdayken ne yapsalar boş (bkz: göklerden gelen bir karar vardır)

  haftayı tekrar 4.5 seviyesine yakın kapatan kurun önümüzdeki hafta 4.60-70 arasında bitireceğini düşünüyorum

  dipnot: ytd :)
 • çöp değerinde gelişmekte olan piyasa olduğumuz the economist tarafından da dillendirilmiş.

  yönetim değişikliği olmazsa dolar/tl için artık her seviye mümkün.
 • ıcimde cok kotu bir his var.
 • 16 nisan 2018'den beri yükselmekte olan dolar endeksi an itibariyle 94'ün üzerine çıktı. en son 6 ay önce, kasım 2017'de bu noktayı görmüştü ve o günden beri 93 seviyelerinin altındaydı.

  yani türk lirasının performansından bağımsız olarak, dolar güçleniyor. bu yüzden pazartesi sabahı 1 usd = 4.54 try hatta üzerini görmek sürpriz olmaz.
 • doların 4,60 olması.. ne istiyorsunuz lan tayland gibi bir ülke olmamızı mı?? yeter artık şu dolara ya faiz ile müdahale edin yada ciddi bir kemer sıkma politikasına gidin!

  insanlar bilgisayar satın alamaz duruma geldi mi ne olacak sanıyorsunuz endüstri 4.0 mı olacak sanıyorsunuz ? otomasyona daha mı hızlı çıkacağız sanıyorsunuz??

  bütün işe yarar hesaplama, database, ölçüm-çizim-dizayn programları hep döviz çoğu hatta dolar ile alınıyor. ne bekliyorsunuz lan bunları insanlar alamayınca kara kalem ve pergel ile mi çizip tasarlayacak??

  tayland gibi bir ülke olursak ozaman yazık olur bu ülkeye ( son zamanlarda bu iyiden iyiye dilleniyor.. )
 • şu akaryakıt düzenlemesi ( ne kadar zam gelirse ötv nin o kadar indirilmesi ve akaryakıt fiyatının sabit kalması hakkındaki ) nden sonra emin oldum.

  seçime kadar akp kura müdahale etmeyecek ve etkin bir müdahaleye izin de vermeyecek. kendi seçmeninin balık hafızası/ fanatizmini de kullanarak sanki 15 yıldır iktidarda olan ve bugünkü ekonomik krizin sebebi kendisi değil chp ymiş gibi seçmene bizi seçmezseniz ekonomi böyle kötü olur mesajını verme peşinde olacaklar.

  bunu yemeyen seçmene de dış güçler / pis batı / ekonomik saldırı / terör örgütünün işi gibi bahaneler anlatacaklar.

  bu yüzden ne yarın için ne seçime kadar doğru bir kur tahmini yapmak mümkün değil . kesin olan tek şey var :

  seçime kadar kur yükselecek
 • türk lirasını duvardan duvara çarpacaktır.
 • akp hükümetinin "bilinçli" olarak kura müdahale etmediğine inanmıyorum. ( duygusal değil, teknik olarak) akp ekonomi yönetimi kura müdahale edemiyor. m.eğilmez'in raporunda görebileceğniz gibi 241 milyar borç ödemesi var. özel şirketlerbile olsa ki bunlar ağırlıklı olarak ankalar;

  - hazine güvenvesi var
  - özel şirkey bile olsa firmaların ellerinde döviz yok

  çünkü hazine de döviz yok. " var, manüple" etme diyenlere de, o var olan döviz, petrol, hammadde, sanayi ara malları, sağlık, güvenlik gibi elzem ihtiyaçlar için var. o kurşunu da atarlarsa, benzinlikler de kuyruk bile olsa alacak benzin bulamazsınız.

  netice de müdahale edecek döviziniz yok. sorun bu.

  evet, iktidarın "tekrar gelemezsek, öbür hükümete enkaz devrederiz, sonra yine biz geliriz" diyecek hiç bir şeyi yok. iktidarda kalırlarsa, büyük bir baskıcı düzen bizi bekliyor, yok eğer kazanamazlarsa zaten bir kaç ay içinde akp diye bir parti bile kalmayacak.