şükela:  tümü | bugün
 • 21 nisan itibari ile "10 nisan" etkisini grafiklerde daha net görüyoruz.. vaka/ test oranı düne göre bir miktar düştü fakat %9 seviyelerindeki oranı %11.6 civarına çıkarttık. entübe hasta oranı ve yoğun bakım oranlarımız hala iyi seviyelerde. s' yi 3 gündür bozuyoruz..

  erken tanı ve baskı altında olmayan sağlık sistemi ile iyileşme oranlarımız çok iyi gidiyor. 1500 civarı hastayı her gün neredeyse iyileştiriyoruz. fakat sosyal mesafe ve izolasyona dikkat etmezsek, 10 nisan gibi süreçleri toplumca tekrarlarsak, bu kadar emeğe yazık olur!
 • sokağa çıkma yasağının 4. gününde, sosyal mesafeye uymak koşuluyla, 65 yaş üzeri grubuna jest yapılsın. çıkıp hava alıp, yürüyebilsinler biraz. ruh sağlıkları bozulacak. yazıktır, günahtır.
 • iyileşen sayısı ile vaka sayısı arasındaki fark uçurumunu kimsenin dile getirmediği beyanatlar. iyileşen, ölen açıklanıp aradaki onca aktif vaka arafta olarak işaretleniyor herhalde. ne yerde ne göktedir bu vatandaşlarımız mı diyorlar. mucize olacak bayramda el öpüp herkese sarılacağız, dükkanlar hazırlanın çılgın atacağız derken de kastedilen sürü bağışıklığına geçiş sanırım. akıl almaz olaylar yaşanıyor ama daha akıl almazı artık kimse sorgulamıyor.
 • halen iyimser tablo çizilmesini anlayamıyorum. yayılımda dünyada 3.sıradayız ve daha yeni başlıyoruz ama hep ‘süperiz, bitiyor, az kaldı’ gibi açıklamalar insanları gevşetiyor. izmir’de sanki korona yok gibi davranılıyor ve abartıldı. bir an önce aklımızı başımıza almamız gerek. çok fazla solunum cihazımızın olması veya yeni hastanelerin açılması bu güveni vermemeli insanlara.
 • 4 mayıs haftası iş biter. tüm dünya zaten vakaya yetişemiyor. ekonomi zaten çöktü, bu derece gözden düşmüş devletlerle insanlar tüketime yönelir mi bilinmez ama zor görünüyor.
  abd ve avrupa daha kötüsü olamaz diyip gevşetmeye ve riskin artık toplum tarafından karşılanmasını sağlayacak.
  artık her koyun kendi bacağından asılır düsturuna geçilecek. türkiye için belki 4 mayıs erken olabilir ama daha fazla da işsizliği kaldıramayacak.
 • toplam vaka sayısı: 95.591
  iyileşen hasta sayısı: 14.918

  bunun gerisi nerede?
 • her gunku vaka sayisi ile ilgili başlığa girip "bu rakamlar yalan inanmayın " diyen bir kitle var. anladik arkadas inanmiyorsunuz bunun icin gecerli sebepleriniz de olabilir. bunlara okeyde anladik artik yeter. her sefer ayni seyleri her gun tekrar etmeye gerek yok. bu rakamlarla ilgili ek bir sey soyleyecekseniz soyleyin yoksa uzak durun inanmadiginizi defalarca soyleyince bir sey olmuyor.
 • vaka sayısı yalan diyenlere sorum var.

  geldik zaten 95 binlere vaka sayısı 95 bin değil de kaç? 5 milyon mu, 10 milyon mu?

  ölü sayısı kaç? 50 bin mi? 60 bin mi?

  artık vaka sayısı yalan sınırını geçmedik mi sizce de?
 • hastalığın ortalama 14 günde belirti gösterdiğini söyleyen arkadaşlar yanılıyorlar. medyan 5.5 gün arkadaşlar. biraz okuyun lütfen sonra insanları yanıltıyorsunuz.
 • bence bu virüsün hiç tahmin edilemeyen bir bulaşma tarzı var.
  muhtemelen daha önce kimse dile getirmedi. ama gerçekten bu kadar bulaşıcı olması çok enteresan. bilmiyorum... mutlaka katılan vardır bana.