• 2004 yılından beri bu sözlükte yazıyorum. "sözlüğün kalitesi düştü" yorumları zaman zaman yapılsa da, şimdiye kadar, 12 yıllık süreçte, her dönemde sözlükte kaliteli ve değer katan yazarlar oluğu için bu serzenişlere çok katılmamıştım ve ekşi sözlük'ün kalitesi bozuluyor minvalinde hiç entry girmemiştim. buna gerek görmemiştim.

  yapılan yönetim değişikliğinden sonra sözlükte bir yaklaşım değişimi olduğunu çok rahat hissedebiliyorum. milliyet.com.tr gazeteciliği kafası, yani, daha çok tıklanma, daha çok reklam, daha çok para, para, para, anlayışı çok net şekilde kendini hissettiriyor artık. mesela bu sabah gördüğüm şu şekilde bir sayfayı eski anlayışta sözlükte göremezdiniz:

  http://s12.postimg.org/sgnn5pc0d/21_1.jpg

  eşşek kadar reklam banner'ını oraya koymaya utanırdı eskiden sözlük yönetimi. içeriğin öne çıktığı, para kazanmanın ikinci planda olduğu nispeten iyi günlerdi.

  ya da ne bileyim, 59 saniyelik kıçı kırık bir video için önce anket doldurtulup, sonra da 15 sn'lik reklam izletmezdi kimse size. (videoların asıl kaynaklarından (ç)alıntı olması ayrı bir konu.) eskiden mobileden siteye girdiğinizde tüm ekranı kaplayan banner'larla karşılaşmazdınız mesela. mobil olmayan sitede bile şimdiki mobil siteden daha rahat gezinirdiniz reklam olmadığı için.

  bu da mobilin şu anki hali. s1lth0uette almış ekran görüntüsünü sağ olsun:

  http://i.hizliresim.com/yodjp0.png

  gerçekten anlamıyorum bu davranışı. sözlük sayesinde para kazanmanın binlerce yolu varken neden eşşek kadar banner'ı sayfaya koymuş olabilirler diye düşünüyorum. en kolayı, en az zeka ve emek gerektireni bu olduğu için olabilir mi? yani, mesela ted benzeri ücretli seminerler düzenlenmesi ve sözlükteki ünlü yazarların konuşturulması gibi şeyler. ama tabii düşünmek ve sıkı çalışmak lazım bunun gibi fikirlerin olgunlaşıp uygulanabilmesi için.

  bir örnek daha... eskiden sağ üst tarafta "araştır" diye bir buton vardı. başlıkta geçen ifadeyi google, wikipedia vs. gibi sitelerde kolayca aramanızı sağlardı. çünkü, önemli olan bilgiye hızlı ulaşmaktı değil mi? önce araştır özelliği sadece google'da aramayı sağlayan basit bir buton haline getirildi. 2015 sonlarında ise o google'da arayan buton da pat diye kaldırıldı. maksat: "kullanıcı sözlükten hiç ayrılmasın. google'a, wikipedia'ya falan kaçmasın. kaçacağı varsa da bunu biz kolaylaştırmayalım. hit sayımız artsın. gelsin reklamlar, paracıklar."

  sözlükte yer alan ve değeri paha biçilemeyecek içeriğin kullanıcıları irrite etmeden maddi değere çevrilmesi için binlerce yol varken en kolayını, en az zeka isteyenini seçip eşşek kadar banner'ı oraya koyma eşşekliği de ancak bizim şark kurnazı ortadoğu kafamıza yakışırdı zaten.

  neyse, özetle, dürüm bu.

  edit: adblock'u tabii ki biliyorum. silahının olması ve soyguncudan kendini koruyabiliyor olman önemli değil. soyguncunun var olması problem. (bkz: teşbihte hata olmaz)

  edit 2: adblock ve türevlerinin mobilde kullanımının kastırdığını söyleyen arkadaşlar oldu. ben hiç denemedim bile.
 • ne yazik ki, sozluk yonetiminin sallamayacagi bir serzenis.
 • imgur rezaleti değildir, bir tene resme bakamadım imgur yüzünden.
 • (bkz: boş muhabbet)

  hepimizin yapacağı gibi sözlük yönetimi de nasıl para kazanacaksa onu yapmayı tercih ediyor. burada irrite edici herhangi bir durum olduğunu görmüyorum ben. ben şahsen reklam çıksa da reklamları okumuyorum. eski sözlük görünümüne döndürüp okumama devam ediyorum. insanın sözlüğe neden girdiği önemli biraz burada. bir şeyler almak için mi? bir şeyleri eleştirmek için mi? eleştirecekseniz de daha eleştiriye uygun şeyler var. yazdıkları yüzünden uçurulan yazarlar, entryleri silinen yazarlar vs.

  böyle basit konularla canınızı sıkmayın. biraz da realistik olun. sözlükte bulunan bir yazarın vereceği seminere sadece sözlük gelir. onun da çok küçük bir kısmı. kolay para kazanmak her zaman iyidir. mutlu eder insanı.
 • lezzetli rezletli (bkz: çipetpet)
 • aynı sayfanın adblock' lu hali aşağıdaki gibidir.

  http://s29.postimg.org/4lhteu113/sozluk.png

  çözüm basit

  chrome: https://chrome.google.com/…obklfepjocnamgkkbiglidom

  mozilla: https://addons.mozilla.org/…fox/addon/adblock-plus/

  bağlantılarına gidip kur diyorsunuz.

  vicdan yapıyorsanız, siteler gelişsin, bundan para kazanıyor zaten diyorsanız da her siteye önce açın; sonra abartanları, reklamını görmek istemediklerinizi kapatırsınız.
 • durmadan kaş göz yapıp duruyorlar ,asap bozar bunlar . çarpı button nerde böyle zorlan reklamcılık mı olur yahu
 • reklamı kapama butonu olmayınca fiyatın ne kadar fark ettiğini merak ettiğim durumdur.
hesabın var mı? giriş yap