şükela:  tümü | bugün
  • ismet paşa 21 şubat 1964 günü başbakanlık binasından ayrılmak üzereyken 3 el silah sesi duyuldu. mermilerden hiçbiri ismet paşa'ya isabet etmedi. suikasti düzenleyen ise mesut suna isimli, kayseri'li elektrik teknisyenidir. suikastin sebebini ise;
    "27 mayıs darbesinin yaparak demokrat partiyi yıkan ve adnan menderes'in ölümünden ismet inönü sorumludur. hocalardan vaaz aldım ve bunun kutsal bir görev olduğuna inanıyorum. türkiye'nin daha güzel olacağına indandığım için yaptım." diyerek açıklamıştır.

bu esnada türk milleti iç çekişmeler yüzünden son derece gergin olsa da, şu açıklamalar yapılmıştır;

‘‘dünyadaki delilerden birisinin işidir. inönü daima yaşayacaktır. olur böyle şeyler."
    cumhurbaşkanı cemal gürsel

‘‘parti olarak sayın hükümet başkanına karşı girişilen menfur suikast hadisesini büyük nefret ve teessürle karşılarız’’
    adalet partisi genel başkanı ragıp gümüşpala

‘‘silahı sıkan elin vaktiyle bu milleti batı uygarlığı seviyesine ulaştırmak için ilk adımı atan üçüncü selim’e karşı hançer çeken aynı el olduğunu söylemek isterim’’
    işçi partisi namına esat çağa

osman bölükbaşı ve diğer partiler, sendikalar, talebe birlikleri yekvücud halde ismet paşa'ya karşı yapılan bu alçak girişimin karşısında durmuştur.

ismet paşa'ya gönderilen mektuplar içinde en güzel örnek ise şöyledir;

palandöken ilkokulu beşinci sınıf öğrencisi beyhan tüfekçioğlu’nun telgrafının adres kısmında sadece ‘‘sayın başvekilim ankara’’ ifadesi yer almaktadır. henüz ilköğretim çağındaki bir talebe olay karşısında duygularını şöyle
    yansıtmıştır:

‘‘size yapılan son acıklı olaydan dolayı üzüntülerimin kabulünü diler, ellerinizden saygı ile öperim"

21 şubat günü 11:45'te suikast girişiminin ardından, öğleden sonra yapacağı basın sohbetini ertelememiştir. yabancı muhabirin korktunuz mu, neler hissediyorsunuz sorusuna, suikastten birkaç saat sonra şöyle cevap vermiştir:

"samimiyetle söyleyeyim ki olaydan sonra son derece soğukkanlı ve sakinim. 58 yıldır böyle şeylere alışkınım."
  • olaydan bir iki saat sonra inönü ile yapılan röportajı izledim. keşke sağır bunağı o gün öldürselermiş. gerçekten ülke için son derece hayırlı olurmuş.
  • baban da keşke korunsaymış, insanlık için çok hayırlı olurmuş
  • 1930'larda da başına bir şey gelecekti sanki. neydi allah'ım neydi?

(bkz: izmir suikastı)
  • adam topçu paşası, tabanca sesi kalibre olarak düşük gelmiştir.
  • suikastin hemen ardından ilginç bir röportaj yapılmış.

içeride darbe sonrası iç politik ortam karışık. askerin gözetiminde hassas bir politik ortam. inönü azınlık hükümetinde. adalet partisi destek kazanıyor.

dışarıda kıbrıs meselesi alevlenmiş vaziyette.

kolpa bir suikast tertip edilmiş. bbc muhabiri de üç saat sonra soluğu inönü'nin yanında almış. adam zaten "inönü artık yaşlanmış, ağzından bir şey alır tüm dünyaya haber yaparız, iç mesele ya da dış mesele fark etmez bir ifadesiyle ortalığı karıştırırız" kafasında. suikast sonrası şoku tam atlatamamış inönü temkini elden bırakmamış. her sözünü ölçüp tartmış. ağzından yanlış bir ifade çıkmasın diye ingilizce röportajı kesip çevirmene danışmış ve sorulan sorulara türkçe yanıt verip çevrilmesini istemiş.

kısacası ingiliz çıkarları devreye girmeye çalışmış ama pek bir açık bulamamışlar.

https://www.youtube.com/watch?v=x292w3awtnw