şükela:  tümü | bugün
  • hem o zamanlar bir portakalda vitamin olduğundan göremeyen hem de gözleri kör olduğundan göremeyen nesildir.

21 şubat 2001'de ecevit ile sezer birbiriyle dalaşmış ve ecevit'in bu dalaşmadan sonra yaptığı "siyasi kriz yaşıyoruz" açıklamasından sonra türkiye, %75 fakirleşmiştir. memleket 20 sene öncesine geri gitmiştir.

bu krizin getirdiği dalga ile yıkılan hükûmetin yerini ak parti hükûmeti almıştır ve bir enkazı devralan ak parti, türkiye'yi o günden bugüne getirmiştir.

ama ülkeyi diktatör yönetiyor öyle değil mi? sen de haklısın...
  • tek bir gecede siyasi krize girdiğimizi düşünenlerin hazin fikri.

kriz gümbür gümbür geliyordu.
    ecevit'in tek hatası bana göre mgk toplantısından çıkınca bu durumdan bahsetmesi mgk'daki yaşanan sert tartışmaları gündeme getirmesi oldu.

bu durum toplumda şöyle algılandı;

yabancı yatırımcı ülkeden parasını hızlıca bir anda çekti.
    yerli yatırımcı ulan ülke iflas ediyor deyip parasını çekti.

olan garibana oldu.
    bu süreç iyi yönetilseydi bu denli keskin bir kriz olmazdı.
  • kuşkusuz bir günde ortaya çıkmış bir kriz değildi, 1999 depremi türk ekonomisini çok ağır vurmuştu. anayasa krizi işin tuzu biberi oldu.

yalnız şu çok komik; burada dolar %2 artınca battık öldük ülke sıçtı diye ortalığı velveleye veren ergenler doların sadece 1 gecede, bakın 1 gün bile değil, 1 gecede %100 arttığı günleri görmediler. ben yaşı 35'i geçmiş bir vatandaş olarak bu %100 vb artışları 3-4 kere yaşadım. bugün yaşadığımız olaylar geçmişe göre hiçbir şey...

edit1: arkadaşlar buyrun size dev hizmet... 1988'den itibaren dolar kuru... bakın bakalım dolar eskiden ne hareketler yapıyormuş... 1994 yılı ile açılış yapalım... bunları öğrenin arkadaşlar, bu ülkenin geçmişte nasıl yönetildiğini mutlaka bilin.

edit2: öncelikle bana aktroll diyenin yedi sülalesi aktrolldür. aktroll falan değilim. gözümüzün önünde kabak gibi bir gerçek var. siz bu gerçekleri yadsıdığınız sürece ülkeyi daha kötü insanlar yönetecek. delikanlı olun ve gerçekleri kabul edin.

dolar 10 yılda 4 kat arttı diyenler şu tabloya iyi baksın;

dolar kuru;

1991'de 2900 liradan 5000 liraya çıkmış...
    92'de 5000 liradan 8500...
    93'te 8500'den 14500...
    94'te 14500'den 40.000 liraya! (oha)
    95'te 61.000 liraya
    96'ta 60.000 liradan 100.000 liraya
    97'de 107.000 liradan 205.000 liraya
    98'de 205.000 liradan 315.000 liraya
    99'da 315.000 liradan 542.000 liraya
    2000'de 535.000 liradan 692.000 liraya
    2001 yılında 692.000 liradan 1.6400.000 liraya

çıkmış olan kurdur. 1991 ve 2001 arası 10 yıllık dönemde 2900 liradan 1milyon 640 bin liraya gelerek 560 kat artmıştır. benim matematik buraya kadar yüzdesini hesaplayamıyorum.

edit4: son olarak bugünkü durumdan şikayet edenler yerden göğe kadar haklıdır. ben burada sürekli eski türkiye diye masal okuyan cahillere yazdım. eski türkiye bugünkü türkiye'den daha iyi bir yer değildi. üzgünüm ama hakikat bu. nokta.
  • o zamanki büyük krizde doların 1.2 olduğunu gnümüzdeyse dört kat daha değerlendiğini tam anlayamayacak nesildir.
  • 21 şubat saldırısını göremeyen nesildir.

21 şubat'ta iktidarı ele geçirebilmek için vatan hainleri dış mihraklarla işbirliği yapıp ecevit'i dsp ve mhp hükümetini devirmeştir.

bu hainlerin saldırıyı en zayıf anımızda, gölcük depremi sonrasında gerçekleştirmesi manidardır. hükümet devrildikten sonra pkk'nın güçlenmesi, fetönün orduyu ele geçirip içini boşaltması, yol yapıyoruz diye türkiye'ye 500 milyar borç kakması tesadüf değil bu saldırının nihai hedefidir.
  • yüce türkiye'yi ve bülent ecevit'i çekemeyen faiz lobisinin oyunudur bu. ya da amerika veya israil'in. terörün neredeyse bittiği, birçok alanda dünyaya kafa tuttuğumuz dönemde yapay kriz çıkartarak hem ülkeyi hem de hükûmeti yıkarak bir darbe yapılmış ve maalesef başarılı olmuştur.

(bkz: öyle göte böyle yarak)
    (bkz: yersen)
  • anlaşılan aktrollerin götü iyice tutuşmuş. yine 2001 kriziyle tehditler başlamış.

ben sana söyleyeyim 2001 krizi ağır bir krizdi fakat o zaman bugünkü kadar dış borcumuz ve cari açık yoktu. yani bugünkü yaşayacağımız kriz derinden yavaş yavaş gelip ülkeyi o günlerden çok daha beter hale sokacaktır eğer akp ülkenin yakasını bırakmazsa.
  • şimdi insana nerde o eski krizler dedirtecek bir durum bu aslında. tabii daha geriye gidersek o yere göğe koyulamayan menderes zamanında da 1958 yılında doların 2.83'ten 9.02'ye fırladığı bir devaluasyonumuz da var. sabit kur rejiminde hem de, öyle piyasa ile şekillenen bir dönem değil anlayacağınız.

eski krizler kalp krizi gibiydi, krizi geçirirdin, ekonomik tedbirleri alınırdı, o tedbirleri alan siyasi bedelini öder ve giderdi. nitekim o kriz ertesinde ne ecevit kaldı, ne yılmaz kaldı. bahçeli oradan nasıl sıyrıldı o da ayrı bir tez konusudur ya neyse.

şimdiki krizler yüksek tansiyon gibi, ölmüyorsun ama elin kalbinde, onunla yaşamaya çalışıyorsun ama ilaç da almıyorsun. bir sarmısak yerim geçer diyosun, sonra akşam künefeyi gömüyorsun. geçen sene bu zamanlar kur kaçtı, şimdi kaç, madem kriz yok? bir senede sindirerek aynı oranda yükseliş gördüğünde onun adı kriz olmuyor mu? sanırım olmuyor ki, kimse siyasi bedel falan ödemiyor.
  • 2001 krizi sonrasında türkiye'nin dış borcu milli gelirin %93'ü seviyesinde idi. ntv'de haberi çıkmış 83'e gerileyecek diye... bugün bu oran 2001 sonrası rekor seviye olan %50'lerde... türkiye bugün hiçbir şekilde 2001 krizi veya öncesindeki hali ile karşılaştırılamaz. abesle iştigal olur. merak edenler için bu da türkiye-imf ilişkileri... türk ekonomisine tamı tamına 65 milyar dolar'a mal olan şu batık bankalara da bakın bakalım iliğimizi kemiğimizi kimler sömürmüş...

bunları niye yazıyorum? çoğunuz bunları bilmiyorsunuz, bilin diye... başka bir amacım yok. akp süper, ekonomi mükemmel de demiyorum... aktroll de anandır. inşallah bir daha böyle günler görmeyiz.