şükela:  tümü | bugün
 • 21 şubat 2001 tarihinde ecevitin bir çocuk gibi basına ağlayarak yoktan var ettiği cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizi.. binlerce kişi işsiz kaldı, çok sayıda işyeri kapandı.
 • türkiye'nin bir gecede yarı yarıya fakirleştiği krizdir.
  ülke ekonomisi 7 yıl önceki haline dönmüştür (bkz: bir arpa boyu yol gitmek)
  bunda döviz kurunun sabitlenmesi kadar, bankacılık sektöründe içi oyulmuş büyümenin de payı vardır (bkz: demirel'in aile fotoğrafı)
  ayrıca hala yürürlükte olan yasaya göre bir finans kurumunun ekonomik durumunun kötü olduğunu söylemek, gerçeği yansıtsa bile suçtur. türkiye'deki bankaların yarısından çoğunun fiilen bitik durumda olduğunu krizden önce söyleyen sakıp sabancı* ve o zamanki bir devlet kurumu başkanı aleyhinde cezai kovuşturmaya gidilmiş, bu kişiler kendilerini kefaretle kurtarabilmişlerdir. dolayısıyla hiç kimse ağzını açıp da krizin geleceğini söyleyememiştir. (bkz: birkaç gün içinde batacak bankalar/#323081)
 • kamuoyunda "kara çarşamba" olarak adlandırıldı. en büyük zararı ekonomi öğrencileri gördü. tam rahatta giderken patlayan bu kriz ile hadi açıklayın niye oldu nasıl oldu gibi bir sürü gereksiz sınav sorularını da ortaya çıkardı.
 • 2001 yılında mgk'da ecevit ile sezer arasındaki siyasi gerginlik sonucu patlayan, şubat krizi şeklinde anılan, cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizi. ayrıca;

  (bkz: bak sus anayasa geliyo kafaya)
  (bkz: masaya anayasa atmak)
 • milli güvenlik kurulunda dönemin başbakanı bülent ecevit ve cumhurbaşkanı ahmet necdet sezer arasındaki gerginliğin, ecevit'in kafasına anayasa fırlatılmasıyla doruğa ulaştığı, daha sonra ecevit'in canlı yayına çıkarak olayın bir devlet krizi olduğunu belirtmesiyle ülkede felaketler dizisinin başladığı kriz.

  cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizi kara çarşamba olarak da anılan o gün başlamıştır. gün içinde imkb %14,6 tarihi düşüşle kapanmış, gecelik faizler %7500 ile tarihi zirvesine ulaşmış, tcmb'den 7,6 milyar dolarlık döviz çıkışı olmuştur. ilerleyen günlerde de kur çıpası sistemi yerine dalgalı kur sistemine geçilmiştir.
 • bu kriz formula 1 i bile etkilemiştir. o günden sonra f1 in köklü takımları kapanmaya başlamıştır. o günden sonra f1 yönetimi bir daha böyle bir olaya mahal vermemek için bir dizi köklü değişimler yapmıştır.* formula 1 gibi bütçelerin sınırlarının olmadığı bir sporu bile böylesine etkilemiştir ecevite fırlatılan anayasa kitapçığı. *
 • büyük olasılık, türkiye'deki bir çok evin bir ferdini işsiz bırakarak, insanların hafızalarında silinmeyecek bir yer etmiştir. yokluk hissini insana fiziken hissettirmiştir.
 • çukurova'nın patronu mehmet emin karamehmet'le dönemin jandarma genel komutanlığı istihbarat daire başkanı levent ersöz arasında geçen görüşmede kullanılan ifadeleri ait olduğu bağlama yerleştirmek niyetiyle taraf gazetesi'nde yayınlanan "karamehmet nasıl kurtuldu" başlıklı yazıda konu edilen kriz. alıntı aşağıda:

  "citibank’a bir gecede 540 milyon dolar
  karamehmet ile ersöz'ün konuşmaları bir diğer kritik döneminin şifrelerini çözer nitelikte: 2001 bankacılık krizi. bddk eski başkanı ve dönemin maliye bakanı zekeriya temizel'in açıklamalarında imf'nin dalgalı kur için baskı yaptığı, dalgalı kura geçilmemesi sonucunda imf'nin türkiye'ye terkettiğini açıklamış ve imf'nin 2001'de türkiye'yi krize sürüklediğini söylemişti. ilginçtir o dönemde imf adına "ya dalgalı kura geçin ya da imf'yi unutun" diyen ve görüşme masasını terkeden isim imf birinci başkan yardımcısı stanley fischer'di. fischer ve hükümet arasındaki bu diyalog sonrası medya citibank'ın türkiye'de tl'den dolara dönerek merkez bankası'ndan 1 milyar dolar çektiğini yazmıştı. ardından meclis araştırma komisyonu'nun talebi üzerine merkez bankası dalgalı kura geçilen 21 şubat 2001'den önce yüklü döviz alan bankaların isimlerini ve aldıkları dövizi açıkladı. citibank hemen önce merkez bankası'ndan tam 1 milyar 63 milyon dolar çekmişti. ve bu operasyonun üç gün sonrasında da türkiye'de devalüasyon olmuş citibank'ın iki gün önce o dönemki döviz kuru olan 630 bin liradan çektiği 1 milyar 63 milyon doların değeri bir gecede dolar kurunun 950 bin liraya yükselmesi sonucunda 1 milyar 603 milyon liraya çıkmıştı. citibank'ın üç günlük kazancı yüzde 50, yani 540 milyon dolara ulaşmıştı. karamehmet'in anlattıkları bu operasyon sırasında yaşanan gelişmeye dikkat çekiyordu. karamehmet son tutanaklarda 2001'deki kriz sırasında devletin acilen 1 milyar dolara ihtiyaç olduğunu söylediğini ve türk bankalarıyla görüşerek bu parayı bulmalarını talep ettiğini söylüyordu. ve "bizim elimizde 270 milyon dolar vardı. biz de madem devletin ihtiyacı var diyip merkez bankası'na verdik" diyordu. arkasından da devalüasyon olduğunu hatırlatıyordu. yani merkez bankası citibank'ın çekmek istediği 1 milyar doları türk bankalarından toplayıp citibank'a vermişti."

  http://www.taraf.com.tr/haber/27710.htm